на тему “Рідна природа”
Мета: Продовження ознайомлювати дітей з ознаками і властивостями снігу та води: холодна, гаряча, тепла, солона, кисла; має здатність зафарбовуватись, потрібна людям, тваринам і рослинам для життя, Вчити відповідати на запитання вихователя.
Розвивати діалогічне мовлення, мовлення пов’язане з розвитком рухів, фонематичний слух та мовне дихання.
Збагатити словник словами: “Капітошка”, “снігопад”.
Виховувати шанобливе ставлення до всього живого і неживого, любов до рідної землі.
Обладнання: вправа на розвиток мовного дихання “Снігопад”, дидактичні ігри “Допоможи Капітошці”, Відшукай за кольором”,
“Впізнай за смаком”, вірші про зиму, прислів’я.
Хід заняття
Вихователь: Діти, пригадайте того чудового віршика про мову.
Завжди говоримо красиво,
Не поспішаючи, сміливо,
Є в нас у роті язичок.
Він говорить: чок, чок чок.
-Далі скажем:
Лю-лю-лю – я природу люблю.
А тепер скажіть усі:
А чому на річці лід
І сніжок на землю ліг.
(Бо зима прийшла:
Снігу намела).
-Так до нас завітала справжня зима і намела багато снігу. А для чого ж нам той сніжок?
(Щоб гратися в сніжки, кататися на санках. лижах, ліпити сніговита, напоїти землю і все живе).
-Звідки ж прилетіли сніжинки?
(З неба)
-З якого неба? Веселого чи сердитого, похмурого?
(Сердитого, похмурого, де пливуть хмаринки).
-А чи сідала вам сніжинка на носик, щічки чи руки? І що ж замість неї залишилось?
-То ж з чого зроблена сніжинка?
(З води)
-А хто її викував?
(Мороз)
-А як це відбувається, я зараз вам розповім.
Коли на небі зберуться хмаринки, вони пустять краплинки погуляти, або полити чи напоїти землю, а мороз тут як тут. Заморозить крапельку і викує з неї чарівну зірочку, ось таку, як у мене є (показує сніжинку з паперу). А коли таких сніжинок падає багато, то таке явище в природі називається снігопад. Снігопад надає природі особливої краси. Ось ми зараз зробимо снігопад в групі.
(Проводиться вправа на розвиток мовного дихання “Сніжинки” або “Снігопад”).
Діти йшли, йшли, йшли
І Сніжинки знайшли.
Стали, дмухнули і знову пішли.
-А хто знає вірші про сніжинки?
Білесенькі сніжиночки
Вродилися з води.
Легесенькі, мов пушиночки,
Спустилися сюди.
Ніжна зірка, сніжно-біла,
На рукав з гори злетіла,
Поки несла її сюди
Стала крапелька води.
Ми сніжинки, ось де ми-
Парашутики зими,
Подружилися з вітрами
І кружляємо над вами.
Упала сніжинка мені на рукав.
Яка ж вона гарна, а я і не знав.
Біленька, пухнаста, така чарівна,
А я завжди думав – вона крижана.
Закружлялися сніжинки,
Як метелики прудкі,
Прилетіли до ялинки
Й почепились на гілки.
-А ви б хотіли стати сніжинками? У мене є чарівна паличка, яка вмить зможе зробити вас сніжинками, тільки варто змахнути нею і промовити чарівні слова.
Паличко, паличко!
Раз, два, три.
Діткам диво покажи:
Хлопчиків та дівчаток
В сніжинки перетвори.
(Проводиться психогімнастика).
-Малесенькі сніжиночка, спустилися з хмариночки (бігають по кімнаті). Подув вітерець і закружив сніжинки (кружляють навколо себе). Вітерець затихає і сніжинки лягають на землю (присідають, ручки під щічки). А вранці пригріло сонечко, сніжинки проснулися, весело піднесли свої рученята і засміялись.
-А чи знаєте ви, що ж насправді стане з сніжинками, коли пригріє сонечко?
(Вони розтануть і утвориться вода)
Стук у двері.
-Добрий день! Як тебе звати хлопчику? І чому ти плачеш?
Капітошка.
Я – веселий Капітошка, Поспішав до вас у гості.
Та коли я йшов до вас,
У хмаринках заблукав.
Налетів мороз страшенний,
Заморозив геть усіх,
І сестричок, і братів.
Як же визволити їх?
-Не плач, Капітошко, наші діти допоможуть тобі визволити твоїх сестричок і братиків. Вони знають ,як це зробити.
(Капітошка роздає сніжок діткам, а вони обігрівають його і утворюються крапельки води).
Капітошка. Дякую вам за все. (Виходить)
-А для чого ж нам потрібна вода?
(Для росту рослин, для потреб людини, для тварин).
-Ми трішки притомилися, зробимо фізкультхвилинку.
Водичко, водичко,
Умий моє личко,
Щоб і очки ясніли,
Щоб і брівки чорніли,
Щоб сміявся роток,
Щоб кусався зубок.
(Діти імітуються основні рухи)
-А тепер ми пограємо з водою.
Д/г “Допоможи Незнайці”
Д/г “Відшукай за кольором”
Д/г “Впізнай за смаком”.
-Без води життя гине – сонце, квітка, гине звір, замовкає пташка. Все живе на землі потребує води. Кожна крапелька води є дорогоцінним даром природи. Вона напуває землю, а земля годує все живе, людину, тварину, рослину.
Воду потрібно берегти.
Бережімо ріки,
Бережімо воду,
Як матусю рідну
Бережіть природу,
Бережімо кожну
Квіточку й травинку,
Бо ми всі природи
Рідної частинки.
Все, що навколо тебе,
Слід берегти і любити.
-Слід не тільки берегти і любити природу. Їй ще потрібно й радіти.
Я всміхаюсь сонечку:
-Здавстуй, золоте!
Я всміхаюсь квітоньці
-Хай вона цвіте!
Я всміхають дощику
-Лийся мов з відра!
Друзям усміхаюся-
Зичу їм добра.
-Ми теж зичимо добра всім присутнім в залі й даруємо свої теплі усмішки, щоб вам від них стало тепліше, веселіше, радісніше.