Скористайтеся пошуком, наприклад Реферат        Грубий пошук Точний пошук
Вхід в абонемент

В 1457 році вибухнуло селянське повстання під проводом якогось собі Лева

В 1457 році вибухнуло селянське повстання під проводом якогось собі Лева. Повстанці захопили Снятин, але скоро були розгромлені. В 1490-1492 рр. відбувається нове антифеодальне повстання під проводом Івана Мухи (дехто з істориків вважає, що І.Муха був уродженцем Снятина, або пограниччя з Молдовою). А у часи Хмельниччини на околицях Снятина діяли загони Леся Березовського, Микити Горбачека, Григорія Угорницького. В 1665 році повстанці штурмом здобули Снятин, зруйнували новозбудований замок. Повстання знову було придушено. Всі ці нескінченні бунти не стали на заваді отриманню Снятином у 1448 році магдебурзького права, що сприяло розвитку міста.

Протягом ХІV-ХVІ ст. місто неодноразово терпіло від несподіваних наскоків грабіжників.

Особливо спустошливими для Снятина вони були в 1498, 1520-1524.1589,1594 та 1621 роках. Незважаючи на тяжку боротьбу з ворогами, Снятин розвивається як торгово-економічний центр. Але, в середині 14 ст. Галицько-Волинське князівство, знесилене важкою боротьбою з татаро-монголами, знекровлене князівськими та боярськими смутами, частими нападами польських, литовських та угорських феодалів – занепадає. Цим скористалася Польща і в другій половині 14 ст. захопили західне-українські землі. З цього часу Прикарпаття терпіло важкий соціальний і національний гніт, який викликав невдоволення народних мас. В 1457 році виникло селянське повстання під проводом Лева. Повстанці захопили Снятин, але скоро були розгромлені. В 1490-1492 рр. вибухнуло нове антифеодальне повстання під проводом Івана Мухи (дехто з істориків вважає, що І.Муха був уродженцем Снятина, або пограниччя з Молдовою). У цьому повстанні брали участь багато жителів Снятина та його околиць.

Там, де хвилі Дністра омивають Поділля і Молдавію, де східні подільські обриси зливались колись з Диким полем, у сиву давнину народилося побратимство українського та молдавського народів. Незабутні сторінки вписали в історію їх сини. Спільна боротьба проти завойовників і своїх панів привертала увагу багатьох країн світу.

Перед повстання Івана Мухи 1490 року та Андрія Бурули 1492 року блякла французька "Жакерія" і англійський народний виступ під проводом Уота Тайлера. Західна Європа не знала того запалу, який клекотів вздовж Дністра від Карпат до Чорного моря. Найбільшою славою, вкрили себе народні месники, очолювані Іваном Підковою. Невелика кількість людей насмілилася повстати проти самої Туреччини, перед якою тремтіли наймогутніші європейські держави.

Казимир IV Ягеллончик (1427—1492) — великий князь Литовський і король польський (з 1440). Проводив політику закріпачення селян України і Білорусії. Ліквідував рештки їх автономії, перетворив Луцьке (1452) і Київське (1471) князівства на литовські провінції — воєводства, домагався унії православної і католицької церкв, придушив селянське повстання в Галичині під проводом Мухи (1490—1492).

Першим наслідком нового устрою стало покріпачення селян. Розвиток сільського господарства у Речі Посполитій пов'язаний із зростанням цін на збіжжя в Європі у другій половині XVI ст. Шляхта зайнялася підприємництвом і завела фільварки, призначені для виробництва хліба на продаж. Панщина була закріплена законодавчо ("Устава на волоки" 1557 р., Литовський статут 1529, 1566, 1588 рр.). Поступово селян позбавляли права власності на землю. Поступово збільшувався потік селян, що втікали від панщини у подніпровські степи – Дике поле, аби там, у постійній небезпеці татарських набігів облаштовувати власне господарство. По українським землям прокотилася низка селянських повстань. Вже у 1490—1492 рр. повстання під проводом Мухи охопило Молдавію, Буковину й Галичину. З другої половини XVI ст. покозачення селян набуло масових масштабів.

У Х—XI ст. вона належала Київській Русі, в XII—XIII ст. була частиною Галицько-Волинського князівства, яке згодом поневолила Золота Орда. У 1345 p., коли угорські війська перемогли татар і вигнали їх з правобережжя Дністра, Північна Буковина потрапила під владу Угорщини, 1359 p. — відійшла до складу молдавського князівства. Важкі випробування випали на долю українського і молдавського народів, коли ці землі захопила султанська Туреччина. Буковинцям довелося побувати і під цісарською Австрією, і під боярською Румунією, але ніколи вони не схиляли голову в рабській покорі. Пам'ять народна береже спогад про селянські повстання під проводом Мухи (1490 — 1492 pp.), розгром козаками гетьмана Сагайдачного 150-тисячного турецького війська під Хотином (1621 p.), ватажка народних месників (40-х pp. XIX ст.) Лук'яна Кобилицю, багатотисячне буковинське народне віче у листопаді 1918 p., яке зажадало з'єднатися з Великою Україною. Та лише у 1940 p. було утворено Чернівецьку область, що відома під етнографічною назвою «Буковина».

Буковина стала прихистком і другою батьківщиною для багатьох поколінь румунів, євреїв, німців, угорців, поляків, вірмен, , росіян.

ПЛАН

Захоплення повстанцями Снятина під проводом Івана Мухи.

Повстання в Молдавії.

Іван Муха та Андрій Бурули.

Боротьба завойовників.

Повстання на Буковині.

Спогади про селянські повстання Івана Мухи.

Інститут права економіки та будівництва

Кафедра теорії, історії, держави і права

РЕФЕРАТ

на тему:

„Повстання під проводом Мухи”

Виконала студентка І курсу

економічного факультету

Турчанська Вікторія

Перевірив доцент

отець

Петро Кам’янський

м. Івано-Франківськ

2005р.

Список використаної літератури

1. ШЕВЧЕНКО Ф. П., Грабовецький В. В. Селянське повстання на Прикарпатті під проводом Мухи 1490 - 1492 років. Львів, 1979. - 1979, 6, с.63-64.

2. Б. Лановик, Р. Матейко, З. Матисякевич. Історія України. – К., 2000