Знання – це скарб, а вміння вчитись – ключ до нього.
Мета:
розкрити значення знань, науки в житті людини, ознайомити з пийомами організації навчальної діяльності, формувати пізнавальну активність учнів;
розвивати вміння вчитися, системне мислення, активність і самостійність школярів;
виховувати культуру інтелектуальної праці.
Обладнання: виставка літератури за темою, плакати-вислови.
Тип уроку: вступний урок.
Література:
Божик Л. Вчись вчитися // Позакласний час. – 2001. – №9
Дубінка М. Навчити дитину вчитися // Початкова школа. - 1998. – №6.
Завгородня Т. Навчити учня вчитися // Рідна школа. – 1999. – №2
Остапенко О. Виховання у школярів інтересу до навчання // Рідна школа. – 2001 - №4
Прокопенко А. Навчальна діяльність учнів // Рідна школа. – 2000. – 3
Епіграфи:
З усіх скарбів знання – найкращий. Його не можна ні вкрасти, ні зупинити, ні знищити.
Г.Сковорода
Найцінніше багатство, яке набувається у роки дитинства, ранньої юності, - це знання.
В.Сухомлинський
Корінь навчання гіркий, а плід його солодкий.
Народна творчість.
Хід уроку:
І Організація учнів до уроку.
ІІ Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель. Дорогі учні! Вітаю вас із новим навчльним роком. Здається, що лише вчора ви завітали сюди, в цю оселю знань, а вже натхненно здобуваєте знання, йдучи дорогою світла, науки, добра. Згадайте, як вжко було читати перше слово в букварі, обчислювати, виводити літери в зошиті. Усе це тепер позаду. Ви вільно читаєте. Те, що вивчили у попередніх класах, допомагає вам оволодівати знаннями в наступних. Висновок простий: чим міцніші знання попереднього, тим легше вивчається наступне, тим вища продуктивність розумової праці.
На сьогоднішньому уроці ви глибше зрозумієте, яке значення для людини мають ґрунтовні, міцні знання і як розвивати в собі вміння вчитися.
Вміння – це заснована на знаннях і навичках готовність людини успішно виконувати певну діяльність.
Вміння вчитися можна порівняти з найтоншим інструментом, який має пґять різців: уміння спостерігати явища навколишнього світу, думати, висловлювати думку, читати, писати. Міцно сформовані – вони і є тим інструментом, що породжує людину творчу і мислячу.
А як ви вважаєте, у чому полягає вміння вчитися? Адже учіння – важка праця і залежить вона безпосередньо від людини.
Що асоціюється у вас з учінням? (складання асоційованого ряду до слова учіння (учіння – діяльність учня).
ІІІ Робота над темою.
На основі підібраних асоціацій скласти звґязну відповідь: “У чому помагає вміння вчитися?”
Вчитель. Уміти вчитися – необхідно. У народі є мудра притча:
“Якщо людині дати одну рибину, вона буде сита один день, якщо дати дві рибини, вона буде сита два дні. А якщо навчити людину ловити рибу, то вона буде сита все життя”. Отже, навчившись вчитися, ви будете самостійно підніматися зі сходинки на сходинку довгого шляху пізнання.
Запамґятайте такі поради:
Спостерігай явища навколишнього світу.
Думай, зіставляй, порівнюй предмети, явища, знаходь незрозуміле, роби висновки і узагальнення.
Висловлюй власну думку.
Читай вільно, виразно, свідомо.
Вільно, досить швидко, красиво і правильно пиши.
Знаходь у книзі матеріали з питань, що тебе цікавлять.
Слухай вчителя і водночас записуй короткий зміст його розповіді.
Роби попередній логічний аналіз тексту під час його читання.
Пиши твори – розповіді про побачене, спостережене і ін.
Виробляй уміння одночасно зберігати в пам’яті числові дані і робити обчислення.
Складай задачі, аналогічні розв’язаним.
Стисло передавай думку про явище чи подію.
Пиши реферати, користуючись кількома джерелами.
З чого ж складається вміння вчитися?
Слухати вчителя, пов’язуючи його слова зі своїми думками.
Вміння засвоювати знання з підручника і оволодівати практичними навичками.
Вміння спостерігати і розповідати про це, досліджувати та описувати предмет чи явище, робити висновки.
Вміння перевірити правильність своєї роботи, готовність до уроку, до виконання домашнього завдання.
Вміння застосовувати здобуті знання на практиці.
Знання потрібні усім. Без них людина не може пізнавати природу, керувати сучасною технікою, не може й сама бути гармонійною особистістю.
А що таке знання?
Знання – узагальнений досвід людства, що відображає різні галузі дійсності у вигляді фактів, правил, висновків, ідей, теорій, якими володіє наука.
Сьогодні ні школа, ні вищий навчальний заклад не можуть дати людині знань на все життя, бо самі знання можуть змінюватися. Вимога часу: встигати за знаннями.
Тому-то все частіше говорять про потребу безперервної освіти, про необхідність привчити себе вчитися, бо ні виховання, ні освіта не можуть бути дані в готовому вигляді. Стати освіченим - означає досягти цього власними силами, власним напруженням, власною діяльністю.
Не випадково кажуть, що квіти навчання ростуть під дощем із сліз. Кожен, хто оволодіває знаннями, повинен бути наполегливим і мужнім, щоб не зігнутися перед невдачами, подолання їх, правильно оцінивши свої сили, визначити мету і вперто йти до неї.
Відомий педагог К.Ушинський писав: “Вчитися важко, бо навчання – розумова праця, а вона чи не найважча для людини. Мріяти легко й приємно, а мислити важко”.
Як ви розумієте вислів:
“Не шли найлегшим шляхом. Вибирай завжди шлях найважчий. Переборення труднощів підносить людину. Той, кому нестерпно важко і хто переміг труднощі, схожий на альпініста, що досяг найвищої вершини”.
В.Сухомлинський
Як краще організовувати процес навчання, виробити в собі наполегливість, силу волі?
Дуже важливо дотримуватись чіткого режиму. Режим праці, пов’язаний з ритмом роботи і відпочинку, допомагає успішно долати труднощі. Не маючи чіткого режиму, школяр втрачає годину-дві, несвоєчасно готує уроки. Внаслідок цього виробляється погана звичка – відкладати все на потім. Підраховано, що якби учень одну годину, втрачену протягом дня, використовував на читання книг, він би міг прочитати додатково 70 тисяч сторінок літератури. Вчені стверджують, що розумова праця продуктивніша тоді, коли відбувається щодня в один час.
Режим допоможе виробити вам корисні звички, від яких залежатиме успіх праці в