ПОВТОРЕННЯ
урок
З ТЕМИ
Мета: систематизувати й узагальнити вивчене про значущі частини слова; з’ясувати рівень засвоєння знань, сформованості вмінь і навичок з теми “Значущі частини слова”; розвивати логічне мислення увагу, пам’ять;
формувати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці;
удосконалювати навички самостійної роботи;
збагачувати словниковий запас учнів;
виховувати повагу, любов і шану до найрідніших людей.
Тип уроку: урок-звіт.
Завдання уроку:
співпрацювати в групі, в парі;
вміти пояснити свою позицію іншому;
берегти навчальний час;
вчитись бачити найголовніше, найсуттєвіше у вивченому матеріалі.
Обладнання: таблиця “Будова слова”, ксерокопії навчального матеріалу для кожної групи, аудіозапис пісні “На щастя, на долю...”
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Епіграф уроку:
Дорога матусю!
Ніхто, як ти, любити так вміє,
Ділить навпіл і смуток мій, і біль.
Я крізь літа, крізь грози й буревії
Нестиму дяку сонячну тобі.
а) “Ранкові вітання”
б) Психологічна готовність до уроку.
Готовий
Не зовсім готовий
Не готовий
ІІ. Актуалізація досвіду та опорних знань.
а) “Мозкова атака”
Учням пропонується протягом 3 хв. створити асоціативний кущ, використавши “Гронування”: їм треба пригадати все, що вони знають про будову слова і упорядкувати свої знання в своєрідне гроно.
Учні дають визначення термінів “корінь”, “префікс”, “суфікс”, “основа слова”, “закінчення”.
б) Графічний диктант.
Учні поділені на 4 групи (парна кількість)
Кожна група готує 1 схему:
в) Вільний диктант (текст по пам’яті)
Завдання: прослухати розмову мами і дочки, записати у зошит ті слова, речення, які найбільше сподобались і запам’ятались.
Розібрати за будовою: стежина, солов’ями, радість.
Доню моя! Хай оберігає тебе доля від хвороби і злих людей, від нещастя і злих язиків, від смутку і нерозумних висловів!
Донечко моя! Хай життя вистелить тобі стежини моріжком і барвінком, висвітить зорями ясними, виспіває солов’ями красними. Доню моя, радосте моя, сонечко ти моє ніжнеє! Хай щастить тобі!
Які речення за метою висловлювання використані тут?
Яка роль звертань? Що таке звертання?
г) Самостійна творча робота.
А зараз ще одна розмова, підслухана вранці.
Доброго ранку, синочку! Ти вже встав?
Встав, встав! А що тобі?
Як тобі спалося? Що снилося, мій любий?
Ну чого причепилася з самого ранку?
Та я ж нічого, мій хороший. Іди ж, синочку, снідати.
Дай спокій! Я ще маю час. Не спішу!
Вчитель: - Чи подобається вам цей діалог?
А чим не подобається?
Чи є в нашому класі такі діти, які пізнали себе в цій розмові?
А як ви зустрічаєте ранок нового дня у своїй сім’ї?
Які слова використовуєте для привітання?
Робота в парах.
Завдання: Рефлексія (вільне письмо).
Протягом 7-10 хвилин учні письмово викладають свої думки з приводу прочитаного, а далі в парах читають написане одне одному, кілька робіт читаються перед усією групою, роблять розбір 3-ьох слів за будовою (довільно).
ІІІ. Осмислення та усвідомлення взаємозв’язків у вивченому матеріалі (формування навичок використання на практиці здобутих знань).
Метод “Мовний турнір”
Увага! Робота відповідно до даного методу проводиться в гру-пах. Спочатку учні обговорюють питання, а потім індивідуально використовують знання в ігрових завданнях. Підхід до формування груп різний. Спочатку вони формуються як гетерогенні, тобто вклю-чають учнів з різними здібностями, а потім як гомогенні (учні одно-го рівня). На першому етапі учні колективно вирішують завдання і роблять висновки, на другому етапі — беруть участь у змаганнях. Сутність змагання — почергова відповідь на запитання. Учасники груп виграють бали за кожне правильно вирішене завдання. Після турніру всі повертаються до своїх навчальних груп з індивідуальни-ми зарахованими балами. Кожна команда робить загальний підра-хунок, і за кількістю очок визначається група-переможець.
а) Розподільний диктант
(у І – слова з префіксом з -,
у ІІ – з префіксом с -):
Зшити, сховати, скласти, здавати, зробити, створити, зшити, сформувати, сховати, зрушити, спиляти, змити, сфотографувати.
б) Словниковий диктант.
Прийти, прізвище, пречудовий, прірва, премилий, пришити, прізвисько, приклеїти, розсипати, безлюдний, безцінний, розв’язати.
в) Замінити подані словосполучення синонімічними прикметниками з префіксами роз-, без.
Тихі кроки – безшумні; порожня вулиця – безлюдна; широкий степ – безмежний; смілива людина – безстрашна.
ІV. “Мікрофон” (“Збережіть останнє слово за мною”)
Вітько-бідак страждає так,
Аж дригає ногами!
Він – за столом,
Він пише твір:
“Я помагаю мамі”.
Старанно олівець гризе
Та супить брови грізно,
Але нічого – хоч умри!
До голови не лізе...
Та ось тихесенько зайшла
В його кімнату мама:
“Вітюнь, будь ласка, в магазин сходи за сірниками”.
“Ідея!” – вигукнув синок, а мамі:
“Ну й морока!
Сам іди! Я твір пишу –
Роблю важкі уроки”.
І мама вийшла... А Вітько
Швиденько пише в зошит:
“Я в магазин завжди ходжу,
Коли мене попросять...”
Хвилин за десять мама
Знов з’являється у дверях:
“Вітюнь, картопельки начисть,
а я зварю вечерю”.
“Сама начисть! – кричить Вітько.
Та так, що ледь не лопне:
“Я твір пишу! Я – зайнятий!
Сама вари картоплю!”
Виходить мама, а синок
Писати знов сідає:
“Я мамі сам варю обід,
вечерю та сніданок...”
Радіє син.
Не твір, а люкс,
Оцінка буде гарна.
І геть не думає про те,
Що він радіє марно.
Чому марно радіє синок?
V. Підведення підсумків (формування вмінь аналізу учнями навчальних досягнень).
Вчитель: Діти у вічному боргу перед батьками. Усе, що ми робимо в житті, треба робити так, щоб вони нами пишалися.
Не скупіться на ласку й добро. Творіть себе і світ. Не скупіться на усмішку, на добре слово. Ось послухайте, як пісня вчить нас бути людяними, щирими, добрими, чуйними. Випишіть побажання, висловлені в пісні “На щастя, на долю...”, яку виконує В.Зінкевич.
З чого ми починали роботу на уроці?
Що вам найбільше запам’яталось? сподобалось?
Чи цікаво вам було на уроці?
VІ. Домашнє завдання.
Творча робота “Ми матір називаємо святою...”. Зробити морфемний аналіз 5 слів.