Конспект відкритого уроку з української мови в третьому класі на тему “Розрізняння слів з омонімічними коренями”
Тема. Розрізняння слів з омонімічними коренями.
Мета. Вчити дітей розрізняти між собою групи слів, у яких корені звучать і пишуться однаково, але значення мають різне. Розвивати в учнів мовне чуття.
Хід уроку.
Організаційний момент.
Каліграфічна хвилинка.
До нас на урок завітала чарівна осінь і просить вас розмістити слова в певному порядку так щоб вийшло прислів’я. (Осінь дощ заведе і собою іде)
В якому слові букв більше, ніж звуків?
В якому слові звуків більше, ніж букв?
Актуалізація опорних знань.
Яка на малюнку зображена осінь? (щедра , весела, привітна). Але ви також знаєте, що осінь буває якою? (похмурою, невеселою) Осінь просить Вас виконати такі завдання
а) Визначити основу і закінчення слів невесела, похмурий, сумні.
б) Підібрати до слова листя спільнокореневі
в) Підібрати до слова дерево слова, які різняться тільки закінченням.
Троє дітей працюють біля дошки решта дітей слухають текст.
Минуло літо. Літню спеку змінили грозові зливи. Звірі та птахи прощаються з літом. Шкода літечка.
Завдання. Виписати спільнокореневі слова. Позначити у них корінь, підкреслити слова, які різняться тільки закінченням.
Осінь залишила для Вас дітки ще одне завдання і на дошці записані слова (осінь, дерева, вітер, звірі, птахи), треба підібрати до них слова – ознаки, що допоможуть там пору року осінь (похмура, голі, безлисті, холодний, готуються до зими, відлітають у теплі краї
Фізкультхвилинка
Мотивація навчальної діяльності.
Підберіть до слова відлітають спільнокореневе (літати політ, виліт). Прочитайте їх на дошці. Які вам слова здалися зайвими? Чому? Вчитель: Так, бо вони мають різне значення. Корінь – спільна частина споріднених слів, близьких за значенням. А літо має інше значення, ніж літати, переліт.
Повідомлення теми уроку.
Отже, осінь до нас завітала на урок, на якому ми будемо навчатися розрізняти слова з омонімічними коренями (тобто корені, які звучать і пишуться однаково, але мають різне значення).
Сприйняття й осмислення нового матеріалу.
Подивіться, що зображено на малюнку, ст. 77. Чи є спільнокореневими ці слова?
Діти зачитують правило на ст.. 78. На дошці закріплені малюнки дерев. На стовбурах дерев написані в корені літ, вод, лист.
Завдання: одягнути ці дерева листочкам словами, які є на партах.
а) виліт, переліт, літак, відліт, перелітний, політ;
б) літо, літечко, літній, по-літньому;
в) вода, водинка, водний, водянистий, водовіз, водолій, водяник;
г) водити, водій, проводити, заводити;
д) листок, листя, листяний, листяний, листопад, безлистий?
є) лист, листування, листоноша, листуватися.
Узагальнення і систематизація знань.
а) виконання вправи 180
б) На дошці записані слова. Завдання: знайти зайве слово.
Дорога, дорогий, дорозі, дорожній.
Міст, містечко, місто.
Гусак, гусенята, гуска, гусениця.
Вода, водичка, водій, водяний.
Лист, листочок, листяний, листування.
Підбиття підсумків навчальної діяльності.
Що ми сьогодні навчилися робити на уроці?
Повідомлення домашнього завдання.
Виконати вправу 182