У нас: 141825 рефератів
Щойно додані Реферати Тор 100
Скористайтеся пошуком, наприклад Реферат        Грубий пошук Точний пошук
Вхід в абонемент





Тема уроку: «Статична й динаміч-на робота м'язів. Правило серед-ніх навантажень і ритму».

Мета уроку: поглибити знання про поняття фізіології м'язового скорочення; з'ясувати сутність статичної та динамічної роботи м'язів; установити значення рит-му й навантаження для роботи м'язів; розвивати логічне мис-лення учнів шляхом розв'язуван-ня нестандартних ситуацій; ви-ховувати гігієнічні навички праці та відпочинку.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання уроку: таблиці з анато-мії та фізіології; портрет І. М. Сече-нова; фотокартки спортсменів-штангістів, балерин; ілюстрації людини, що спить, людини, що бігає, людини, що ходить; силометр; дидактичний матеріал на кожну парту, картки.

Хід уроку

І. Організація класу

Перевірка готовності учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань

1. Фронтальне опитування учнів

1) Що таке м'язова система?

(Це білкове утворення, яке скла-дається з великої кількості ско-ротливих клітин і сполучної тка-нини та прикріплюється до кісток скелету)

2) Які функції виконують м'язи?

(М'язи дають змогу людині пересу-ватися у просторі — ходити, біга-ти тощо; рухати окремі частини тіла; підтримувати рівновагу та певну позу тіла; є місцем, де запа-сається глікоген; завдяки специ-фічним рецепторам м'язового чут-тя допомагають контролювати положення тіла; допомагають серцю перекачувати кров; захища-ють внутрішні органи та кістки скелету від ушкоджень)

2. Письмова перевірочна робота

На дошці написані правильні від-повіді за номерами у двох варіантах.

Завдання: запишіть лише номери правильних відповідей, знайдіть їх суму.

Учитель записує питання за варіан-тами, учні знаходять правильні від-повіді.

/ варіант

1. Ці м'язи здійснюють акт жуван-ня. (1)

2. Завдяки цим м'язам ми можемо здійснювати нахили та повороти голови. (3)

3. Ці м'язи захищають органи внут-рішньої порожнини: кишечник, печінку, сечовий міхур. (5)

4. Завдяки цим м'язам ми можемо вільно рухатися в просторі. (7)

// варіант

1. Завдяки цим м'язам ми можемо визначити настрій. (2)

2. Ці м'язи беруть участь у русі гру-дей під час дихання. (4)

3. Завдяки цим м'язам ми можемо виконувати різні рухи: писати, плести, підіймати важкі речі, ми-ти посуд. (6)

4. На цю групу м'язів припадає най-більше навантаження. (7)

Перелік відповідей:

1. Жувальні м'язи голови.

2. Мімічні м'язи голови.

3. М'язи шиї.

4. М'язи грудей.

5. М'язи живота.

6. М'язи верхньої кінцівки.

7. М'язи нижньої кінцівки. 3. Перевірка письмової роботи Учитель перевіряє кілька робіт.

Діти самостійно здійснюють взає-моперевірку та виставляють оцін-ки.

І варіант — сума дорівнює 16

(1 + 2 + 5 + 7=16).

II варіант — сума дорівнює 13

(6 + 4 + 2+1 = 13).

III. Мотивація навчальної діяльності школярів

У нашому тілі налічується близько 400 скелетних м'язів (демонстрація таблиці «М'язова система людини»). Чи можете ви відповісти, яка загальна вага скелетних м'язів? Загальна вага скелетних м'язів дорівнює 45 % ваги нашого тіла, а у спортсменів во-на досягає 50 %. Чи замислювалися ви, чому у спортсменів вага м'язової системи більша, ніж у звичайної лю-дини? І.М.Сеченов у своїй відомій праці «Рефлекси головного мозку» писав: «Уся нескінченна різноманіт-ність зовнішніх проявів мозкової ді-яльності зводиться, зрештою, до од-ного лише явища — м'язового руху».

(Вислів І. М. Сеченова написано на дошці.)

І дійсно, скелетні м'язи скорочу-ються завдяки нервовим імпульсам, що надходять з головного та спин-ного мозку. Цей процес потребує

багато енергії, кисню, глюкози то-му, що м'язи виконують роботу.

IV. Оголошення теми, мети уроку

Учитель. Сьогодні на уроці ми з ва-ми повинні:*

вивчити, які фізичні якості ма-ють м'язи;*

розглянути їх статистичну та ди-намічну роботу;*

вивести правило середніх наван-тажень

для того, щоб:*

уміти правильно збільшувати об'єм м'язів;*

навчитися правильно розподіляти навантаження на опорно-рухову систему;*

відповісти на питання: чому ми з вами стомлюємося; корисна втома чи ні?*

навчитися правильно відпочивай від будь-якої виконаної роботи.

На дошці зліва написано план уроку . По ходу розповіді вчителя та учнів діти складають у зошитах конспект уроку за планом та самостійно роблять висновки.

V. Вивчення нового матеріалу

(див. табл.)

Таблиця

План уроку

1. Фізичні якості м'язів:

а) сила м'язів

б) швидкість скорочення м'язів

) витривалість м'язів

г) тонус м'язів |

Конспект уроку. Висновки

Це величина максимального напруження, що може розвинути м'яз під час свого збудження.

Сила м'язів залежить від: *

маси м'яза; *

кількості одночасно збуджених волокон; *

частоти нервових імпульсів, що надходять до м'яза.

изначається часом, за який скорочується та розслаблюється м'яз. Чим коротший час, тим більша швидкість скорочення м'язів. Швидкість рухів залежить від сили та швидкості скоро-чення м'язів.

Це здатність м'яза тривалий час підтримувати заданий ритм роботи.

Це стан постійного напруження під дією нервової системи. За рахунок тонусу м'язів зберігається постава тіла, внутріш-ні органи утримуються в певному положенні. Забезпечується необхідний діаметр судин і кров'яного тиску.

На тонус впливають негативні емоції, порушення режиму дня, недосипання, перевтома, нестача вітамінів

2. Робота м'язів |

Це необхідна умова існування м'язів. Навіть у стані спокою м'язи перебувають у тонусі.

Скорочуючись, м'яз виконує механічну роботу. Скорочення м'язів пов'язане з витратами енергії. Джерелом енергії є роз-пад та окиснення органічних речовин, які потрапляють до організму у вигляді їжі. У результаті утворюються продукти розпаду: СО2, Е, Н2О (СО2 — в результаті внутрішньоклітинного дихання; Е — виділення тепла; Н2О — виділення воло-ги у вигляді поту)

Робота м'язів

Динамічна Статична

Ця робота здійснюється при переміщенні тіла у просторі (біг, ходіння тощо).

(Демонстрація ілюстрацій.)

М'язи почергово скорочуються та розслаблюються, ця робота менше стомлює, тому що м'язи можуть відпочити.

Ця робота здійснюється при навантаженні м'язів без зміни положення тіла у просторі. (Демонстрація ілюстрацій.) Статична робота особливо сильно стомлює дітей та підлітків.

бчислення механічної роботи м'язів

Нам це потрібно для вміння правильно розподіляти навантаження на м'язи. Для цього згадаймо уроки фізики. Назвіть одиниці вимірювання механічної роботи м'язів. Чому дорівнює робота? А — робота А — робота F — сила А = F * S m —


Сторінки: 1 2