У нас: 141825 рефератів
Щойно додані Реферати Тор 100
Скористайтеся пошуком, наприклад Реферат        Грубий пошук Точний пошук
Вхід в абонемент





УРОК № 5

УРОК №

Тема. Чарівні фарби кольорового дощу.

Мета: дати поняття про хроматичні, головні та другорядні кольори; учити вільно володіти прийомами роботи з фарбами; розвивати естетичний та художній смак, здібності емоційно сприймати красу мистецтва та природи.

Тип уроку: комбінований.

Техніка виконання: акварельний живопис.

Обладнання: для вчителя — таблиці «Види та жанри живопису», «Хроматичні та ахроматичні кольори», «Основні й додаткові кольори», портрет І. К. Айвазовського, репродукції його картин («Веселка», «Неаполітанська затока вранці», «Чорне море», «Хвиля», «Неаполі-танська затока в місячну ніч» та ін.), аудіозапис шуму морського прибою; для учнів — альбом, акварельні фарби, пензлі, склянка з водою, палітра, простий олівець, гумка, словник для запису термінів з обра-зотворчого мистецтва.

Хід уроку

Організаційний момент

Повідомлення теми уроку

Актуалізація опорних знань і вмінь

Опитування.

Назвіть види та жанри живопису (за таблицею з ілюстраціями в різних жанрах).

Що є виражальним засобом живопису? (Колір.)

На які групи поділяються кольори? (Хроматичні та ахрома-тичні.)

Назвіть ахроматичні кольори. (Чорний, білий, сірий.)

IV. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.

Природа подарувала нам багато різних кольорів, і це велике щастя, що ми можемо їх бачити.

Подивіться на цю цифру. (Учитель показує табличку з цифрою 10 000 000.) Як ви гадаєте, про що вона нам повідомить? (Варіанти відповідей.)

Виявляється, наше око розрізняє до 10 млн кольорових від-тінків. Із величезної групи кольорів виділяють лише три головні: червоний, жовтий та синій. Основними, або головними, їх назива-ють тому, що ці кольори не можна отримати шляхом змішування інших. (Учні роблять запис у словниках з образотворчого мистец-тва.) Але з них можна отримати другорядні. Сьогодні ми спробуємо це зробити.

V. Пояснення нового матеріалу

Завдання класу.

Учитель пропонує учням показати за допомогою фарб, як форму-ються хмари, що несуть дощ. (Як будь-яке явище природи, дощ має початок та кінець. Спочатку дощик несміливий, повільний, потім стає грізним. Синім та фіолетовим кольорами учні малюють хмари, прямими лініями зверху вниз показують дощ.)

Запитання до класу.

Дощ може бути не тільки грізним, а й веселим. Якого кольору в цей період небо?

Розповідь учителя.

Колір предметів не є постійним, він залежить від освітлення. Чим менше світла падає на предмет, тим темніше його забарвлен-ня.

Колір для художника є виразником змісту його твору, що пере-дає певний настрій.

Що ж таке колір? Яка його природа? Чому одні предмети сині, інші — червоні, треті — зелені? Виявляється, причиною тому є сон-це, його промені, які освітлюють усе на своєму шляху.

Англійський фізик І. Ньютон зробив таке відкриття, що соняч-ні промені, переломлюючись у краплях дощу або проходячи крізь скляний предмет, перетворюються на веселку. Учений розклав білий колір на сім кольорів спектра і пояснив, що їх змішування є голо-вною причиною багатства кольорів.

Усі кольори спектра та їх похідні належать до групи хроматич-них кольорів. (Учні роблять запис у словниках з образотворчого мистецтва.)

Пізніше, на уроках фізики, ви ближче ознайомитесь із від-криттям І. Ньютона. А зараз, щоб ви краще запам'ятали порядок розташування кольорів веселки, пропоную вивчити таку примовку (вивішує на дошку таблицю з написом):

Чарівна Осінь Жовто-Золота Грає Своїми Фарбами.

Перша літера в кожному слові означає назву кольору веселки. Погляньте, як зобразив веселку на своєму малюнку художник-мариніст І. К. Айвазовський. (Демонструється картина «Веселка».)

Запитання до класу.

Які ще картини цього художника ви пам'ятаєте?

Чому І. К. Айвазовського називають художником-мариністом?

(У словники з образотворчого мистецтва учні записують з дошки прізвище художника, роки його життя, назви картин.)

Хвилинка психологічного настроювання.

Подивіться на ввімкнене світло, примруживши очі. Що ви ба-чите? (Веселку.)

Тепер розітріть долоні, щоб вони були теплими, заплющіть очі й легенько прикрийте їх долонями. Уявіть собі, що ви опинилися біля моря. (Звучить аудіозапис.)

VI. Практична робота

Учні малюють веселку після літнього дощу.

VII. Закріплення нових знань і вмінь

Бесіда.

Чого ви навчилися на уроці й про що нове дізналися? Розв'яжіть приклади на дошці (один учень):

Ч + Ж = ?(О)

Ж + С = ? (3)

Ч + С==?(Ф)

Разом скажемо примовку про кольори веселки. Про якого художника йшла мова на уроці?

VIII.Підсумок уроку

Учитель аналізує учнівські роботи, називає найактивніших учнів, виставляє оцінки.

IX. Домашнє завдання

Домалювати сонечко й дощик біля веселки та спробувати отри-мати другорядні кольори шляхом змішування двох фарб.