УРОК №19
УРОК №
Тема. Зображення рослинних форм у натюрмортах Євро-пи 17-19 ст.
Мета: здійснити контроль, корекцію, систематизацію та оцінювання навчальних досягнень учнів з теми «На-тюрморт»; формувати вміння реалістично зображати форми через передачу об'єму об'єктів відношеннями тонів; розвивати здібності емоційно насолоджува-тись сприйманням художніх образів природи в об-разотворчому мистецтві.
Тип уроку: контроль та оцінювання знань і вмінь.
Техніка виконання: графічні техніки (світлотіньовий малюнок).
Обладнання: для вчителя — репродукції натюрмортів Б. ван дер Аста, П. Класа, В. Хеди, В. Калфа, Ф. Снайдерса, Ж. Шардена, П. Сезанна, В. Ван Гога та ін., букет квітів; для учнів — альбом, простий олівець, гумка, туш, пензель (паличка), фломастер, вугіль, словник для запису термінів з образотворчого мистецтва.
Хід уроку
Організаційний момент
Повідомлення теми уроку
Мотивація навчальноїдіяльності
Учитель повідомляє про те, що перед учнями постає завдання підсумувати свої теоретичні знання з історії натюрморту й застосу-вати їх при виконанні практичної роботи.
IV. Перевірка навчальних досягнень
Опитування.
Які ви знаєте жанри образотворчого мистецтва? Що таке натюрморт?
Де і коли з'явився натюрморт як самостійний жанр? Що намагалися передати на своїх полотнах голландські майстри натюрморту 17 ст.?
Сприймання матеріалу.
Учні розглядають репродукції картин голландських і фла-мандських майстрів натюрморту 17 ст., художників-імпресіоністів і постімпресіоністів. Учителеві слід звернути їхню увагу на локальне кольорове вирішення, побудоване на контрастах, площинне тракту-вання об'ємних форм у роботах цих майстрів.
Бесіда.
Учитель разом з учнями виконує короткий порівняльний аналіз на-тюрмортів за планом: вид образотворчого мистецтва; техніка і матеріа-ли; час, епоха; напрям, стиль; формат картини; композиційна схема; колорит (кольорова гама); стан, настрій; узагальнення, висновки.
Слід зазначити невичерпні можливості зображення природи в різних стилях, техніках. Кожен народ і кожна епоха доклали своїх зусиль для цього й доповнили поетичний літопис малювання квітів. Робота над формуванням термінів.
У словники з образотворчого мистецтва учні записують визна-чення термінів «імпресіонізм» і «постімпресіонізм».
Опитування.
Як визначити формат аркуша майбутньої натурної постановки?
Що виконують у першу чергу — лінійно-конструктивну побудо-ву чи аналіз форми предметів?
Що таке пропорції? Як їх можна дотриматися в малюнку?
Що визначають у малюнку світло, тінь, напівтінь, рефлекс?
Де легко передати світлотінь — у лінійному чи тоновому ма-люнку?
Що таке колорит натюрморту?
Що таке контраст? Як він використовується в натюрморті?
V. Практична робота
Учням пропонується виконати композиційний начерк: зама-лювати букет квітів з натури, засобами світлотіні виявити об'єм цілого букета. (Після виконання загальних форм можлива детальна проробка декількох квітів.)
VI. Підсумок уроку
Учитель аналізує виконані замальовки, оцінює рівень знань
і вмінь учнів.