УРОК № З
УРОК №
Тема. Перспектива.
Мета: дати поняття про перспективу, її основні терміни та закономірності; формувати вміння правильно визначати положення предметів у просторі; учити передавати плановість і просторовість; розвивати просторове мислення та образну уяву. Тип уроку: комбінований.
Техніка виконання: акварельний живопис.
Обладнання: для вчителя — репродукції картин І. Шишкіна «Лісова глушина», І. Штильмана «Колгоспна нива», А. Рилова «В блакитнім просторі», учнівські роботи з методич-ного фонду, силуети корабликів; для учнів — альбом, простий олівець, гумка, акварельні фарби, пензлі, склянка з водою, палітра, клей, словник для запису термінів з образотворчого мистецтва.
Хід уроку
Організаційний момент
Повідомлення теми уроку
Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Художники — найуважніші й найспостережливіші глядачі того, що нас оточує. Вони вміють помічати найменші зміни в природі, вони захоплюються нею, пізнають її і відображають у своїх творах за допомогою спеціальних художніх прийомів. Ось із такими при-йомами ми сьогодні ознайомимось.
IV. Пояснення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Перспектива -— це точна наука, за допомогою якої художник передає всі предмети навколишньої дійсності, що попадають у поле зору, такими, якими їх сприймає наше око. Слово «перспектива» в перекладі з латинської означає «ясно бачу».
Робота над формуванням термінів.
На дошці записані найважливіші терміни перспективи: лінія горизонту, точка зору, точка сходження ліній, центральна точка сходження ліній. Учитель дає їм визначення, учні роблять запис у словниках з образотворчого мистецтва.
Розповідь учителя.
Отже, перспектива — це зображення простору за певними за-конами. Для того щоб створити її, необхідно всю картину природи, яку ми бачимо перед собою, умовно розкласти на три плани: задній, середній і перший.
Задній план розташований близько до лінії горизонту. Предмети навколишньої дійсності, які на ньому зображені, ми сирнії маємо меншими, чим вони є насправді.
Середній план розташований між заднім і першим. Предмети на ньому зображуються дещо більшими, ми вже можемо розглядіти на них деякі деталі. Перший план розташований поряд з нами. Ми можемо роздиви-тися найменші деталі предметів, що містяться на ньому. Предмети першого плану частково перекривають своїм силуетом середній і задній плани.
Бесіда.
Розгляньте репродукції картин І. Шишкіна «Лісова глушина» та І. Штильмана «Колгоспна нива».
Як зображені дерева і трава на першому плані? на задньому?
Як зображується колосся на першому плані?
Яка лінія горизонту?
Розгляньте репродукцію картини А. Рилова «В блакитнім про-сторі».
Чому лебеді набагато більші за корабель?
Чому хмари великі?
Як зображено море?
Які почуття викликає у вас картина?
V. Практична робота
Учні в альбомах, а учитель на великому аркуші, закріпленому на мольберті, виконують морський пейзаж.
Тим із учнів, хто найкраще виконує завдання, учитель дає ви-різані кораблики. Учні приклеюють їх до своїх робіт за законами перспективи (ближче й нижче — більші; далі й вище — менші).
VI Підсумок уроку
Учитель аналізує й оцінює роботи учнів, кращі вивішує на дошці.