УРОК № 12
УРОК №
Тема. Лінійний малюнок натюрморту.
Мета: ознайомити з послідовністю малювання натюрмор-ту із побутових предметів; закріпити уявлення про світлотінь як засіб передачі об'ємних властивостей предметів.
Тип уроку: комбінований.
Техніка виконання: лінійна графіка.
Обладнання: для вчителя — глечик, чашка, зразки учнівських робіт, таблиці з методичними розробками; для уч-нів — альбом, простий олівець, гумка, туш, пензель (паличка), чорний фломастер, вугіль.
Хід уроку
Організаційний момент
Повідомлення теми уроку
Мотивація навчальної діяльності
Запитання до класу.
Що треба зробити, щоб намалювати який-небудь предмет? (Треба його уважно розглянути, зрозуміти і запам'ятати його форму, про-порції, колір, особливості, оцінити його естетичні властивості.)
Слово вчителя.
Сьогодні ми будемо малювати натюрморт із двох побутових предметів — глечика та чашки. Глечик — це предмет комбінованої форми, оскільки його можна розчленувати на прості, уже знайомі нам геометричні форми.
Запитання до класу.
На що схожа шийка глечика? (На циліндр.) А середня, об'ємна, частина глечика що вам нагадує? (Кулю.) А перехід від кулястої частини до дна глечика? (Зрізаний ко-нус.)
Слово вчителя.
Усі ці геометричні тіла ви вже вмієте малювати. Отже, це за-идяння вам буде під силу.
Доповненням цілісної композиції нашого побутового натюрмор-ту с зображення чашки.
Запитання до класу.
Із яких частин складається чашка? (Із круглого дна, циліндрич-ного остова, ручки)
IV. Пояснення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Малювання натюрморту починають з виконання композиційних начерків. Це дуже важливий етап. Треба так розмістити малюнок, щоб розміри аркуша і зображення урівноважувалися.
На окремому аркуші робимо кілька композиційних начерків невеликого розміру — пересуваємо зображення вправо, вліво, уго-ру, вниз, окреслюючи його місце на аркуші. Найкращий варіант переносимо на основний аркуш, пропорційно збільшуючи розмір предметів, що зображуються.
Намічаємо малюнок легкими тонкими лініями. Підсилюємо їх поступово. Після того як виконано лінійно-конструктивну побудову глечика та чащки, необхідно перейти до світлотіньового моделю-вання.
Визначивши і легко окресливши межі світла й тіні, напівтіні й рефлексу, починаємо штрихувати предмети. Штрихи кладемо за формою кожної частини глечика та чашки: циліндричної, конічної, кулястої. Проводимо їх упевнено та енергійно, не розмазуючи і не
затушовуючи.
Спершу затушовуємо тіньові місця довгими і порівняно рідкими лініями. Потім накладаємо їх густіше, різноманітніше, «виліплює-мо» ними форму. Місця для відблисків залишаємо чистими, а реф-лекси на «власній тіні» предмета можна висвітлити гумкою.
І найголовніше — вловити суть моделі, красу її форми і передати це в малюнку. Час від часу відходимо від аркуша та переводимо по-гляд з моделі на зображення. Порівнюємо і виправляємо помилки.
V. Практична робота
Учні працюють самостійно, учитель слідкує за їхньою роботою, робить відповідні зауваження.
VI. Закріплення нових знань і вмінь
Опитування.
Як розвивати зорову пам'ять?
Що таке композиція?
Як правильно розмістити на аркуші паперу зображення?
Чому малюнок починають виконувати легкими тонкими лі-ніями?
Як штрихувати?
VII. Підсумок уроку
Учитель аналізує й оцінює роботи учнів.