6 клас
Тема. Підсумковий урок у формі гри “Щасливий випадок” по міфах народів світу.
Мета. Перевірити знання учнів по темі “Міфи”, виробляти навики і вміння швидко давати відповіді на питання, а також задавати питання виховувати в учнів інтерес до літератури.
Обладнання. Таємнича скринька.
Хід уроку.
І. Оголошення теми та мети уроку.
ІІ. Ознайомлення із правилами гри.
Поділ класу на 2 команди.
Розминка.
а) Даю спільні питання обом командам, хто дасть більше правильних відповідей, отримає 5 балів і право розпочати конкурс.
б) Питання командам.
- Що таке міф?
(Розповіді, що виражають уявлення стародавніх людей про світ).
- Які ви знаєте міфи?
(Міфи Стародавньої Греції, міфи Стародавнього Єгипту, міфи Стародавньої Індії, міфи давніх слов’ян, міфи північноамериканських індіанців).
- Хто є героями міфів?
(Люди і боги).
- Яка різниця між міфом і казкою?
(Міф пояснює явища природи, а казка ні).
- Що означає слово “міф”?
(Слово, переказ).
3. Конкурс капітанів.
(2 запитання)
а) Капітани задають питання по міфах.
(Переможець отримує 5 балів).
4. Інтелектуальний поєдинок.
(Учитель ставить запитання до кожної команди. Перемагає та команда, котра за певний час відповіла на більшу кількість питань. За кожну правильну відповідь одержують 1 бал).
Запитання.
1. Назвати міф Стародавнього Єгипту.
(“Плач Ізіди за Озірісом”).
2. Хто такий Озіріс?
(Бог зерна, живлющої вологи і самого життя, захисник мертвих).
3. Який ви знаєте міф давніх слов’ян?
(“Міф про Сонце”).
4. Назвати міф Стародавньої Індії.
(“Творення”, “Про створення ночі”, “Хлопчик Місячний Сміх”).
5. Назвіть грецького бога – повелителя вогню та блискавок.
(Зевс).
6. Як загинули батьки хлопчика Місячний Сміх?
(Батька вбили, а мати згоріла).
7. Яке інше ім’я хлопчика Місячний Сміх?
(Чандрахас).
8. Хто виховував Чандрахаса?
(Служниця, заможній чоловік).
9. Чому не міг хлопчика найманий вбивця?
(Побачив довірливий і безпорадний погляд, якась сила не дала цього зробити).
10. Хто вдруге врятував Чандрахаса?
(Дочка радника Вішая).
11. Чому радник хотів позбутися Чандрахаса?
(Він хотів бачити свого сина царем Кунтали).
12. Хто допоміг оживити сина радника і як?
(Чандрахас просив богиню Калі).
13. Хто автор “Пісні про Газавату”?
(Генрі Лонгфелло).
14. Хто скликав людей на раду?
(Гітчі-Маніту).
15. З якою метою скликав Гітчі-Маніту запалити люльку миру?
(Щоб встановити мир між племенами, об’єднатися і жити в мирі).
16. Як за міом Стародавньої Індії була створена ніч?
(Перші люди Яма і Ямі. Брат помер, а сестра плакала. Боги створили ніч.)
17. Як за міфом Стародавньої Індії було створено Небо і Землю?
(Води зародили вогонь. В них зародилося Золоте Яйце. Через рік із нього виник правитель Брахма. Він розбив Яйце, і воно розкололось навпіл. Верхня половина стала Небом, а нижня – Землею).
18. Як давні слов’яни пояснювали зміну літа зимою?
(Мати Сира Земля і батько Ярило).
19. Яких ви знаєте богів слов’ян?
(Перун, Сварог, Дажбог, Чорнобог, Ярило, Лада, Мара і ін.).
20. Якого походження слово “міф”?
(Грецького).
5. Таємнича скринька.
1. Назвати ім’я грецького бога (Зевс).
2. Хто такий Сварог? (Бог вогню).
3. Хто така Лада? (Богиня кохання).
4. Хто така Мара? (Богиня зла).
5. Хто такий Перун? (Бог війни, борець проти зла).
6. Хто такий Ярило? (Бог оживаючої природи, захисник рослинного світу).
7. Хто такий Яма? (Бог смерті).
8. Хто така Лакшма? (Богиня краси і щастя).
9. Хто така Ісіда? (Богиня плодючості, води, вітру).
10. Хто такий Брахма? (Бог, творець всього).
6. Конкурс промовців.
а) Переказ одного з міфів. (5 балів)
ІІІ. Підсумок уроку, встановлення оцінок.
Тема. Урок-гра “Щасливий випадок” по літературних баладах.
Мета. Перевірити знання учнів по даній темі виробляти навики і вміння швидко орієнтуватися в матеріалі, який їм запропоновано, чітко давати відповіді на поставлені запитання виховувати в учнів інтерес до літератури.
Обладнання. Карточки, скринька з фруктами-запитаннями.
Хід уроку.
І. Оголошення теми та мети уроку.
ІІ. Ознайомлення із правилами гри.
1. Поділ учнів на дві команди.
ІІІ. Розминка команд.
а) Даю спільні питання обом командам, хто дасть більше правильних відповідей, той має право розпочати подальший конкурс.
1. Назвати письменників, які писали балади.
(Ф. Війон, Р. Бернс, Й. Гете, Й. Шіллер, Г. Гейне, А. Міцкевич, Р. Стівенсон, Р. Кіплінг).
2. Хто написав “Баладу про Схід і Захід”?
(Р. Кіплінг).
3. Назвати баладу Й. Гете.
(“Вільшаний король”).
4. Хто з поетів поховані в одній гробниці?
(Гете і Шіллер).
5. Що таке балада?
(Балада – невеличкий за розміром сюжетний ліро-епічний твір, казково-фантастичного, легендарно-історичного чи героїчного змісту).
IV. Конкурс команд.
а) Кожна команда задає по 3 запитання.
V. Інтелектуальний поєдинок.
а) Учитель задає питання до кожної команди окремо. Перемагає та команда, котра за певний час відповіла на більшу кількість питань.
б) Запитання.
1. Хто автор “Балади прикмет”?
(Ф. Війон).
2. Яку баладу написав Шіллер?
(“Рукавичка”, “Івікові журавлі”, “Поділ землі”, “Лицар Таренбург”).
3. Що таке “вересовий трунок”?
(Напій).
4. Назвати звірів із балади “Рукавичка”.
(Лев, тигр, леопарди).
5. Що є ознакою жанру балади?
(Фантастика, легендарно-історичний, героїчний зміст).
6. Роберт Стівенсон – письменник якої країни?
(Англії).
7. Де зустрів князь Олег чаклуна?
(У лісі).
8. Як помер князь Олег?
(Від змії).
9. Чому балада називається “Рукавичка”?
(Кунігунда кинула рукавичку...).
10. В чому трагізм балади “Вересовий трунок”?
(Смерть сина, батька, всіх людей).
11. Яку долю передбачив чаклун князю Олегу?
(Помре від коня).
12. В яких рядках висловлена головна думка “Балади прикмет”?
(“Я знаю все й не знаю себе”).
13. Яка головна думка балади “Вільшаний король”?
(Страх батька за свого сина).
14. Які ознаки жанру балади в творі “Рукавичка”?
(Тричі повторюється вихід звірів: лева, тигра, леопардів кожен веде себе по-своєму).
15. Чому балада називається “Івікові журавлі”?
(Журавлі були свідками смерті співця).
16. Хто головні герої “Балади про Схід і Захід”?
(Камель, син полковника).
17. Як загинув батько і син із балади “Вільшаний трунок”?
(Сина кинули з кручі у вир, батька закатували).
18. Яка головна думка “Балади про Схід і Захід”?
(Вони не зійдуться ніколи, а люди завжди).
19. Як починається “Балада прикмет”?
(Я знаю: мухи гинуть в молоці,...).
VI. Таємнича.
а) Команди витягують фрукти, на яких записані питання,