УРОК №15
УРОК №
Тема. Лінійна перспектива. Композиція «Краєвиди мого дитинства».
Мета: ознайомити зі способами відтворення простору за допомогою лінійної перспективи; учити малювати архітектурні споруди; формувати навички малювання предметів прямокутної форми в перспективі; роз-вивати окомір, спостережливість; удосконалювати навички роботи акварельними фарбами; виховувати любов до рідного краю, народного мистецтва.
Тип уроку: комбінований.
Техніка виконання: акварельний живопис.
Обладнання: для вчителя — плакат із зображенням хати у фрон-тальному та кутовому положеннях, репродукції ма-люнка Т. Шевченка «Хата батьків у Кирилівці», картин художників-пейзажистів, аудіозапис пісні «Хата моя, біла хата» (музика А. Пашкевича, слова Д. Луценка); для учнів — альбом, простий олівець, гумка, аква-рельні фарби, пензлі, палітра, склянка з водою.
Хід уроку
Організаційний момент
Повідомлення теми уроку
Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Для кожної людини дорогі ті місця рідного краю, де вона на-родилася та виросла, де пройшло її дитинство. Поети й компо-зитори складають про них пісні, художники малюють картини. (Учитель демонструє репродукції творів художників-пейзажис-тів: І. Левітана, І. ІПишкіна, В. Борисова-Мусатова, Ф. Васильєва та ін.)
І сьогодні настала наша черга спробувати відтворити у своїх роботах природу рідного краю.
IV. Пояснення нового матеріалу
Бесіда.
Головним персонажем нашої композиції буде річка з її широки-ми берегами. Де проводимо лінію горизонту?
Як змінюються предмети, що віддаляються?
Річка тече далеко за обрій. Яку найменшу ширину річки ми побачимо?
Де розташовуватиметься ця точка?
Розповідь учителя.
Із широкої та могутньої водної стихії у просторі річка перетво-рюється на лінії горизонту в точку. Але українські простори — не рівнина, для них характерні пагорби й низини. Тож річка постійно петляє, оминаючи підвищення на місцевості. Текла вода в улоговині, аж тут на її путі зустрілася перепона. Вода її обминула й потекла в іншу точку сходження.
Світлим кольором створюємо малюнок берегів річки. На берегах намічаємо пагорби. На одному із пагорбів стоїть хатинка.
Хати належать до народної архітектури. Вони бувають різно-манітної форми, мають різну покрівлю, форму даху. В Україні на межі 19—20 ст. в сільській місцевості будували переважно глиняні хати з двоскатними солом'яними дахами. Зовні їх білили, вікна були невеликі за формою, з рамами навхрест. Такі вікна оберігали житло від нечисті.
Малюємо хату в кутовому розміщенні відносно глядача. Легки-ми лініями намічаємо її основні розміри: стіни, дах та їх перспек-тивне скорочення. На стінах зображуємо вікна і двері. Виявляємо об'єм хати світлотінню.
Розмітивпіи композицію нашого малюнка, переходимо до роботи в кольорі.
Бесіда.
У яку пору доби й року, в яку погоду — вітряну чи тиху — ви хотіли б зобразити річку?
Які кольори використаємо, малюючи небо?
Які кольори додамо до кольорів неба, щоб зобразити воду?
Які мазки використаємо, у якому напрямку?
Чим відрізнятимуться один від одного пагорби?
Як відрізнятимуться зображення дерев на дальніх пагорбах від дерев першого плану?
V. Практична робота
Під час самостійної роботи учнів звучить аудіозаїшс.
VI. Закріплення нових знань і вмінь
Бесіда.
Як утворилося зображення річки на ваших роботах?
Як би ви назвали точку, у якій сходяться береги річки?
Для зображення яких предметів треба було б використати точку сходження?
Які особливості передачі перспективи для ближніх і дальніх предметів?
VII. Підсумок уроку
Учитель аналізує й оцінює учнівські роботи, пропонує учням обрати найкращі для шкільної галереї.