Урок - гра з української мови
Урок - гра з української мови
Тема: Розмежування слів іншомовного походження та власне української лексики
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про вживання слів іншомовного походження;
навчити учнів розрізняти їх;
розвивати спостережливість учнів стосовно доречного вживання запозиченої лексики у своєму мовленні;
сприяти розвитку творчої уваги, логічного мислення, культури усного та писемного мовлення;
виховувати пошану до рідного слова, почуття національної гідності, свідомості.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації вивченого.
Форма проведення уроку: мовний поєдинок.
Обладнання: словники, картки-завдання, таблиці, мультимедійний проектор.
Хід роботи
I. Організаційний момент
1. Учні діляться на 2 команди.
2. Призначається журі.
3. Пояснюються умови гри.
II. Мотивація навчальної діяльності.
1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Оголошення епіграфів.
Від Бога мови – рідні сестри,
І в кожній щось своє, одне.
І всі в космічному оркестрі.
Звучать, як диво чарівне.
Д. Білоус
Обминайте чужинні слова кострубаті,
Що до нашої мови зухвало повзуть.
Говоріть, почувайтесь, неначе на святі,
І натхненні слова радість вам принесуть.
О. Лупій
Вступне слово вчителя
Ниточкою, що з’єднує націю, є саме мова, для нас – це українська. Рідне слово! Скільки в ньому чарівних звуків, материнської лагідності і доброти, мудрості земної, закладеної ще нашими предками.
О. Гончар називав мову основою культури, її живою душею. Саме мова, яка реалізується через мовлення, є свідченням рівня нашої культури, освіченості, виявом нашого світогляду і, зрештою, суттю нашого життя.
Кожне слово нашої мови має своє обличчя
- А як ви думаєте, скільки слів використовує семирічна дитина у своєму мовленні? А скільки слів вживає 17-річна людина?
Довідка
ь Для потреб повсякденного спілкування досить невеликої кількості слів. Але для читання й розуміння книг їх потрібно знати дуже багато.
ь Встановлено, що семирічна дитина вже використовує приблизно 5000 слів, а 17-річна людина – до 10 тисяч слів.
ь Наша мова – це океан слів. В одинадцятитомному «Словнику української мови» нараховується близько 135 тисяч слів. Крім наявних, повсякчас народжуються нові та нові слова.
Отже, лексичний склад мови людини повинен збагачуватися з кожним днем. Для цього необхідно багато читати, розвивати усне мовлення, не боятися звертатися до словників.
III. Актуалізація опорних знань
Наш сьогоднішній урок проходитиме в ігровій формі. Кожен з вас має можливість виявити свої знання, а у кінці уроку підведемо підсумки. Кожне виконане завдання буде оцінюватись відповідними балами.
Перший етап – експрес-опитування.
Діти, а що означає слово «експрес»?
(Експрес – це швидкий поїзд, що рухається без зупинок)
Отже, відповідати ви повинні швидко, чітко, правильно.
Запитання до команд.
1. Сукупність слів, наявних у мові. (Лексика)
2. Розділ мовознавства, що вивчає лексику? (Лексикологія)
3. На які групи слів поділяється лексика української мови? (За значенням, походженням, сферою вживання, приналежністю до стилю мови)
4. Слова, близькі за значенням, які по-різному називають те саме поняття. (Синоніми)
5. Слово, що має одне лексичне значення. (Однозначне)
6. Слова або звороти, властиві мовленню людей певної професії. (Проофесіоналізми)
7. Лексичні одиниці, запозичені з інших мов. (Іншомовні слова)
8. Які типи словників ви знаєте? (Енциклопедичні та лінгвістичні)
9. Якої лексики потрібно уникати у своєму мовленні?
10. За якими ознаками можна розпізнати запозичену лексику? (Всі ознаки іншомовних слів поєднали у слові аерофільтр)
Наступним нашим завданням стане логічний диктант. Його суть: за поданими лексичними значеннями записати слова.
1. Масове інфекційне захворювання.
2. Певний режим харчування.
3. Людина яка знаю багато мов.
4. Керівник навчального закладу або підприємства.
5. Винагорода, яку вручають переможцеві в конкурсі.
6. Офіційний документ про закінчення навчального закладу.
7. Група спеціалістів, яка вирішує питання присудження премії.
8. Знання, вміння, здобуті в житті, на практиці.
9. Межа між державами.
10. Урочиста пісня, що є символом державної єдності.
Відповіді:
1. Епідемія
2. Дієта
3. Поліглот
4. Директор
5. Приз
6. Атестат
7. Журі
8. Досвід
9. Кордон
10. Гімн
IV. Застосування набутих знань, поглиблення вмінь і навичок.
1.«Орфографічна хвилинка» (виконується біля дошки). Вставити пропущені букви та пояснити правопис слів іншомовного походження).
Ім…іграція, шас…і, іл….юзія, ліорет…о, віл…а, Го…івуд, нет…о, мадон…а, три…ер, інтерме…о, баро…о, фі…и, Ск…фія, Мадр…д, Пар…ж, Аф…ни, Т…бет.
2.Знайди свою пару (усно).
Учням потрібно відшукати значення крилатих висловів іншомовного походження.
Се ля ві, хепі енд, шерше ля фам, тет-а-тет.
3.Розподільний диктант
Запишіть у дві колонки: 1) іншомовні слова; 2) власне українські слова.
Кенгуру, нашвидку, комплекс, молот, ескадрилья, спів, інструктор, соловейко, портьєра, вітер, авангард, річ, журі , колесо, прогрес, покіс, поет, політ, філігрань, радощі, екіпаж, силікати, азимут, таксист, адаптація.
Підкресліть останню букву в кожному слові та запишіть вислів.
1.кенгуру 2.нашвидку
комплекс молот
ескадрилья спів
інструктор соловейко
портьєра вітер
авангард річ
журі колесо
прогрес покіс
поет політ
філігрань радощі
екіпаж
силікати
азимут
таксист
адаптація
«Уся радість життя у творчості.»
Р. Роллан
V. Закріплення знань, умінь та навичок.(Систематизація та узагальнення знань учнів)
1. Конкурс капітанів. (Словесна дуель)
До слів іншомовного походження дібрати українські відповідники.
Конкурс – змагання, чемпіон – переможець, фініш – кінець, аплодисменти – оплески, шифр – код, процент – відсоток, турне – подорож, сигнал – знак, армія – військо, девіз – гасло, фонтан – водограй, фотографія – світлина.
2. Самостійна робота (із взаємоперевіркою).
В кожного учня на парті є примірник із завданнями.
3. «Цікава перерва» (розповіді учнів про походження слів з англійської, французької, грецької, італійської мов з демонстрацією слайдів).
VI. Підсумок уроку.
1. Запитання до учнів – вправа «Мікрофон»
- Що вам найбільше сподобалося на уроці?
- Що нового ви дізналися для себе під час нашої роботи?
2. Нагородження переможців.
VII. Оцінювання учнів.
Вчитель підбиває підсумки роботи та оцінює роботу команд та окремих учнів, які були найактивнішими на уроці.
VIII. Домашнє завдання
- Повторити теоретичний матеріал §8 у підручнику.
- Написати твір-мініатюру «У чужого научайтесь, й свого не цурайтесь».
1. Повторити теоретичні питання
1) Сукупність слів, наявних у мові? (Лексика)
2) Розділ мовознавства, що вивчає лексику? (Лексикологія)
3) На які групи слів поділяється лексика