УРОК №22
УРОК №
Тема. Образотворче мистецтво та архітектура Стародав-ньої Греції.
Мета: ознайомити з мистецтвом Стародавньої Греції, її вне-ском у розвиток світової культури, видами ордерів, скульптури та культової архітектури; виховувати чуйність до сприйняття прекрасного.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: для вчителя — карта світу, фоторепродукції архітек-турних і скульптурних нам 'яток Стародавньої Греції, зразки грецького вазопису, аудіозапис мелодії танцю «Сіртакі»; для учнів — словник для запису термінів з образотворчого мистецтва.
Хід уроку
І. Організаційний момент
II Повідомлення теми уроку
III. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Подивимось на карту світу. Нас здивує те, що колиска світової культури — Стародавня Греція була невеликою за розмірами. Це
маленький клаптик землі в басейні Середземномор'я: південна час-тина Балканського півострова, острови Егейського моря і вузька смужка малоазійського узбережжя. У цьому маленькому середови-щі народилась і розквітла гігантська духовна культура, яка й через тисячоліття дивує нас своєю свіжістю й неповторністю.
IV. Пояснення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Грецьке мистецтво виникло не одразу. Його прелюдією була крито-мікенська культура.
Найвизначнішою пам'яткою крито-мікенської культури, що збереглася до наших днів, є Кносський палац. Ця грандіозна споруда займала 25 тисяч квадратних метрів. У підвалі палацу був великий лабіринт. Саме з ним пов'язаний міф про Мінотавра.
Запитання до класу.
Хто може переказати цей міф? (Згідно з міфом на острові Крит дуже давно царював Мінос. У його підземному замку-лабіринті, із якого неможливо було вибратись, жила жахлива потвора з тулубом люди-ни і головою бика — Мінотавр. Афіняни щороку платили йому дани-ну — кількох юнаків і дівчат. Сину афінського царя Егея Тесею вдалося вбити Мінотавра і вийти з лабіринту за допомогою клубка ниток. Цей клубок дала йому закохана в нього дочка царя Міноса Аріадна.)
Розповідь учителя.
Міф про Мінотавра мав якусь історичну основу. Адже стіни Кносського палацу вкриті фресками, на яких, як і на критському посуді, часто зустрічається зображення бика. Такі зображення суп-роводжуються вишуканістю барв і композицій. (Учитель демонструє фоторепродукції розпису Кносського палацу.)
Мистецтво Стародавньої Греції найбільшого розвитку досягло в 5 ст. до н. є. Згідно з найбільш поширеною класифікацією мистец-тво цього періоду поділяють на мистецтво ранньої класики, або суворого стилю, і мистецтво високої, або розвиненої, класики. (Учні роблять запис у словниках з образотворчого мистецтва.)
Види образотворчого мистецтва, якими греки найбільше захоп-лювались,— це архітектура й скульптура.
Надзвичайним явищем в архітектурі є грецький храм. Греки бу-дували храми-базиліки прямокутної форми. Храми були величними, з білого мармуру й споруджувались на честь олімпійських богів.
В означенні грецької архітектури ми вперше вживаємо термін «стиль», називаючи його «ордер». Греки розробили три види ордерів: доричний, іонічний, коринфський. Вони відрізняються один від од-ного деякими особливостями декору. (Учитель характеризує
ордери. Учні роблять запис у словниках з образотворчого мистецтва.)
Етапними в розвитку ранньокласичної архітектури та скуль-птури стали такі споруди, як храм Афіни в Афінському Акрополі, храм Зевса в Олімпії.
Метою мистецтва ранньої класики було відобразити людину в русі. У статуях, відлитих із бронзи чи вирізаних із мармуру, майстри намагаються передати узагальнений образ людини-героя у всій досконалості його фізичної та духовної краси. Це мало велике суспільно-виховне значення.
Друга чверть 5 ст. до н. є. — роки діяльності найзнаменитішого із художників ранньої класики Поліглота. Судячи зі свідоцтв давніх авторів, Поліглот, прагнучи показати людей у просторі, розташову-вав постаті заднього плану перед передніми, частково приховуючи їх на нерівній поверхні землі.
Цей прийом підтверджений і у вазопису.
Центром розвитку мистецтва високої класики стає місто Афіни. На долю мистецтва цього періоду випала більш складна задача — пе-редати переживання людини.
Мистецтво високої класики — явне продовження того, що з'явилося раніше, але є одна галузь, де в цей час народжується прин-ципово нове мистецтво — архітектура забудови міста, засновником якої є Гіпподам Мілетський. Дві основні риси характеризують його схему забудови міста: регулярність плану міста, у якому вулиці перехрещуються під прямим кутом, і чітке виділення різних за функціональним призначенням районів міста. Головним типом
споруд залишався храм.
При будівництві Парфенону архітектори Іктін та Каллікрат сміливо пішли на з'єднання в одній будівлі рис доричного та іоніч-ного ордерів. Надзвичайно своєрідним був Ерехтейон — єдиний в грецькій архітектурі храм з абсолютно асиметричним планом.
Оригінальне рішення одного із його портиків, де колони замінені шістьма жіночими статуями — каріатидами.
Архітектура Греції високої класики відрізнялася простотою й логічністю конструкцій, єдністю архітектурних форм і скульптур-них елементів. Створюючи архітектурний ансамбль, греки досягли повної гармонії між будівлями та природою.
Мистецтво Греції було яскравим і багатокольоровим. Фронтони і фризи храмів були пофарбовані золотом, пурпурними і синіми ко-льорами. Фарбували і скульптуру. Навіть бронзова скульптура мала різнокольорову інкрустацію з дорогоцінного каміння й металу.
Грецький живопис майже не зберігся, але з літературних дже-рел відомо про його велику красу.
Взірцем для світового мистецтва завжди була і залишається досконала скульптура митців високої класики Мірона, Поліклета, що є автором трактату про пропорції людини і відтворив ці ідеальні пропорції у своїх скульптурах, Праксітеля, Скопаса.
Вершиною мистецтва високої класики є творіння Фідія. Синтез архітектури та скульптури, характерний для грецького мистецтва, знаходить тут своє ідеальне втілення. Фідію належала загальна ідея скульптурного оформлення Парфенону, ним також: виконана части-на скульптур та рельєфів для нього. Але, з точки зору самих греків, найвеличнішим творінням Фідія була статуя Зевса Олімпійського. Стародавні греки вважали її одним із семи чудес світу.
Сприймання матеріалу.
Звучить аудіозапис. Учитель демонструє фоторепродукції ар-хітектурних і скульптурних пам'яток Стародавньої Греції, зразки грецького вазопису.
V. Закріплення нових знань і вмінь
Завдання й запитання до