Ознайомлення з українським національним посудом
Заняття з народознавства
Програмовий зміст. Продовжувати знайомити дітей з творами національного мистецтва — посудом: глечик, макітра, макогін, дерев'яна ложка, миска, горщик, горнят-ко, діжа.
Виховувати бережне ставлення до народних традицій.
Словник: горщик, глечик, макітра, макогін, дерев'яна ложка, миска, горнятко, діжа.
Матеріал: вищезгадані твори національного мистецтва.
Хід заняття.
Організація дітей до заняття. Повідомлення теми. По-каз ілюстрацій до казки «Лисиця і журавель»..
Діти, що ви бачите на цій картині?
Правильно. Лисичка прийшла в гості до журавля і хоче пригоститися.—
А з чого вона хоче пригоститися?—
Так, з глечика.—
Діти, у мене на столі стоїть глечик. Хто з вас піде, візьме глечик і розкаже, де його можна використати. (Діти розповідають).
Вихователь робить опис глечика, використавши ще фраг-мент української народної казки «Лисичка і глечик».
Хтось стукає. Заходить ведмедик, говорить, що дуже любить їсти мед.—
В що ми йому покладемо меду?—
Так, в миску.—
Ось яка вона. Подивіться, діти. З чого вона зроб-лена?—
Так, з глини.—
Якої вона форми?—
Правильно, круглої. З такої миски їли наші дідусі і бабусі.—
А чому ж не їсть наш ведмедик?—
Так, бо ж ми не дали йому ложки. (Вихователь пропонує дитині взяти ложку. Запитує з чо-го вона зроблена).—
Так, це дерев'яна ложка. Дай ведмедикові, хай ласує медом.
Колись давно, коли ще не було фабрик і заводів, і мис-ки, і ложки люди виготовляли вручну, оздоблювали їх гарним візерунком. Бачите, які вони гарні. (Показ ілюст-рації до української народної казки «Колобок»).—
А ось подивіться на цей малюнок. Кого ви бачите?—
Так, це півник сидить за столом. А біля нього що?—
Так, макітра. А з чого вона зроблена?—
Так, теж з глини. Вона круглої форми, глибока. В ній можна тримати варення, вареники, пиріжки. І вареники, і пиріжки довго залишатимуться теплими і смачними. А ще в макітрі можна товкти часник з салом, щоб заправи-ти борщ. І тоді він буде дуже смачним. А товкти часник в макітрі можна макогоном. А ще макогоном можна терти мак. Тому він і називається макогоном. Ось подивіться, який він продовгуватий, схожий на качалку.—
Діти, а що роблять качалкою?
Так, качають тісто.
Наталко-Полтавко,
Бери-но качалку!
Вранці покачай,
Вареники мамі дай.—
То чим, діти, тісто на вареники качають? Правильно. Качалкою. Ось яка вона. Дерев'яна, без неї і зараз не мо-же обійтися жодна господиня.—
А в чому ж можна місити тісто?—
Гляньте-но на цей малюнок. Він вам допоможе прига-дати, в чому колись наші бабусі тісто місили. Діти, поди-віться на цей малюнок. Кого ви тут бачите? Так, Сороку-1 ворону, яка діжу місила, дітям кашу варила. Ви чули, діти? Э пісні про Сороку-ворону говориться про діжу, в якій місять тісто. Ось у нас є іграшкова діжа. Вона глибо-ка, дерев'яна, у ній місять тісто, з якого печуть хліб. Хто з вас знає загадку про хліб. (Діти загадують).—
Молодці, ви всі любите хліб, а тому знаєте про
нього багато загадок. Ось послухайте, що я вам розкажу, діточки.
Іди, іди дощику,
Зварю тобі борщику
В глиняному горщику.
Діти, про що я вам розказала потішку? Який посуд у ній згадується?—
Так, про горщик. А який він, хто покаже? (Діти показують, розповідають).—
А ось послухайте ще одну потішку. (Розповідає в повільному темпі).
Варила мамочка кашу, варила,
Одному дала до горнятка.
Варила мамочка кашу, варила,
Другому до мисочки,
Третьому до кайстроника,
Четвертому до ложки.—
То в що мати насипала дітям кашу?—
А хто з вас піде, покаже, яке горнятко?—
Так, воно схоже на чашку. Мисочку і ложку. Ми вже з вами дивилися. А от про кайстроник я вам розкажу наступного разу.
А зараз, діти, пограєм з вами у гру на уважність. Я вам буду починати розповідати віршика-потішку. Ви ж, хто знає, будете продовжувати, а після розповіді покаже-те той предмет, про який розповідалося.
Киця мура, де ти була?
У бабусі. Що робила?
(Діти продовжують).
Миски била диби-диби (4 рази).
Ішла баба по гриби,
А дід по опеньки
В неділю раненько.
(Діти продовжують).
Нарвали опеньки, зварили опеньки,
Поклали опеньки в макітру гарненько.
Печу-печу хлібчик, дітям на обідчик.
Люлі-люлечку,
Звари, мамо, кулішку.
(Діти продовжують).
У маленькому горняті,
Маленькому дитяті.
(Пропонується дітям ще розказати потішки, загадки про дані предмети. Вихователь підводить підсумок заняття). Отже, діти, сьогодні ми з вами говорили про ук-раїнський національний посуд, згадали про нього пісні потішки, загадки, казки. Все це надбання нашого ук-раїнського народу, яке ми повинні шанувати.
В ході заняття вихователь може активізувати дітей за допомогою ведмедика, тобто, щоб діти розповідали ведмедикові про всі свої предмети.