УРОК №18
УРОК №
Тема. Чудові краєвиди Карпатських гір.
Мета: учити передавати в малюнку простір зважаючи на перспективні зміни повітряного середовища; удосконалювати прийоми роботи аквареллю в техніці «по-вологому»; розвивати відчуття композиційної цілісності художнього твору, зорову пам'ять та уяву; виховувати любов до рідної землі.
Тип уроку: комбінований.
Техніка виконання: акварель «по-вологому».
Обладнання: для вчителя — фотографії із зображенням гірських краєвидів, репродукції картин Г. Смольського «Осінь у Карпатах», О. Шеванюка «Зима в Криворівні», відео-запис фільму про Карпати, аудіозапис мелодій пісень В. Івасюка; для учнів — альбом, акварельні фарби, пензлі, губка, простий олівець, гумка, склянка з во-дою, словник для запису термінів з образотворчого мистецтва.
Хід уроку
Організаційний момент
Повідомлення теми уроку
Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Художників здавна приваблювала магічна велич гір. Подивіть-ся, як відтворюється їх образ у роботах Г. С. Смольського «Осінь у Карпатах» та О. О. Шеванюка «Зима в Криворівні».
Досить людині лише один раз, одну мить подивитися на гірську красу, і вона закохає в себе всю її душу та навіки залишиться в серці. (Учні переглядають відеозапис)
Сьогодні ми спробуємо створити образ Карпатських гір у своїх малюнках.
IV. Пояснення нового матеріалу
Бесіда.
Уявіть собі, що ми піднялися на середину високої гори, щоб роз-дивитися найвищу гору, яка розташована вдалині. Опишіть словами свої спостереження.
Де розташована лінія горизонту?
Як розташовані гори відносно лінії горизонту?
Як відрізняються гори одна від одної за формою, розміром і ко-льором?
Зробіть узагальнення, чим відрізняється зображення ближніх предметів від дальніх.
Слово вчителя.
Ці відмінності вивчаються цілою наукою, яку називають повітряною перспективою.
Повітря надає віддаленим предметам холодного, блакитного відтінку. Чим далі предмети, цього відтінку стає все більше. Усі ближні предмети сприймаються чітко, з подробицями, а відда-лені — розпливчасто. Абриси ближніх предметів — різкі, а від- далених — м'які. Усі ближні предмети здаються об'ємними, а всі віддалені — плоскими. (Учні записують у словники з образотворчого мистецтва правила повітряної перспективи.)
V. Практична робота
Запитання до класу.
Із чого почнемо роботу над пейзажем? (Із композиційної побу-дови.)
Слово вчителя.
Проводимо лінію горизонту. Намічаємо ескіз зображення: аб-риси дерев, гірських долин та річок, маленьких хатинок далеко на полонині тощо.
Оберіть час доби, в який ви хочете зобразити гори: ранок, день, вечір. Залежно від цього створіть образ неба та виразіть настрій у картині.
Малюнок виконуємо аквареллю в техніці «по-вологому». Сміливо зволожуємо небо губкою, покриваємо фарбою (синьою, блакитною). Коли фон трохи підсохне, по вологому паперу іншою фарбою промальовуємо предмети заднього плану, адже вони мають нечіткі абриси. На першому плані абриси будуть чіткіші, виразніші.
(Учні працюють в альбомах, а вчитель — на аркуші паперу, закріпленому на дошці. Звучить аудіозапис.)
VI. Закріплення нових знань і вмінь
Опитування.
Що таке перспектива?
Що досліджує повітряна перспектива?
Як відрізняються предмети в просторі за кольором?
VII. Підсумок уроку
Учитель аналізує й оцінює роботи учнів.