Ой зібралася звірина, та й з усього світу
Ой зібралася звірина, та й з усього світу...
Конспект тематичного фольклорного заняття для дітей старшого дошкільного віку
Мета. Продовжувати оз-найомлювати дітей із зраз-ками усної народної твор-чості, яка відтворює тра-диційний народний побут та хліборобську працю в алего-ричній формі.
Матеріал. Площинні зображення звірів для показу на фланелеграфі, декорації лісу.
Хід заняття
Вихователька читає дітям народний вірш-жарт «Ой зібралась звірина, та й з усього світу», показуючи на фла-нелеграфі з допомогою площинного театру сюжет худож-нього твору:
Ой зібралась звірина та й з усього світу,
Два брати-борсуки жито молотили,
Курочки з когутом до млина носили.
Баран жито меле, меле, вівця
мірки бере, бере,
Мушка тісто місить, місить,
Комар воду носить, носить.
Качка біб на суп готує,
Ведмідь в хаті газдує, а вовк
з козою танцює...
Діти, чи було так насправді?—
Як можна назвати такий народ ний твір? Вірш-жарт. —
Що робили борсуки?
Куди носили жито курочка з когутом?
Що робили з житом у W млині баран та вівця? —
Хто місив тісто? —
Що готувала качка? —
Чи довго танцював вовк з ко-зою, і що могло б статися далі?—
Складіть розповіді і покажіть на флане-леграфі. — Вихователька переходить до ознайомлення з іншим художнім твором «Зайчик», використовуючи фігурку зайця, який грає на сопілці та вовка, який виглядає із-за дерева". Читання вірша під музику:
«Ой біг заєць попід заєць на сопілці грав.
Через поле, через поле вже б і вскочив
в гай.
А в лісочку, так весело в звіриній громаді.
Прибіг би він до лісочка та вовк на заваді.
Ой треться, стулив вушка, не дрімає око.
Тремтить бідне зайченятко в полі одиноко».—
Діти, якими словами у вірші названо ліс?–
Зайця?—
Який був зайчик?—
Кого він злякався? .
Вихователька звертається до дітей: —
Діти, а що то в лісі там за крик? (показ відповідних площинних зображень). Читає, не поспішаючи під музичний супровід:
Ой, що в лісі та за крики?
То на думав боровик
Із громадою грізною на жуків
іти війною.
Обізвались печерички, прехороші молодички:
На війну ми всі підем, і жуків ми переб'єм!
Обізвалися опеньки:
У нас ніжки тоненькі;
На війну ми не підем і жуків ми переб'єм!
Обізвались гірчаки, запорозькі козаки;
На війну ми всі підем і жуків ми переб'єм!
Обізвались мухомори:—
Задамо жукам ми горя!
Ми отрути їм дамо і жуків отруєно!
Обізвались сироїжки:—
На війну підем ми пішки,
Ми усі, усі підем черв 'яків, жуків поб 'єм!
Вихователь. Діти, про що йдеться в вірші-жарті?—
Хто такий боровик?—
Як відгукнулися на заклик боровика гриби?
Вихователька спонукає дітей до відтворення текстах вірша і показу дій на фланелеграфі.
Діти, послухайте ще одну народну пісню про наших звірів і подивіться, що з того вийшло.
Співає пісню і показує зображення дій у площинному театрі.
Захотіла бідна бабця хліба доробити,
Найняла вона ведмедика за плугом ходити,
А зайчика сіренького волика гонити,
А лисичку невеличку горщик з водою носити.
Як прийшла бідна бабуся на третій день в поле:
Подивитись, як ведмедик землю плужком оре.—
Добрий день, ведмедику, нехай тобі дідько
Плужок добрий, воли добрі, а ти ореш мілко.
Розлютився ведмедисько, став плужок ламати,
А зайчик сіресенький воли розганяти.
А лисичка-невеличка, горщики побила...
Ото вже бідна бабуся хліба доробила!
Вихователь. Чи допомогли бабусі звірі посіяти хліб?—
Які вони були?
Що робив ведмідь?
Чим орав поле?—
Що повинні були робити зайчик і лисичка?
Для чого? —
Чим корисна хліборобська праця?—
Яке влучне прислів'я ви знаєте про пр; цю хлібороба? («Що посієш, те й и жнеш»).