1
Урок розвитку зв’язного мовлення Весна іде, красу несе.
Тема: Складання творів-описів перших весняних квіт (підсніжник, проліска, фіалка).
Мета: Вчити учнів складати твори-описи. Вчити писати каліграфічно, грамотно, дотримуватись логічної послідовності. Розвивати зв’язне мовлення учнів, збагачувати словниковий запас, розвивати образне мислення виховувати в дітей почуття любові до квітів, до природи, бережливе ставлення до неї.
Тип уроку
Комбінований
Обладнння
Картини, малюнки весняних квітів, учнівські роботи, ребуси, зашифровані “весняні” слова, музичний запис
Пори року – “Весна” Чайковського.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Весна-чарівниця
Неначе жар-птиця
Наказ свій послала,
Щоб краса вставала.
І проліски, і травка,
Й зелена муравка.
Й фіалочка ясна –
Всі квіти весняні,
Веселі кохані.
З-під листя виходять,
Голівки підводять
Од сну зимового
До сонця ясного!
(О. Пчілка)
Ой весно, йди! Всі ждуть тебе, кохана!
І небо жде і жде земля приспана.
І ліс, і степ і скована вода. (Б. Грінченко)
Входить дівчинка – Весна
А ось і я – Весна-красна,
Куди ступлю, там сонце сяє,
Усе навколо оживає,
Іду, пробуджую від сну,
Всю землю чарівну.
Я Вас запрошую на весняну лісову галявину, де багато перших весняних квітів.
Встала весна
Чорну землю сонну розбудила,
Уквітчала її рястом,
Барвінком укрила.
І на полі жайворонок,
Соловейко в гаї.
Землю, убрану весною,
Вранці зустрічають.
Т. Г. Шевченко
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці будемо складати твори-описи перших весняних квітів.
Народна мудрість “Немає ліпшої краси, ніж гаї та ліси.”
Які весняні квіти квітнуть першими.
Підсніжники, проліски, фіалки, ряст, медунка, конвалія, зірочки, барвінок, мати й мачуха, кульбаба.
На уроках з “Природознавства” ви вивчали будову квітки (Стебло, листки, квітка, плід).
Дібрати слова-прикметники, порівняння.
Підсніжник (який?) білий, ніжний, сміливий, красивий, добрий, ласкавий
Проліски – блакитні, небесні ,сині, веселі, чарівні, радісні.
Як зелені списи з водгної учні у груптах, тендендітка, крихітна.
Фіалка – чарівна, красива, скромна, фіолетова пахуча, тендітна, крихітка
Працюють учні у групах за спостереженням, за планом, за малюнком.
І група описує підсніжники за малюнками.
ІІ група описує проліски за планом.
ІІІ група описує фіалки за спостереженням
IV група (Весна принесла підказку)
Дібрати слова і вставити у речення.
Які є тексти:
Текст-розповідь, текст-опис, текст-інструкція.
Текст-опис – науковий і художній.
З яких частин складається текст?
Зачин, основна частина, кінцівка.
Пишемо:
Каліграфічно
Грамотно
Логічна послідовність
Не повторюй одне і те ж слово.
Учні працюють в групах описуючи весняні квіти.
Опис проліска за планом.
План
Де росте пролісок?
Стебельце (яке?)
Листочки (які?)
Квіточка (яка?)
Твоє ставлення до квітів?
Словник
Проліски – сині, блакитні, небесні, маленькі, веселі, радісні, чарівні.
Стебельце – зелене, тонке, листочки вузенькі.
Квіточки – сині зірочки, ніжні пелюстки, сині оченята
Опис проліска
На лісовій галявині ростуть веселі сині квіти – це проліски.
Стебельце у квіточки тонке, гнучке. Листочки, мов рученьки оберігають проліску. Вони схожі на списи. Квіточки схожі на небесні зірочки. Небо подарувало їм синій колір.
Я люблю ці красиві, перші весняні квіти. Вони прикрашають нашу землю. Квіти – душа нашої землі.
IV група
Опис під сніжника (вставити прикметники у даний текст)
Діти виконують роботу з образотворчого мистецтва олівцями “Лісова галявина”
Зображають фіалки, підсніжники, проліски, кульбаби.
Легенда “Сніг і підсніжник” (уривок)
Коли створив Бог траву, деяке зілля і квіти, то подарував їм різні-прерізні кольори. Пишались квіти своїми кольорами.
Вкінці створив сніг і сказав до нього:
А колір підшукай собі сам. Ти все на землі можеш з’їсти, то зумій знайти собі який одяг.
І пішов сніг шукати собі колір. Квіт загордились і не дали снігу кольору.
Вкінці прийшов до білого під сніжника і просить його зі сльозами:
Маленька моя, квіточко! Мій білий дзвіночку! Дай мені свого кольору!
Змилосердився добрий, ласкавий підсніжник та й скромно каже:
Та моя одежа простенька дуже. Але як тобі подобається, бери собі.
Відтоді сніг пестить і голубить, як рідну дитину.
Легенда “Фіалка” (уривок)
Коли добрий Господь створив квіти, питався їх лагідно, коли бажають квітнути.
Маленька скромна фіалка сховалась між листя й не мала відваги висловити своє бажання.
Коли це твоя воля, Боже, то дозволь мені прикраситися цвітом тоді, коли в Тебе буде найбільша радість.
Отже, квітнутимеш у день Воскресіння мого Сина.
І в доказ, ласки покриває Господь фіалку в час Воскресіння справді дрібненькими квіточками, але так чарівно пахучими, що всі люди полюбили її і з утіхою знаходять красуню в затінку.
Опис фіалки
План
Де росте фіалка?
Стебельце (яке?)
Листочки (які?)
Квіточка (яка?)
Чому подобається тобі фіалка?
Словник
В затінку кущів, дерев.
Стебло – тоненьке, зелене, ніжне.
Листочки – круглі, маленькі, як парасольки.
Квіточка – фіолетова, скромна, ніжна, мила, запашна.
Воскресіння Христове.
Фіалка
В затінку дерев і кущів ростуть маленькі скромні квіти-фіалки.
Стебло у квіточки тоненьке, як зелена ниточка. Листочки зелені, круглі, нагадують капелюшки.
Фіалочки, нагадують капелюшки. Фіалочки, ховають свої жовті оченята під капелюшки. Пелюстки у квітки фіолетові. Вони милі і тендітні. Ця квіточка запашна. Вона мені дуже подобається, бо зацвітає на Воскресіння сина Божого.
Висновок
Зачитування учнівських творів.
Де зустрічаються квіти, де ще ми їх бачимо?
У вишитих рушниках, скатертинах, серветках. Рослинний орнамент у українському національному костюмі (вишита жіноча сорочка).
Елемент національного одягу (головний убір) – вінок.
Квіти ще красива землі, її душа. Квіти приносять радість, спокій, добрий настрій, вони милують наше око.
А цю земну красу, яку наш дав Бог, потрібно оберігати.
Які квіти занесені до Червоної книги України?
Підсніжник, сон – трава, фіалка запашна, конвалія, ряст, проліски потребують охорони.
Конституція України (про бережливе ставлення до природи)
Весняні місяці роздають дітям ребуси. Учні розгадують.
Березень
Березень місяць льоди полонить, весняну пісню річка задзвонить (кросворд)
Травень
Гей, травень прийде у дні чудові постелить всюди трави шовкові (ребус)
Підсумок уроку
Про що ми дізнались, чого навчились? Що ви взяли для себе з уроку?
Чи сподобався вам урок?
Ми всі господарі природи, то ж збережемо її вроду. Якщо людина добре серце має, вона іде у світ добро творить. В її очах любов і ласка сяє, така людина сонечком горить!
Невже в майбутньому на світі,
Не будуть квітнуть дивні квіти?
Конвалії