У нас: 141825 рефератів
Щойно додані Реферати Тор 100
Скористайтеся пошуком, наприклад Реферат        Грубий пошук Точний пошук
Вхід в абонемент





ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК У 6 КЛАСІ

Тема: Займенник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Мета: Повторити й поглибити знання учнів про займенник як частину мови, його морфологічні ознаки, з’ясувати, яку синтаксичну роль виконує в реченні займенник; удосконалювати вміння учнів знаходити в тексті займенники; виховувати любов і бережливе ставлення до природи; збагачувати словниковий запас учнів.

Обладнання: Картини весни, весняних квітів, таблиці, малюночки підсніжників, індивідуальні картки-тести, магнітофон з музикою.

Епіграф. По країні весна пролітає

І шумить журавлиним крилом.

В. Сосюра.

Хід уроку

1. Психологічна установка. Аутотренінг під музику. –

Хто гарно працюватиме на уроці одержить підсніжник. У кого буде найбільше під сніжників, той одержить 12 балів.

Мовна розминка.

-Знайти помилку у мовленні (відредагувати речення).

Весною у сосновому лісі ми збирали моркву і картоплю.

Весняного ранку біленький зайчик вибіг на зелену галявину. Він ласував кактусами.

Хто не бачив вовка, що виліз на березу нарвати свіжих огірків? Цей випадок також був весною?

Мотивація навчальної діяльності:

А)Оголошення теми, мети, завдання уроку.

Проблемне завдання: чи були названі займенники у мовній розминці?

- Що означає слово “займенник”?

Ми, він, хто, що, цей – виписали займенники. Будем вчити цю частину мови.

- Якої пори року відбувались ці події? (Весною).

Тема весни також буде присутня на уроці.

Це ви бачите за епіграфом уроку.

- Що знаєте з молодших класів про займенник?

Б)Прийом “Гроновання”.

- Складіть “гроно” до слова “займенник”.

4. Робота з підручником і таблицею.

Вивчення нового матеріалу про займенник, його морфологічні ознаки і синтаксичну роль (§ 39, вправа 378).

5. Робота в парах (взаємоперевірка вивченою).

6а) Індивідуальна робота учнів на дошці (2).

6б) Пояснювальний диктант-тест (речення записують на дошці і в зошитах, визначають морфологічні ознаки і синтаксичну роль займенників).

До нашого рідного краю завітала красуня весна. Вона подарувала нам багато радості і втіхи. Разом із пробудженням природи у нашій Україні починається цикл весняних свят, головним із яких є Великдень.

Зацвітають перші весняні квіти: підсніжники, проліски, первоцвіт.

Словникова робота: цикл; Великдень.

Весна – іменник, прикметник чи займенник?

Вона – іменник, прикметник чи займенник?

Останнє речення розібрати за його членами.

Свято – однакова кількість букв і звуків; більше букв; більше звуків?

Фізкультхвилинка.

7. Учитель біології (розказує про весняні квіти, які цвітуть у нас, в Карпатах, а також прикмети, пов’язані з квітами).

Вибірковий диктант (учням дається завдання виписати із розповіді вчителя 5-10 займенників).

Флора Українських Карпат налічує близько 2500 видів. Першими серед квітів весною з’являються проліски, підсніжники, сон-трава. Пролісок – квітка ніжна, але смілива й нетерпляча блакитного кольору. Ще не зійде сніг, а вже крізь весняну снігольодову скоринку пнеться цупкий паросток. Підсніжники – ніжні квіти весни. Одна із легенд розповідає, що в той час, коли перші міфічні люди були гнані з раю, йшов сніг і Єва дуже змерзла. Щоб її зігріти, кілька мережаних сніжинок перетворились на квіти підсніжника – провісника тепла, символу сподівання на краще майбутнє.

Серед небагатьох провісників весни після підсніжників, сон-трави і пролісків квапливо розправляє смарагдові листочки первоцвіт весняний. Про його популярність у народі свідчать численні назви: баранчики, божа ручка, жовтуха, зозулині черевички, ключики (суцвіття первоцвіту нагадує в’язку ключів). За легендою, то ключі весни, якими відмикають землю, щоб з’явилися квіти й трави. Найпоширеніша в Україні назва – ряст жовтий.

Потім з’являється жовтний козелець. Це вже повна весна. Квітка гаряча, як сонце. Вона м’яка і ніжна. Тоді рясно цвітуть фіалки. Вони пахнуть ніжно, радісно і хвилююче. Цвіте тихий сон, а також дзвіночки.

Красою, а теж тонким чаруючим ароматом приваблюють квітки конвалії. У давніх легендах оповідається, що ці дивні квітки виросли зі сліз нареченої, яка виплакала очі, чекаючи з далекого походу свого коханого. Тому конвалію називають ще – царицею сльози. Конвалія звичайна багаторічна рослина родини лілійних, символ весни.

Барвінок вічнозелений, стійкий до зимового холоду. У цій квітці п’ять пелюсток. У народі кажуть: перша пелюстка – то краса, друга – ніжність, третя – незабутність, четверта – злагода, п’ята – вірність.

Прикмети:

Провісником настання тривалого тепла стають золоті ключики первоцвіту.

Ніжні проліски стулюють свої пелюстки – чекай негоди, дощу.

Поява жовтих квіток мати-й-мачухи – ознака теплих днів.

Розкрита квітка фіалки – буде гарна погода. Бережно ставтеся до весняних квітів. Вони занесені до Червоної книги.

8. Асоціативна уява. Використовуємо займенники.

Послухайте музику. Подумайте, що можна уявити, слухаючи цю музику і дивлячись за вікно на весняну природу (якусь весняну квітку, вітерець, пробудження природи).

Які вірші про весну знаєте? Назвіть займенники.

Складіть діалог: двоє дітей ідуть весною відпочивати до лісу (не треба рвати весняні квіти, бо вони занесені до Червоної книги).

9.Прийом ”сенкан”

Скласти п’ятивірш про весну, використовуючи займенники.

Весна

Прекрасна, довгожданна

Вабить, квітує, веселить.

Вона – моя улюблена пора.

Краса!

10. Фізкультхвилинка.

11. Робота з індивідуальними диференційованими картками тестами.

12. Культура мовлення.

- Чи правильно сказати: “Ця квітка більш краща за ту? (Ні).

Підсумок уроку

Яка частина мови називається займенником? Навести приклад.

Слово учителя

-Діти, прийшла весна. Пригріє сонечко, ви обов’язково підете в ліс та принесете кілька квіточок первоцвіту. Світло і радісно довкола, і легко у вас на душі, бо квіти найдорожчій людині – мамі.

А тут назустріч старенька бабуся – зовсім незнайома – теж вийшла подивитися, як прокидається природа. Усміхніться їй, подаруйте квіти: “ З весною, бабусю, будьте здорові!”

І цей день стане неповторним для неї і для вас. Не скупіться на ласку й добро. Творіть себе і світ. Не скупіться на усмішку, на добре слово.

Які займенники були в тексті?

Яка основна думка сказаного?

(не скупіться на ласку й добро).

Домашнє завдання (на вибір):

Словниковий самодиктант (10 займенників – 6 балів);

Виписати


Сторінки: 1 2 3