Алгебра 8 кл.
Квадратні корені Дійсні числа. (система уроків)
Тема уроку. Квадратні корені. Арифметичний квадратний корінь та його властивості.
Мета уроку. Ввести поняття квадратного кореня, арифметичного квадратного кореня і його властивостей та навчити учнів застосовувати їх при розв’язуванні вправ.
Розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, виховувати в учнів культуру математичних записів та обчислень.
Хід уроку.
І. Підготовчі вправи.
Податки у вигляді квадрата числа:
9; 16; 25; 100; і .
Які числа задовольняють рівняння:
а) х2=36 б) х2=49.
Знайти значення виразів: 52; (-5)2; -52. Порівняти їх.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
ІІІ. Засвоєння нових знань.
План.
Рівняння х2=a
Означення квадратного кореня.
Арифметичне значення квадратного кореня та його символ.
Властивості квадратного кореня.
Розповідь вчителя.
З давніх-давен поряд із відшукуванням площі квадрата за відомою довжиною його сторони, доводилося розв’язувати обернену задачу: “Якою повинна бути сторона квадрата, щоб його площа дорівнювала а?”. Таку задачу вміли розв’язувати ще 4 тис. років тому вавілонські вчені. Вони складали таблиці квадратів чисел.
Задача.
Нехай довжина сторони квадрата х, тоді його площа х2. Маємо рівняння х2=а.
Як знайти корені цього рівняння?
Розглянемо рівняння х2=9, його розв’язки 3 і –3, тому що 32=9 і -32=9.
3 і –3 – квадратні корені із числа 9.
Умові задачі задовольняє число 3, тому що довжина сторони – додатне число.
Наведіть ще приклади таких рівнянь.
Сформулюємо означення квадратного кореня.
Які корені має рівняння:
а) х2=16; б) х2=81; х2=0,25?
Число 3 (невід’ємний корінь рівняння х2=9) називають арифметичним квадратним коренем.
Сформулюємо означення арифметичного квадратного кореня.
- знак арифметичного квадратного кореня.
Вираз читають так: “квадратний корінь із числа а”.
знайти:
, бо 52=25; 5>0
Із означення арифметичного кореня випливає: 1) має зміст, якщо
а) б)
2) а<0, то не має змісту.
Які з виразів мають зміст?
?
- Навести свої приклади виразів, які а) мають зміст; б) не мають змісту.
ІІІ. Розв’язування вправ.
Усно: №=188, 189, 190.
№ 185.
, бо 8>0; 82=64
№ 186 – на дошці.
№=187 (коментув.)
№ 191 – на дошці
№ 196, (а, г – на дошці, б, в – самостійно)
№ 197 – коментув.
Розв’язати рівняння: № 214 (б, в)
б) в)
№ 215 (а)
IV. Самостійна робота:
І в ІІ в ІІІ в
1. №=198 (а) №=198 (б) №=198 (в)
2. №=200 (в) №=200 (б) №=200 (а)
3. №=210 (в, г) №=210 (а, б) №=210 (д, є)
Учні І і ІІ варіантів здійснюють взаємоперевірку, однин учень із ІІІ в. записує відповідь на дошці.
V. Підсумок уроку.
З якими новими поняттями ви познайомилися на уроці?
Як називають інакше дію обчислення арифметичного значення квадратного кореня?
Знайти в підручнику § 35.
Наведіть приклади.
VI. Завдання додому: 1) § 35
2) №=192, 195, 201 (а, б)
3) №=215 (в, д) – гр. Б