ВІДНОШЕННЯ І ПРОПОРЦІЇ
6-й клас
Тема. Пряма і обернена пропорційні залежності.
Мета: ознайомити учнів з прямою і оберненою пропорційними залежностями, формувати в учнів уміння й навички застосування їх до розв'язування задач, розвивати пізнавальний інтерес, прищеплюва-ти любов до математики.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
II. Мотивація навчання.
Вступне слово вчителя.
Ви вже знайомі з основними поняттями теми «Відношення і пропорції», але систематизованих знань іще не маєте. Поняття пропорційної залеж-ності відіграє велику роль не тільки в математиці, а й у фізиці, біології, хімії, у сільському господарстві, а також у будівництві, мистецтві. Усі знають, що най-кращий спосіб вивчити і запам'ятати — це зробити відкриття самому. Будемо робити відкриття.
III. Вивчення нового матеріалу.
Задача 1. Швидкість автобуса 50 км/год. Який шлях він проїде за 1 год? 2 год? З год? 3,5 год? 6 год? Ре-зультата записати у таблицю.
Таблиця 1
Швидкість, км/год |
50 |
50 |
50 |
50 |
50
Час, год |
1 |
2 |
3 |
3,5 |
6
Шлях, км |
50 |
100 |
150 |
175 |
300
Бачимо, що шлях дорівнює добутку швидкості і часу руху: s = vt.
Запитання
1. Скільки величин розглядається у задачі?
2. Які величини змінюються, а які залишаються сталими?
3. Скласти кілька відношень шляху до часу.
4. Який висновок можна зробити?
(Усі відношення рівні між собою і дорівнюють швидкості автобуса.)
Дві змінні величини, відношення яких є сталим, на-зиваються прямо пропорційними.
Прямо пропорційні: s = vt.
Наведіть приклад.
Учень: 1 хлібина коштує 1 грн., 2 хлібини — 2 грн., 7 хлібин — 7 грн.
Прочитайте інше означення прямої пропорцій-ності у підручнику.
Приклад:
Задача 2. Відстань між селами 16 км. З якою швид-кістю слід рухатися, щоб подолати цю відстань за 1 год? 2 год? 4 год? 3 год? 16 год? Результата записати у таблицю.
Таблиия 2
Шлях, км |
16 |
16 |
16 |
16 |
16
Час, год |
1 |
2 |
4 |
8 |
16
Швидкість, км/год |
16 |
8 |
4 |
2 |
1
Запитання
1. Скільки величин розглядається у задачі?
2. Які з величин змінюються, а які залишаються сталими?
3. Скласти кілька рівностей.
4. Який висновок можна зробити?
(Час і швидкість — змінні величини, але їх добу-ток сталий.)
vt=116 = 28 = 44 = 82 = 161 = 16.
Дві змінні величини, добуток значень яких сталий, називаються обернено пропорційними.
Обернено пропорційні:
Наведіть приклад.
Учень: 1 робітник виконає певну роботу за 8 год,
2 робітники — за 4 год,
4 робітники — за 1 год.
Інше означення оберненої пропорційності про-читайте у підручнику.
IV. Закріплення вивченого матеріалу. 1. № 549 (усно). Прямо чи обернено пропорційні величини:
а) маса товару та його вартість (прямо -про-порційні);
б) швидкість і час при сталій відстані (обернено пропорційні);
в) кількість робітників і час виконання певної роботи (обернено пропорційні);
г) маса тіла і його об'єм (обернено пропор-ційні);
ґ) довжина і ширина прямокутника при сталій площі (обернено пропорційні).
У. Домашнє завдання.
За підручником: п. 6.3, № 528, 529. :УРОК 12
Тема. Розв'язування задач.
Мета: закріпити вміння розв'язувати задачі з ви-користанням основної властивості пропорції, розви-вати кмітливість, логічне мислення.
ХІД УРОКУ І. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Запитання 1. Яка залежність існує між величинами:
а) кількість обертів ведучого колеса та його швидкість;
б) кількість проданих квитків і їх вартість;
в) кількість обертів колеса на певній відстані та його діаметр;
г) кількість телеграфних стовпів на певному відрізку шляху і відстань між ними.
2. Дати означення прямої пропорційності і наве-сти приклад.
3. Дати означення оберненої пропорційності і навести приклад.
III. Формування вмінь і навичок.
1. Колективне розв'язування задач № 530, 532. № 530. Запишемо умову задачі у вигляді схеми. 20 кг води — 0,5 кг солі, х кг — 1000 кг солі.
Маса води і маса солі — прямо пропорційні вели-чини. Запишемо пропорцію:
20 :х = 0,5: 1000, звідки
0,5х = 20 * 1000,
х = 40 000 кг = 40 т.
№ 532. Запишемо умову задачі у вигляді схеми:
100 кг жита — 90 кг борошна, - х кг—1400кг.
Маса жита та маса борошна — прямо пропорційні величини. Запишемо пропорцію:
100 : x = 90 : 1400, звідки
90 х = 1400 100,
2. Самостійне розв'язування задач.
Два учні виконують завдання, записані на карт-ках, біля дошки.
Картка 1
За 4 години друкарка друкує 28 сторінок. За скільки годин друкарка надрукує 49 сторінок?
Картка 2
Сплав містить 18 % олова. Скільки потрібно Оло-ва, щоб одержати 150 кг сплаву?
Решта учнів самостійно розв'язує задачу:
Довжина відрізка АВ на карті дорівнює 3,4 см, а на місцевості — 51 км. Яка довжина відрізка CD на карті, якщо відповідна відстань на місцевості 60 км?
IV. Домашнє завдання.
За підручником: № 531, 533.
УРОК 13
Тема. Розв'язування задач.
Мета: закріпити вміння розв'язувати задачі з ви-користанням властивості пропорції, розвивати розу-мову активність, виховувати уміння спілкуватися.
ХІД УРОКУ І. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Математичний диктант
1-й варіант 1. Якою залежністю зв'язані такі величини:
а) сторона квадрата і його площа;
б) довжина і ширина прямокутника з даною пло-щею;
в) маса борошна і маса випеченого з нього хліба?
2. У залізній руді на 5 частин заліза припадає 2 частини домішок. Скільки тонн заліза міститься у 85,5 тонн залізної руди?
2-й варіант 1. Якою залежністю зв'язані такі величини:
а) ребро і об'єм куба;
б) діаметр кола і його довжина;
в) номер поверху і кількість сходів, що ведуть на цей поверх?
2. У 80 кг картоплі міститься 14 кг крохмалю. Скільки картоплі потрібно взяти, щоб одержати 35 кг крохмалю?
III. Формування вмінь і навичок.
1. Колективне розв'язування вправ № 534, 535.
2. Самостійне розв'язування задачі № 536 з наступною перевіркою.
IV. Домашнє завдання.
За підручником: № 537, 538.
УРОК 14
Тема. Розв'язування задач. Самостійна робота.
Мета: продовжити формування в учнів уміння розв'язувати задачі