УРОК ЧИТАННЯ
2-В клас
ТЕМА. Різнокольорові вірші. А.М’ястківський "Веселочка". Е. Горева “Кольоровий віршик”. Т.Коломієць "Подарунок".
МЕТА. Навчити учнів правильно і виразно читати вірші, обґрунто-вувати свої міркування; розвивати допитливість, інтерес до навколишнього світу, мови; виховувати любов до приро-ди.
ОБЛАДНАННЯ. Сигнальні картки кольорів, таблиці, малюнки, ТЗН.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку.
- Добрий день! - кажу, діти, я вам. Доброго здоров’я бажаю гостям, запрошуючи всіх вас на урок читання. Звати мене Галина Дмитрівна.
Сядьте в зручне положення і підніміть руку так, як для відповіді. А тоді повернемо долоні до мене і постараємось відчути дотик тепла наших рук і сердець. Я дуже хочу, щоб все найкраще, що йде відомого серця передалось і вам і ми порозумілися на цьому уроці і в нас залишились приємні враження. Щиро дякую!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Діти, давайте поміркуємо, для чого ми вчимося читати?
- Який розділ ви нещодавно почали вивчати? /"Вірші укра-їнських поетів"/
- Яку красу відображено у віршах? /Красу природи/.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми продовжимо знайомитися з кольоровими віршами. І якщо ми будемо гарно працювати, то в кінці уроку ви зможете:
- гарно читати вірші;
- вміти їх аналізувати;
- бачити красу природи.
ІV. Сприйняття та осмислення нового матеріалу.
- Світ довкола нас, і наша мова багата на барви!
- Які кольори ви знаєте? Скільки їх є? /Мільйон і більше/.
- Кожний художник повинен знати і розрізняти кольори. Ви сьогодні також будете художниками, але особливими, тому, що будете малю-вати картини своєю уявою, фантазією, словами.
1. Читання деформованих слів.
- Діти, коли я йшла до вас на урок, то хотіла зробити його дуже гарним і цікавим. Але по дорозі мене зустрів весняний вітерець і всі слова, які я несла до вас, він порозкидав. То ж допоможіть мені прочитати слова, які означають назви кольорів.
чевройни йнтиблаки
жеоравийн нйіси
тийжов тофіовийле
зеенйил
/Діти читають слова. Поряд з прочитаним словом прикріплюється відповідна смужка кольорового паперу/.
2. Відгадування загадки.
То хто знайомим дітям всім,
Та ніхто не йде по ній.
має міст аж 7 шарів із веселих кольорів.
Сонце сяє - міст палає,
Зайде сонце - він зникає,
Що за диво - хто вгадає ? /Веселка/.
Складання сенкану.
1. Веселка.
2. Барвиста, кольорова.
3. Засвітилась, виблискує, виграє.
4. Одне з див світу.
5. Райдуга.
Почнемо із семиколірного вірша А. М’ястківського "Веселочка".
4. Опрацювання вірша А.М’ястківського "Веселочка"
а) виразне читання вірша вчителем.
Послухайте вірш і скажіть, які кольори веселки згадав автор.
(Жовтий, блакитний, синій).
б) словникова робота.
- Діти, доберіть синонім до слова “блакитний”.
в) повторне читання вірша учнями мовчки.
- Як ви розумієте вислів: " упаду між дубів..." ?
г) читання "луною".
д) вибіркове читання.
- Прочитайте, якими барвами веселочка прикрасила жито, траву, небо, воду.
- Де подінеться веселочка?
- З яким настроєм потрібно читати цей вірш ?
- А зараз я читатиму перший рядочок вірша, ви - другий, я -третій, ви - четвертий і т.д.
про які кольори веселки у вірші не згадано? /червоний, оранжевий, фіолетовий/.
6. Опрацювання вірша Е.Горевої "Кольоровий віршик".
- Наш ротик став слухняним, і ми продовжуємо урок читання.
- Прочитайте мовчки "Кольоровий віршик" Е.Горевої і подумай-те, які фарби треба взяти, щоб намалювати картину за цим віршем? /Жовту, синю, голубу, зелену, червону/.
- Тепер першу строфу читатимуть дівчатка, другу - хлопчаки. Позмагаємось у виразності читання.
- Прочитайте речення, в якому згадано колір, який я покажу.
/Показую смужки жовтого, синього, голубого, зеленого, червоного паперу, а діти читають речення/.
Фізкультхвилинка. Музична пауза "Як прокидається квітка".
У віршах ми говорили про сонечко, про ліс, травичку, небо, кульбабку, волошки.
Як назвати це одним словом? /Природа/
А природу, діти, треба берегти і охороняти.
Я зірвав квітку і вона заснула.
Я спіймав метелика –
І він умер у мене на долоні
І тоді я зрозумів,
Що торкнутись краси можна тільки серцем.
- Якщо ми правильно розшифруємо цей заклик, то дізнаємося як бе-регти природу.
ви й квіти
і нас без них
любіть бережіть
сьогодні на світі
і трави завжди
бо мабуть не було б
природу
/Ви завжди любіть природу, бережіть і трави й квіти, бо мабуть без них сьогодні не було б і нас на світі/.
7. Опрацювання вірша Т. Коломієць "Подарунок"
Оскільки кожного із вас в кінці уроку чекає подарунок, то ми не можемо, щоб не прочитати вірш Тамари Коломієць "Подарунок". Це поетеса, яку в дитинстві виховувала бабуся, бо мама важко працювала Та дитинство Тамари було перерване війною, тому вона мріяла стати лікарем, щоб допомагати покаліченим на війні. Але доля розпорядилася так, що вона стала поетесою. Тепер у Тамари Опанасівни багато вір-шів, казок, небилиць, лічилок, смішинок для малечі.
а/ виразне читання вірша учителем.
б/ словникова робота.
При читанні цього поетичного твору варто звернути увагу на такі слова /Вивішую таблицю із записом слів у двох колонках/.
Билинка охоче, з радістю
Залюбки тонесенька стеблинка
Брунатний повільно лізе
Пнеться яскраво-коричневий
в/ читання вголос "ланцюжком"
Прослідкуйте, які кольори використовував кожен із героїв.
г/ вибіркове читання.
- Хто намалював малюнок? Зачитайте.
- Що домалювало курчатко?
- Прочитайте, що домалювало жабеня?
- Що пофарбував метелик? В який колір?
- Що домалювало сонечко?
- Над чим працювала бджола?
- Чи сподобався усім малюнок? Прочитайте речення з вірша, що це доводять.
- Хто зможе відкрити "диво-хатку?" Прочитайте.
Хто назве всі кольори в тому порядку, як вони йдуть у вірші?
/Один учень виходить до малюнка, відчиняє дверцята і дістає за-писку: "Дорогі другокласники, ми дякуємо вам за вашу старанну працю на уроці, за ваші знання. То ж даруємо вам невеличкі пода-рунки"/.
V. Підсумок уроку.