2-Й СЕМЕСТР
ПРИРОДНІ ФОРМИ ТА ОБРАЗИ В ОБРАЗОТВОРЧОМУ МИСТЕЦТВІ
ТЕМА1 ПРИРОДНІ ФОРМИ
УРОК №
Тема. Рослинні лики у творчості Катерини Білокур.
Мета: продовжити знайомство з творчою спадщиною на-родної майстрині України Катерини Білокур, видами її талановитої творчості; показати вклад художниці у розвиток світової культури.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: урок-лекція.
Обладнання: для вчителя - діапроектор з діапозитивами та репродукції творів Катерини Білокур, аудіозапис українських народних пісень.
Хід уроку
I.Організаційний момент
Учитель організовує виставку репродукцій картин Катерини Білокур.
II. Повідомлення теми уроку
Запитання до класу.
До якого жанру образотворчого мистецтва можна віднести кар-тини, репродукції яких розвішені в класі? (Натюрморту.)
їх автор, відхиляючи звинувачення у «мелкотемье», писав з доброю прямодушністю: «Не кажіть мені, що ви незадоволені моєю роботою за те, що я, мов, пишу лише тільки квіти. Як же їх не писати, коли вони такі вродливі? ...Як прийде весна, зазе-леніють трави, а згодом і квіти зацвітають — ой боже ти мій! Як подивишся навкруги — ця гарна, а та ще краща, а ось та — це диво із див! І наче вони тягнуться до мене, немов зі словами: «Хто ж нас буде писати, коли ти покинеш?» Хто цей художник? (Катерина Білокур.)
(Учитель повідомляє тему уроку й записує її на дошці.)
III. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
«Ніде таємничі ритми природи не зображені так яскраво і зримо, як у квітах!» — це спостереження автора «Синього птаха» Моріса Метерлінка мимоволі приходить на думку перед картинами Біло-кур, то пронизаними трепетним рухом, то застиглими, як у деякому розкішному гербарію.
Катерина Василівна усе своє життя прожила в селі. Вона сама обробляла землю, вирощуючи на ній «об'єкти» для своїх «натюрмортів». Рослини — невід'ємна частина її селянського побуту. Тому ставлення до них Білокур якесь абсолютно інтимне, любовне.
Майже всі квіти, про які співав і співає народ, згадала худож-ниця у своєму живопису.
Сьогодні ми поринемо у чарівний, дивовижно чистий, добрий рослинний світ Катерини Білокур і спробуємо зрозуміти особливу художню манеру майстрині, (Звучить аудіозапис.)
IV. Пояснення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Використовуючи матеріали дод. З, учитель розповідає про твор-чість Катерини Білокур.
V. Підсумок уроку
У заключному слові вчитель говорить про досягнення мети уроку.