УРОК №13
УРОК №
Тема. Тональний малюнок натюрморту.
Мета: учити малювати на тюрморт одним кольором, розви-вати вміння бачити, аналізувати та передавати у своїх роботах головну форму предмета, його особливості, об'єм.
Тип уроку: комбінований.
Техніка виконання: тонова графіка.
Обладнання: для вчителя — кавник, чашка, таблиці з методичними розробками побудови натюрморту, учнівські зраз-ки-малюнки; для учнів — альбом, палітра, пензлі, акварельні фарби, сепія, простий олівець, гумка, склянка з водою.
Хід уроку
І. Організаційний момент
І!. Повідомлення теми уроку
Ш. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Ми будемо складати натюрморт із кавника та чашки.
На першому плані розміщуємо чашку. Велике значення має фон, який допомагає виявити форму предметів. Підставка має оути темнішою за фон. Предмети розміщуємо нижче від лінії го-ризонту.
Головне — дотримувати правильної послідовності в роботі.
Пояснення нового матеріалу
розповідь учителя.
Послідовність малювання нашого натюрморту буде такою.
Перший етап. Аналізуємо конструктивні особливості предметів, і.з яких складається натюрморт. З'ясовуємо, поєднанням яких гео-метричних форм утворений об'єм кавника та чашки й на які прості форми його можна розчленувати.
Другий етап. Виконуємо композиційні начерки невеликого розміру на окремому аркуші. Визначаємо композицію натюрморту на основному аркуші, знаходимо співвідношення між предметами
і форматом аркуша.
Третій етап. Виконуємо лінійно-конструктивну побудову пред-метів. Промальовуємо їх невидимі частини.
Четвертий етап. Передаємо одним кольором — чорною аква-реллю або сепією — тональні відношення й об'ємність предметів.
Найсвітліший предмет — чашка, найтемніший — кавник. Пло-щина підставки темніша, ніж фон. Отже, кожний предмет має свої тональні відношення, які треба виявити, передаючи об'єм, світло,
напівтінь, рефлекс.
Готуємо розчин, який відповідає фону, і покриваємо ним усю поверхню малюнка, крім білої чашки. Як фарба висохне, цим самим розчином покриємо глечик. Після третього разу вже чітко видно тональні відношення. Потім на поверхні кавника намічаємо найтемніші місця — площу носика, темну частину тіні, темні місця на кришці та ручці. Малонасиченим розчином покриваємо темні місця на чашці. Підбираємо колір, який відповідав би тону тіней чашки
й кавника.
Намагаємося якнайточніше передати об'єм предметів, зберіга-ючи їх тональні відношення.
Поступово затемнюємо тіні, виявляємо площину підставки, падаючі тіні. Тіні насичуємо багаторазовим нанесенням розчину фарби. Фарбу накладаємо акуратними, точними мазками.
Водити пензлем кілька разів по одному місцю не можна! Не мож-на класти нові мазки по невисохлому шару, бо утвориться брудна
пляма!
П'ятий етап. Узагальнюємо малюнок, порівнюємо його з нату-рою, виправляємо помилки.
Контури зображення предмета мають бути м'якими. Тільки в тих місцях, які потрібно уявно наблизити до глядача, обриси роб-лять різкими, підкресленими.
V. Практична робота
Учні працюють самостійно, учитель слідкує за їхньою роботою,
робить відповідні зауваження.
VI. Підсумок уроку
Учитель аналізує й оцінює роботи учнів.
VII. Домашнє завдання
Скласти натюрморт із двох предметів і виконати малюнок у за-значеній вище послідовності.