ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК
(природознавство та розвиток зв’язного мовлення)
Тема: Кругові води в природі. Складання казки.
Мета: Формувати уявлення про кругообіг води в природі, про перетворення води з одного смаку в інший, вміння бачити і встановлювати залежність між компонентами природ, розвивати світоглядні уявлення школярів і вчити фантазувати, будувати казки, збагачувати мову школярів новими словами.
Обладнання. Сигнальні картки, символічні зображення явищ природи, зошити з розвитку зв’язного мовлення.
(Звучить пісня “Водограй у виконанні С.Ротару)
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
Ви повинні були дібрати і вивчити прислів’я про воду. Зачитайте їх. (Ланцюком).
Від березневих дощів земля квітне.
Весна багата водою.
Вода з гір потекла, весну принесла.
Земля найбагатша, вода найсильніша.
Квітень з водою, травень з травою.
Тиха вода береги рве.
З малого джерела велика річка буває.
Де вода, там і верба.
Вода пливе – час минає.
Сьогодні наш урок буде присвячено одній чудодійній речовині, без якої не можливе саме життя на Землі.
Що ж це за речовина?
Відома звіку рідина,
Усяк її вживає.
Буває хмаркою вона,
Пушинкою буває.
Бува, як скло,
Крихка, тверда.
Це звичайнісінька (вода).
Їй присвячено багато пісень, віршів.
Ось як співає Софія Ротару:
А куди – знає!
(Звучить запис пісні)
А вдома ви повинні були підібрати вірші, прислів’я, приказки проводу
Жива вода дає життя
Всьому живому в світі
Якщо живе вода
Тоді земля у цвіті
Не треба вибухів війни,
Живи, жива водице,
Для праці хай ростуть сини
І жито колоситься | З гір на долину
Біжу, стрибаю, рину!
Місточки збиваю,
Всі гребельки зриваю
Всі гатки, всі запруди,
Що загатили люди
Бо весняна вода -
Як воля молода!
Куди водиця тече, там тавиця росте.
В живому джерелі вода студена.
Схожі як дві краплі води.
Вилами по воді писано.
Не братися і за холодну воду.
Росте, як із води.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні ми познайомимося з новою темою “Кругообіг води в природі”. Ваше завдання – згадати свої спостереження в природі, розповідати про них, відгадувати загадки, уважно слухати мої пояснення. Відповідати на запитання, пояснювати деякі природні явища. А ще ви послухаєте казку і спробуйте придумати свою. Отож, хай девізом нашого уроку стануть слова:
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь
Видумуй, пробуй і твори!
Розум, фантазію, прояви!
ІІІ. Перевірка та закріплення знань.
- Цей урок розширить ваші уявлення про воду, які ви отримали на попередньому уроці. Ви вже ознайомились із значенням води для живої природи, вивчили властивості води, знаєте про те, в яких станах зустрічається вода в природі.
Зараз перевіримо ваші знання з допомогою тесту. Сигнальними картками показуйте чи вірне судження:
Більшу частину поверхні Землі займає вода.
Вода знаходиться в океанах, морях, річках, озерах, але під землею і в повітрі її немає.
У повітрі вода є рідкому, твердому і газоподібному стані.
У воді розчиняються всі речовини.
Колір, запах і смак води залежать від розчинних в ній речовин.
При нагріванні води перетворюється на лід.
При охолодженні вода замерзає.
(Учні доводять свою думку)
ІV.Актуалізація опорних знань
Доповніть речення.
З поверхні річок, озер, ставків, морів, а також рослин і тварин вода постійно... (випаровується).
Де дівається водяна пара?
Значить води не Землі стає все менше і менше і через деякий час зовсім не стане?
Як поповнюються запаси води на нашій планеті?
Які опади бувають у різні пори року?
Чому йде дощ або падає сніг?
Коли швидше висихають калюжі – влітку чи восени? Чому?
Як бачите, на ці такі легкі б здавалося запитання не завжди легко відповісти. Тож зараз ми уточнимо ваші уявлення про ці та інші природні явища.
V. Виклад нового матеріалу
1) Відгадайте загадки:
Крутиться вертиться, берега держиться. (Річка)
Летить орлиця по синьому небу, крила розкрила, сонце закрила. (Хмара).
Голуба хустина, червоний клубок по голубій хустині качаєшся, людям усміхаєшся (Небо і Сонце).
Коли мене нема – всі чекають, коли прийду – тікають (Дощ).
(Відгадки малюнки розміщуємо на дошці)
Давайте розмістимо малюнки у вигляді ланцюжка. Почнемо із хмари.
(Хмара – дощ, річка та сонце).
2) Розповідь казки “Як краплинка подорожує”
(Магнітофонний запис)
Була собі краплинка. Вона жила високо в небі в хатинці-хмаринці разом зі своїми сестричками. І кожна з них швидко росла. Одного разу хмаринка не витримала їх ваги і порвалася. Впали краплинки на землю рясним дощем.
На небі засяяло сонечко. Краплинки нагрілися і перетворилися на невидиму пару. Вони стали легенькими і знову піднялися вгору. А там холодно! Стали вони тулитися одна до одної, щоб зігрітися. І знову утворилася хмарка. Сонечко світило і світило, і все нові і нові краплинки піднімалися вгору.
Хмарка стала такою важкою, що не втримала і порвалася. А краплинки знову впали краплинки на землю рясним дощем.
Не любить краплинка сидіти на одному місці. Так вона і подорожує завжди згори – вниз і знизу – вгору.
3) То як нам вдосконалити ланцюжок з малюнків, щоб показати безперервність, нескінченність руху води в природі.
Робота з підручником.
Отже сьогодні ми ознайомились з кругообігом води в природі. Зараз ми прочитаємо про це в підручнику з природознавства.
Поясність за малюнком.
VІ. Розвиток зв’язного мовлення.
Задача
Ніжна зірка сніжно-біла
На рука згори злетіла
Поки ніс її сюди –
Стала краплею води.
Фізкультхвилитка (Діти співають пісеньку про сніжинки і виконують вправи).
А тепер настав час проявити фантазію і створити свою казочку “Як сніжинка подорожує”. Вам допоможе план і опорні слова.
Фізкультхвилитка
Я – сніжинка,
Білесенька, малесенька,
Вродилася з води,
Легесенька, як пушин очка,
Спустилася сюди.
Мені приємно кружляти в повітрі
Серед інших сніжинок
-Я глибокого вдихаю прохолоду,
я торкаюсь верхівок дерев
і повільно спускають на землю.
А сніжинки вже учнями стали і за парти посідали.
План.
Де жила сніжинка?
Як вона потрапила на землю?
Чи повернулася сніжинка знову на небо і як?
Але зараз ми зробимо невеличку творчу розминку. Пограємось в гру “Загублене слово”.
Знайти потрібне слово, дібравши риму, і вставити