УРОК №10
УРОК №10
Тема. Силуетний малюнок. Силуети комах".
Мета: дати поняття про силует як виразник форми предме-та; закріпити знання з основ композиції; розвивати відчуття рівноваги на площині при створенні плями як зображувального засобу силуетного малюнка; навчати створювати узагальнений образ форми предмета і фону, передавати пластичну виразність силуетної форми.
Тип уроку: комбінований.
Техніка виконання: силуетний живопис.
Обладнання: для вчителя — карикатура на міністра фінансів Фран-ції Етьєна Силуета, репродукції картин Г. Нарбута «Павутинка», Б. Сороки «Метелики», малюнки із зоб-раженням комах, аудіозапис першої частини твору А. Вівальді «Пори року. Весна»; для учнів — альбом, простий олівець, гумка, туш, перо, пензлі, акварельні фарби, склянка з водою, словник для запису термінів з образотворчого мистецтва.
Хід уроку
Організаційний момент
Повідомлення теми уроку
Мотивація навчальної діяльності
Розповідь учителя.
У 18 ст. у Франції жив міністр фінансів Етьєн де Силует, на якого одним бідним художником була намальована карикатура у вигляді тіньового профілю. Малюнок усім дуже сподобався, і з того часу подібні до тіні контурні зображення стали називати силуетом. Потім так назвали вид графічної техніки в образотвор-чому мистецтві, яка давала площинне однотонне зображення фігур і предметів. Сьогодні ми ознайомимось із цим видом графічної техніки.
IV. Пояснення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Силуети малюються тушшю на світлому фоні чи білилами — на темному або вирізаються з паперу.
У Європі мистецтво силуету широко розповсюдилось у другій по-ловині 18 ст. (Ф. О. Рунге, А. фон Мендель, П. Коневка в Німеччині, Ф. П. Толстой, Е. М. Беш у Росії). Найбільших успіхів у цій техніці досягли художники Є. С. Круглікова та Н. В. Іллін.
Робота над формуванням термінів.
У словники з образотворчого мистецтва учні записують визна-чення терміна «силует».
Бесіда.
А тепер заплющіть очі! Я покажу вам чудо! (Учні заплющують очі, учитель дістає малюнки із зображенням комах, серед них чи-мало зображень рідкісних метеликів.)
Розплющіть очі! Уважно розгляньте колекцію комах. Що ви можете сказати про їхню форму? (Вона симетрична.) Що це означає? (Усе з одного боку таке саме, як з іншого.) Із яких частин складається їхній тулуб? (Округла голівка : тоненькими вусиками, двома очима, довгим хоботком, невеличкі ¦тільні груди і черевце.)
Скільки крилець у метелика? Які вони? (У метелика дві пари ', рилець трикутної форми, верхні крильця більші за нижні.)
Слово вчителя.
Тепер, коли ми проаналізували форму комах, не важко буде і и конати силуетне зображення метеликів різної конфігурації.
Робота над формуванням навичок і вмінь.
Учитель знайомить учнів з послідовністю виконання силуетного малюнка, супроводжуючи пояснення педагогічним малюнком на
дошці.
V. Практична робота
Учні працюють самостійно. Учитель слідкує за їхньою роботою, у разі потреби надає їм індивідуальну допомогу.
VI. Підсумок уроку
Учитель влаштовує колективний перегляд малюнків, аналізує й оцінює їх.