У нас: 141825 рефератів
Щойно додані Реферати Тор 100
Скористайтеся пошуком, наприклад Реферат        Грубий пошук Точний пошук
Вхід в абонемент


УРОК

Частини основи: префікс, корінь, суфікс. Розбір слів за будовою

Інтегрований урок

Тема: Частини основи: префікс, корінь, суфікс. Розбір слів за будовою.

Мета. Закріпити поняття про закінчення та основу слова. Дати загальне уявлення про те, з яких значущих частин може складатися основа слова. Розвивати вміння естетичного сприйняття дійсності, зіставлення, порівняння; знаходити природні форми живих істот, аналогічні реальним формам. Поглиблювати знання дітей у визначенні характерних особливостей будови рибок. Виховувати старанність і акуратність.

Обладнання. Таблиця з частинами основи, картки з частинами основи та малюнок казкової істоти Русалоньки; перфокартки, записи на дошці, кольорова крейда, таблиця поетапного виконання орігамі рибок, ножиці, вирізаний квадрат з кольорового паперу.

Хід уроку.

I. Організаційна частина.

II. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу.

Розповідь учителя.—

Казку можна почути, прочитати, побачити скрізь і всюди. Я переконана, що ви знаєте багато казок. Вам читали багато казочок ваші батьки й бабусі. І сьогодні на уроці я прочитаю вам казочку про чарівних рибок. Ось послухайте, яка пригода трапилась з цими рибками.

У підводному царстві Нептуна жили маленькі рухливі рибки з іменами: Префікс, Корінь, Суфікс і Закінчення. Вони любили подорожувати до сусідньої країни, до Русалоньки. Але в цій країні був закон: «Ворота в королівстві відкриті тільки для слів!» Тому для відвідування королівства Русалоньки, рибки об'єдну-вались у слова.

Одного разу рибки Префікс — від, Корінь — вод. Суфікс — н, та Закінчення — ий вирішили побувати в королівстві Русалоньки. Вони об'єднались і утворили слово «підводний». Але по дорозі вони посварились і переплуталися місцями. Утворилось слово «водпідний». Але біля воріт королівства охорона Русалоньки їх не впустила. Рибки вирішили попросити поради у Нептуна. Він їх помирив і розставив по місцях.

Після цього рибки більше не сварилися, кожна рибка стала на своє місце, і перед ними відкрилися двері королівства Русалоньки.

Ш . Повідомлення теми і мети уроку.—

Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над основою слова. Але спочатку повторимо, що таке закінчення і основа слова.

Основа слова може бути різною в різних словах, вона може складатися з різних частин. Сьогодні ми й ознайомимося з частинами основи.—

Дітки! Сядьте рівно. Ніжки поставте на підлогу. і Спинки вирівняйте. Покладіть під нахилом зошит і правильно візьміть ручку.—

Відкрийте зошити і запишіть число.—

Давайте згадаємо нашу казочку про рибок.

> Яке слово утворили рибки?

(Підводний)

> Спробуємо визначити корінь в цьому слові. А щоб правильно визначити корінь, потрібно підібрати спільнокореневі слова.

(Вода, водичка, водяний)

підводний, вода, водичка, водяний

> Яка в них спільна (однакова) частина? (Ця спільна частина — корінь. Він позначається . Корінь є обов'язково в усіх словах. Але є ще і інші частинки).

> Яка частинка стоїть перед коренем? (Перед коренем стоїть частинка під. Вона називається префікс. Позначається )

> Але буває не в усіх словах. За допомогою префікса утворюються нові слова. Між коренем і закінченням стоїть ще одна частинка. Яка вона? {Ця частинка називається суфікс. Вона позна-чається )

> Ця частинка є не в усіх словах, але за допомогою неї можна утворити нові слова.

Самостійна робота для сильної групи учнів.

Робота з перфокартами. Команди по рядах.

ліс хмара сад

лісок хмаронька садок

лісник хмаритись садівник

підлісний захмарені засаджений

Діти працюють самостійно.

2. Повторна робота з усвідомлення учнями нового матеріалу.—

Діти! Назвіть, будь ласка, частини слова, з яких воно складається.

(На дошці позначаємо кольоровою крейдою).

Корінь

Префікс

Суфікс )

Де ця частина стоїть у слові? Хто може визначити на дошці?

А тепер знайдіть на дошці слово, до якого підходить ця наша схема. (Підводний)

А тепер давайте перевіримо, як учні справились з роботою на картках.

(Учні виходять до дошки).

1-й учень читає слова.

2-й учень запитує як називаються ці слова?

3-й учень відповідає (Спільнокореневі)

> А чому вони так називаються? (Мають спільну частинку)

> Який же корінь в цих словах?

> Яку частинку будемо шукати після кореня? (Префікс)

> Де вона стоїть?

> Яку ще частинку не визначили? (Суфікс)

> Де вона стоїть?

> 3 яких частинок може складатися основа слова? Русалонька задоволена вашими відповідями. Ви дуже уважні і кмітливі.

3. Робота з підручниками.—

Діти! Відкрийте підручник на стор. 90 і знайдіть правило. Це правило буде застерігати нас від помилок і нам потрібно його запам'ятати.

1) Прочитати першу частину правила.—

Повторіть, з яких частинок складається основа слова?

(Діти відповідають. Вчитель записує на дошці).

префікс

корінь

суфікс )

Прочитати другу частину правила.

(Розглядання, як позначаються слова).

4. Фізкультхвилинка.

5. Колективна робота.

На дошці записані речення.

Речення прочитати і записати під диктовку.

1) Повторення правила про апостроф.

2) Повторення з'єднання букв: ор, м'я.

3) Знайти спільнокореневі слова і визначити: закінчення, основу і частини основи: префікс, корінь, суфікс.—

Молодці! Ви гарно засвоїли матеріал, і Русалонька вами задоволена.

Давайте закриємо підручники і зошити, покладемо їх на край парти.

6. Практична робота. (Художня праця).—

Діти! Ви чудово впорались з виконанням завдання і стаєте схожими на дійових осіб казочки — чарівних рибок.

Давайте спробуємо з вами зробити рибку за технікою орігамі. Це, мабуть, незнайоме вам слово. Воно прийшло до нас з Японії. Орігамі —японською «орі» — складений, а «гамі» — папір. Спробуємо зробити рибку з паперу. Робота не така довга, але потребує окуратності. Ви будете користуватися ножицями. Будьте обережні.

1) Виготовлення рибки за технікою орігамі.

2) Розглядання таблиці виконання рибок.

3) Малювання простим олівцем хвостика і плавників.

4) Вирізання хвостика і плавників рибки.—

Хто вже закінчив рибку? Напишіть на ній слова.

Риба, рибка, рибонька. (Визначити закінчення,


Сторінки: 1 2