УРОК № 16
УРОК №
Тема. Світлотіньовий малюнок «Засніжене містечко».
Мета: закріпити знання про перспективу та ахроматичні кольори; продовжувати розвивати графічні навич-ки і вміння передавати реальну форму предметів; розвивати окомір, зорову пам'ять, творчі здібності, естетичні навички сприйняття, спостережливість, уміння створювати композицію.
Тип уроку: комбінований.
Техніка виконання: графіка по тонованому паперу.
Обладнання: для вчителя — таблиці «Перспективні зміни в про-сторі», «Ахроматичні та хроматичні кольори», схема малювання будиночків у різних положеннях відносно лінії горизонту, малюнки учнів із методичного фонду, репродукції картин із зображенням зимових крає-видів — графічні та живописні (П. Левченко «Село взимку», О. Пластов «Перший сніг», К. Юон «Зима» та ін.), роботи вчителя, аудіозапис творів П. Чайковського («Пори року. Зима», «Лускунчик», «Танок сніжинок»); для учнів — тонований папір (затонувати м'яким олівцем), гумка, простий олівець.
Хід уроку
Організаційний момент
Повідомлення теми уроку
Актуалізація опорних знань і вмінь
Опитування.
Як називається картина, де зображена природа? (Пейзаж.)
До якого виду мистецтва належать картини, де зображуваль-ними матеріалами є простий олівець, перо і туш, фломастери? (Графіка.)
Чим відрізняється живопис від графіки?
Що називають перспективою? (Видиме скорочення розмірів предметів, що віддаляються від нас.)
Згадайте основні правила перспективи. (1. Лінія горизонту завж-ди розташована нарівні очей. 2. Щоб правильно передавати напрям і перспективні зображення предметів, необхідно користуватися кількома точками сходження.) У яких положеннях ми малювали будиночки? (Лінія горизонту проходила через будиночок, була роз-міщена над ним і під ним.)
IV. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Зимовий пейзаж буває різним. Зима, як жива істота, має свій характер. Вона буває капризною, злою, сумною, веселою.
Кожний художник передає в картині настрій природи. (Демонс-труються репродукції картин.)
До цього ми малювали пейзажі фарбами (акварель, гуаш), вико-ристовуючи хроматичні кольори. Сьогодні ми будемо використову-вати ахроматичні кольори (учні згадують палітру кольорів — білий, чорний, усі відтінки сірого), а малювати — гумкою.
V. Пояснення нового матеріалу
Учитель доводить, що можливості графіки в зображенні пей-зажів не нижче від можливостей живопису. Щоб розуміти мову графіки і вміти користуватися виразними графічними засобами, необхідно оволодіти графічними навичками.
Робота над формуванням навичок і вмінь.
Учитель на тонованому папері показує, як гумка освітлює сірий колір, а простий олівець — затемнює.
VI. Практична робота
Під час практичної роботи звучить аудіозапис. Учитель контро-лює роботу учнів, надає їм індивідуальну допомогу.
VII. Підсумок уроку
Учитель відбирає серед учнівських робіт шість-вісім найкращих і робить виставку на дошці.
VIII. Домашнє завдання
Найти репродукції графічних зображень пейзажу для показу в класі.