УРОК № 28
УРОК №
Тема. Квітка — улюблений мотив української народної творчості.
Мета: поглибити знання про народний декоративний розпис; продовжувати ознайомлення із способами зображення рослинних форм у творах народних майстрів; формувати здібності емоційно насоло-джуватись сприйманням художніх образів природи в образотворчому мистецтві.
Тип уроку: комбінований.
Техніка виконання: розпис.
Обладнання: для вчителя —виставка робіт гжельських, хохломсь-ких та пєтриківських майстрів; для учнів — альбом, простий олівець, гумка, акварельні фарби, склянка з водою, пензлі.
Хід уроку
Організаційний момент
Повідомлення теми уроку
Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Про справжній твір народного мистецтва говорять: «Зроблено з душею». У народі звуть душею саму суть, зміст художнього образу. Народні майстри — тонкі й чуйні художники, а ще вони — мудрі філософи, які вкладають у свої твори глибокий зміст. Уся їхня пра-ця, усі помисли — на щастя, на радість людям. Хіба може бути мета краща і благородніша? Хочеться вірити, що ви відчуєте й зрозумієте їхню щирість, величну простоту.
4. Пояснення нового матеріалу
Учні знайомляться зі зразками гжельської кераміки, хохломського посуду, петриківського розпису; фоторепродукціями творів майстрів гжельського розпису — В. Розанова, 3. Акулової, Н. Квитницької та ін., петриківського розпису — Ф. Панка, Т. Пати, Н. Білокінь, Н. Тимошенко та ін.
Розповідь учителя.
Гжельська кераміка та хохломський посуд — традиційні художні промисли Росії. Гжельська кераміка — вироби керамічних підприємств, розташованих на станції Гжель, Раменського району, Московської області. До середини 18 ст. тут виготовляли гончарні вироби, у другій половині 18 ст. — майоліку, у 19 ст. — фарфор,
фаянс.
Зразки гжельської кераміки відрізняються яскравою національ-ною самобутністю та оригінальністю форм. У розписі переважає рослинний візерунок у вигляді квітів і листя. Гжельський розпис виконується тільки синім кольором.
Запитання до класу.
Які квіти ви побачили в розписах гжельських майстрів?
Розповідь учителя.
Хохломський розпис прикрашає дерев'яні вироби: посуд, скринь-ки, меблі. Він з'явився у другій половині 17 ст. у Нижньогородській області в с. Хохлома.
Для цього розпису характерна оригінальна техніка покриття де-рева в золотистий колір без використання золота. Про хохломський посуд так і говорять «золота хохлома».
Головна властивість колориту хохломського розпису — узго-дженість червоного, чорного і золотистого тонів.
Запитання до класу.
Які головні елементи хохломського розпису ви можете назва-ти? Розповідь учителя.
Центром виникнення декоративного розпису в Україні є с. Петриківка, Дніпропетровської області. Улюблені квіти у петриківчан — це гвоздики, чорнобривці, волошки.
Запитання до класу.
Що є спільного в гжельському, хохломському та петриківському розписах? (Стилізація рослинних мотивів, мазкова техніка розпису.)
Які є відмінні риси в них?
5. Практична робота
Учитель пропонує учням самостійно відтворити окремі худож-ні прийоми розписів, виконавши замальовку одного з експонатів виставки.
6. Підсумок уроку
Учитель аналізує й оцінює роботи учнів.