УРОК №21
УРОК №
Тема. Пластичне зображення персонажів казки «Коло-бок».
Мета: учити передавати в дрібній пластиці характерні риси тварин, особливості форми їхнього тіла, руху, про-порції частин тіла; удосконалювати навички роботи з пластичним матеріалом; розвивати почуття ритму, гармонії; ознайомити з роботою скульптора-ані-маліста.
Тип уроку: комбінований.
Техніка виконання: дрібна пластика.
Обладнання: для вчителя — діапроектор, екран, діафільм «Знайомство з природою», опудало зайця-біляка, аудіозапис музичного твору «Казки Віденського лісу» І. Штрауса, фоторепродукції скульптур: Донателло «Кінна статуя кондотьєра Гаттамелати», Е. Фаль-коне «Мідний вершник», М. Мікешин «Кінна статуя Б. Хмельницького», робіт В. Ватагіна, І. Єфімова, П. Клодта, Є. Лансере, вироби народних майстрів, учнівські роботи дрібної пластики; для учнів — аль-бом, простий олівець, гумка, дощечка для ліплення, глина, стека.
Хід уроку
Організаційний момент
Повідомлення теми уроку
Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
На минулому уроці ми вивчали анімалістичний жанр й ознайо-мились із професією художника-анімаліста.
Сьогодні ми розглянемо цей улюблений вами жанр у скульптурі й ознайомимось із важкою, але дуже потрібною професією скуль-птора-анімаліста.
IV. Пояснення нового матеріалу
Розповідь учителя.
(Під музику І. Штрауса вчитель демонструє кадри із зображен-нями різних тварин, звертаючи увагу на їхні характерні риси, фор-ми тіла, пропорції, особливості руху, забарвлення; нагадує про те, що багато видів тварин занесені в Червону книгу України.)
Як вам уже відомо, анімалістичний жанр пов'язаний із зобра-женням тварин у всіх видах образотворчого мистецтва. Скульптор, що спеціалізується в цьому жанрі, називається анімалістом.
З історії ви знаєте, що перші зображення тварин належать до епохи палеоліту (33 тис.років до н. є.). Мистецтво цього періоду відбиває головні життєві інтереси первісної людини — полювання
і рибальство.
На території України в період трипільської культури (наприкінці 4—3 тис. до н. є.) майстри на глиняних посудинах серед орнаменталь-ної композиції розміщали стилізовані зображення людей і тварин: собаки, бика, козла тощо, виготовляли фігурки із глини.
У 7 ст. до н. є. у степах між Доном і Дунаєм з'явилися кочові пле-мена скіфів. Своєрідним і яскравим художнім явищем був так зва-ний звіриний стиль з характерними зображеннями тварин і птахів, якими прикрашали предмети побуту.
З великою любов'ю зображували тварин скульптори Старо-давнього Риму, епохи Відродження, Просвітництва, 19—20 ст. Роздивіться фоторепродукції: Донателло «Кінна статуя кондотьєра
Гаттамелати», Е. Фальконе «Мідний вершник», М. Мікешин «Кінна статуя Б. Хмельницького
(Учитель демонструє фоторепродукції.) Це величезні монументальні скульптурні твори.
Але для нас особливо інтересними є твори дрібної пластики, декоративно-прикладного мистецтва.
У багатьох музеях зберігаються роботи відомих скульпторїв-анімалістів Є. Лансере, П. ІСлодта, В. Ватагіна, І. Єфімова й інших майстрів. (Учитель демонструє фоторепродукції: П. Клодт «Кінь з лошам», І. Єфімова «Лань з дитинчам», В. Ватагін «Мавпа».)
Ми з теплотою й милуванням дивимось на дрібну пластику на-родних майстрів, які застосовують різні матеріали: метал, камінь, порцеляну, кераміку, роги, кістки, пластичну масу тощо. (Учитель демонструє косівські, опішнянські іграшки, різьблення по кістці й рогу місцевих майстрів декоративно-прикладного мистецтва.)
Скульптор-анімаліст перед тим, як приступити до втілення своїх задумів у матеріал (камінь, метал, кераміку, дерево, глину), уважно вивчає анатомію тварин, їхню форму, будову, рух, пізнає їхні властивості й звички.
Запитання до класу
Який є найкращий спосіб фіксації спостережень за тваринами? (Начерк.)
Слово вчителя.
Давайте і ми перед тим, як зобразити в глині зайчика — персо-нажа казки «Колобок», зробимо начерки з опудала зайця-біляка.
V. Практична робота
Учні виконують начерки опудала зайця-біляка. Учитель працює паралельно з ними й демонструє їм свій начерк.
Слово вчителя.
Тепер приступимо до ліплення. На дошку накладаємо потрібну масу глини. Глина має бути м'якою, добре пом'ятою. Одночасно ліпіть пальцями правої та лівої рук. Додавайте фігурі форми, звіря-ючи її з вашим начерком. Стеками рекомендується користуватися тільки для дрібних деталей — очей, вух, носа тощо. (Учитель де-монструє учнівські роботи дрібної пластики. Учні, використовуючи
начерки і натуру опудала зайця-біляка, приступають до його зоб-раження в глині. Наступний персонаж казки «Колобок» — хит-ра та дуже кмітлива лисичка — також буде промальовуватися в деталях анатомічної побудови тварини, а потім зображатися в об'ємі — в глині.)
VI. Підсумок уроку
Учитель демонструє кращі й гірші роботи, аналізує помилки; оголошує оцінки всім учням, мотивуючи кожну.
VII. Домашнє завдання
Виконати начерки інших персонажів казки «Колобок».