У нас: 141825 рефератів
Щойно додані Реферати Тор 100
Скористайтеся пошуком, наприклад Реферат        Грубий пошук Точний пошук
Вхід в абонемент


Тема: Оздоблення серветки.

Мета: Навчити дітей вишивати хрестиком рослинні і геометричні орнаменти. Закріпити знання про властивості ниток і призначення текстильних матеріалів. Удосконалювати навички користуватися ножницями, голками, наперстком, п'яльцями.

Матеріали та обладнання: Голка, наперстки, кольорові нитки, ножниці, канва, папір у клітку, таблиці правил безпечної праці і санітарно-гігієнічних вимог, готові вироби (серветки).

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку І. Організаційна частина

І. Перевірка наявності необхідних матеріалів та інструментів. Чергові на перерві під керівництвом учителя розкладають на робочих місцях учнів матеріали, інструменти, приладдя.

- Діти, перевірте, чи в кожного з вас на парті є тканина для вишивання, ножниці, голки, папір, олівець, кольорові нитки.

- Як потрібно правильно розкласти інструменти на робочому місці? - Так, ножниці з правого боку, перед вами тканина, подушечка із голкою, папір та олівець.

II. Актуалізація опорних знань.

- Діти, на минулому уроці яким швом ви навчилися вишивати?

- Діти відповідають "хрестиком".

- Пригадайте, як правильно вишивати цим швом?

- Діти розповідають.

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності.

- Сьогодні ми з вами вже пригадали, як правильно вишивати хрестиком. І ось, я покажу які гарні серветки, доріжки, рушники, сорочки вишиті хрестиком.

- Діти, скажіть, а які ще вироби можна прикрасити вишивкою? - Так, правильно, покривала, сукні, скатерті. Ось такі гарні серветки ми будемо з вами вишивати, це чудове прикраса для дому. Вишивати можна на спеціальній тканині (канві) або панамі. Коли ви подивитеся на заготовлені вами орнаменти, то помітите, що вони повторюються. Та частина узору, яка повторюється, називається рапортом.

- А зараз, ми починаємо вишивати червоними нитками частину орнаменту. Тепер візьміть голку, заправте в неї нитку і починайте вишивати.

IV. Подача нового матеріалу.

Пригадайте діти:

- До яких швів відноситься хрестик?

- Які ви знаєте орнаменти?

- Яку частину орнаменту ми маємо вишити на наступному уроці?

- Діти відповідають на ці питання. Учитель показує дітям зразки і запитує:

- Як ви вважаєте, в чого треба починати роботу, щоб вишити таку серветку?

- Правильно, треба дібрати узір, кольорові нитки, потім перезняти узір, рахуючи квадратики на папері в клітку або міліметровку. Зараз ми виконуємо тренувальну вправу, навчимося шити хрест.

Вишивання хрестом виконується двома діагональними стібками, що перехрещуються. При правильному виконанні хреста на виворотній половині повинні проходити рівні прямі смуги в одному напрямі.

Учитель на дошці показує, як виконувати хрестик.

Проводимо першу лінію горизонтально, ставимо на початку крапку, відкладаємо 1 клітинку і провадимо ще одну лінію, паралельну до першої, крапку В. Коли хрест іде по одній рівній лінії горизонтально, то всі стібки виконуються спочатку в один бік, а потім вони перекривають стібками в протилежний бік. Від крапки А і В вправо через 0,5 см (через клітку) ставимо крапки через утворений квадратик проводимо косу лінію спочатку в один бік, а потім в протилежний.

Учитель перевіряє, як учні виконують вправу. А тепер давайте повторимо, як шити хрестик. Діти повторюють послідовність виконання лічильного шва - хрестик.

Учитель виставляє інструкційну картку.

- Хто скаже, які інструменти ми повинні мати при вишивці?

- Правильно. Це голки, нитки, ножиці, наперсток, п'яльця.

- Діти, а хто знає, для чого використовують п'яльця?

- Правильно, для того, щоб тримати тканину в натягнутому стані і вберігати вишитий узор від стягування. Учитель демонструє учням п'яльця і показує як заправити в них нитку.

V. Самостійна робота.

- А тепер виконуємо тренувальну вправу за нашою попередньою розміткою, прошиваємо один ряд. Учитель виконує декілька стібків і демонструє їх учням, звертає увагу на стібки, які утворилися на зворотньому боці.

- А тепер продовжуємо рядок. Діти вишивають на папері в клітку за попередньою розміткою.

- А тепер кінець нитки закріпіть на зворотньому боці, зробіть петлю в яку просуньте голку і таким чином затягніть її. Акуратно відріжте нитку ножицями. Зараз переходимо до головного завдання - вишивання серветки.

Вишивати можна на спеціальній тканині (канві) або панамі. Коли ви подивитесь на заготовлені вами орнаменти, то помітите, що вони повторюються. Та частина узору, яка повторюється, називається рапортом.

- А зараз ми приступаємо до роботи. Починаємо вишивати червоними нитками частину орнаменту. Тепер візьміть голку, заправте в неї нитку і починайте вишивати.

VI. Підсумок уроку.

- До яких швів відноситься хрестик, якими ви вишивали орнамент?

- Які ви знаєте орнаменти?

- Що таке рапорт узору?

- Яку частину орнаменту ми маємо вишивати на наступному уроці? Чергові збирають інструменти і приладдя, вони залишаються в класі, а всі прибирають свої робочі місця і Урок закінчився. Подумаю е вдома, як оздобити край вашої серветки.

Українське народне мистецтво набуло широкого визнання у нашій країні та за кордоном. У предновічних образах, зручних формах і динамічних мотивах орнаменту міститься символи таємничої, чарівної природи, складні переплети нашої історії, особливості побуту, доброта щедрість душі українського народу.

У кожному регіоні є свій стиль, техніка вишивання. Майже кожному

регіону притаманні свої кольори вишивки. По кольору ниток ми можемо узнати де вишито той чи інший рушник, чи сорочка, чи серветка.

Так, у нашій місцевості кольори ниток відповідають кольорам природи. Це зелений, жовтий, червоний, чорний. А узори переважають строго геометричної форми.

Коломийський район гуцульської вишивки. Багато майстринь за свої роботи здобути звання Народного Майстра України. Їх вишивки демонструють по усьому світу на найпрестижніших виставках. У кожній домівці можна знайти вишивку, яка є справжнім витвором мистецтва.

Художнє вишивання / О.О. Гасюк, М.Г. Степан Київ, “Вища школа”, 1943

Декоративно-прикладне мистецтво / Є.А. Антонович, М.Є.Станкевич, Р.В.Захарчук –Чугай