Сценарій проведення уроку.
Тема: Письмове ділення багатоцифрового числа на одноцифрове у випадку, коли в частці дістають нулі.
Мета: Ознайомити учнів з випадком ділення, коли в середині або в кінці частки з’являються нулі. Продовжити роботу з формування в учнів уміння виконувати письмове ділення на одноцифрове число. Розвивати логіку мислення. Виховувати працелюбність.
Обладнання: Демонстраційним матеріал (маршрут, схеми, таблиці); ілюстративний матеріал; роздатковий матеріал (сигнальні картки, геометричні математичні вілла, індивідуальні завдання, алфавіти). ТЗН, кодоскоп.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Контроль. Корекція і закріплення раніше вивченого.
1. Літературна хвилинка (лист в поштовій скриньці).
2. За допомогою алфавіту нумерованого розшифруйте слова девізу:
Думай, пробуй і шукай,
Буде важко – не зітхай.
3. Каліграфічна хвилинка.
Загадка. Вісім грушок у корзині
Принесла мати дитині.
І сказала: “На, мій сину,
Частину з’їж із них частину”.
Хто тепер у вас відповість,
Скільки грушок хлопчик з’їсть?
(2)
Написання цифри 2.
4. Усний рахунок “Міркувалко”.
75 : 15 64 : 4
81 : 27 51 : 3
60 : 12 1850 : 10
5. Повторення розрядів чисел.
6. Гра “Мовчанка” (за допомогою сигнальних карток)
27 : 5 = 5 (ост. 2) – правильно
16 : 5 = 2 (ост. 6) – неправильно
32 : 5 = 6 (ост. 2) – правильно
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1 етап
Повідомлення теми і завдань уроку.
Пояснення нового матеріалу вчителем.
3. Коментування розв’язаного прикладу з підручника.
4. Складання пам’ятки розв’язання прикладів.
2 етап
І варіант ІІ і ІІІ варіант
Виконай за зразком: Робота під керівництвом вчителя:
3680 : 4 816 : 3
86700 : 3 609 : 3
906 : 3 8160 : 2
3 етап
І варіант ІІ варіант
Виконай самостійно: Виконай за зразком:
98560 : 7 2515 : 5
62408 : 8 8656 : 4
2505 : 5 83216 : 4
ІІІ варіант
Робота під керівництвом вчителя:
5424 : 6
4518 : 9
IV. Фізкультхвилинка (ТЗН)
4 етап
І варіант ІІ варіант
Творче завдання: Виконай самостійно:
4680 : 3 + 432 : 4
9915 : 3 - 8402 : 2
ІІІ варіант
Виконай за зразком:
3906 : 6
4680 : 3
5 етап
Спільне завдання
Знайди 21663 : 9 = 247
помилку 7839 : 9 = 8701
2856 : 8 = 357
V. Розв’язування задач.
І варіант. У парку саджали учні 2 дні дерева по 246 щодня і 3 дні по 336 дерев. Після цього їм залишилося посадити в 5 раз менше від того, що вони посадили. Скільки дерев їм лишилося посадити?
Завдання. Розв’язати діями з положенням.
ІІ варіант. З ділянки зібрали мішки картоплі, по 50 кг у кожному. Цю картоплю розклали у ящики, по 20 кг у кожний. Скільки наповнили ящиків?
Завдання. Записати виразом.
ІІІ варіант.
П. – 278 ц
В. - ?, у 2 рази < ?
С. - ?, на 44 у >
Завдання. Розвязати діями.
VI. Розв’язування рівнянь (диференційовано, по варіантах)
І варіант 1250 : х = 5
ІІ варіант х · 9 = 2340
ІІІ варіант х : 6 = 480
VII. Геометричний матеріал.
VIII. Підсумок уроку.
Д/з (диференційовано, на вибір)
№ 501, 502, 503.