Заняття з розвитку мовлення та народознавства
Заняття з розвитку мовлення та народознавства.
Підготовча група .
Мета. Активізувати і збагатити словниковий запас дітей (нова лексика: кросворд, соняшник, квітка сонця, олія, халва, соняшникове насіння, маргарин).
Вправляти у вимові звука «О», звукосполучення «ШН». Вчити дітей описувати рослину.
Ознайомити дошкільнят з історією з'явлення в Україні соняшника, з легендою, зв'язаною з цим. Ознайомити з ко-рисними властивостями соняшника. Виховувати спосте-режливість, культуру поведінки.
Обладнання. Штучні соняшники, вишиті соняшники (на шторах), соняшникове, насіння, пляшка олії, маргарин, хал-ва, д/в «Допоможи прочитати», кросворд, малюнки з зоб-раженням соняшників, панно.
Попередня робота. Діти знайомились з різними рослина-ми, які будуть розгадуватись в кросворді, вчились розгадувати інші кросворди.
Хід заняття
1. Дидактична вправа «Як називається?»–
Як називається будинок, де навчаються діти?
школа –
Як називається кімната, де навчаються діти?
клас –
Як називаються діти, які ходять до школи?
школярі –
Як називається дівчинка, яка ходить до школи?
школярка –
Як називається хлопчик, який ходить до школи?
школяр—
Утворити нові слова від слова «учити» учні, учителька, учень, учениця.
2. Дидактична вправа «Допоможи прочитати».
3. Вихователь. В школі ви часто будете відгадувати за-гадки і розгадувати що? (Показую кросворд). Кросворди. Ось ми зараз і розгадаємо ось цей кросворд. Ми будемо відгадувати загадки, а правильні відгадки і будуть розгаданим кросвордом. (ж-л «Стежка»№10. 99р.)
1. Стоїть собі ошатний пан, гойдається,
Бузковою голівкою пишається...
Ніхто отого пана не займає:
Він завжди дуже боляче (Будяк)
Відкривається перша стрічка кросворда.
2. Білу пухнасту голівоньку має.
Вітер подує — вона облітає. (Кульбаба)
3. На городі в нас росте
Сонце чисте, золоте,
Жовте око, жовті вії,
Та чомусь воно не гріє. (Соняшник)
Який корінь,
Який цвіт
Знає кожний
В світі тім.
(Валер'ян)
5. Цвіте синьо, лист зелений,
Квітник прикрашає,
Хоч мороз усе побив —
Його не займає. (Барвінок)
6. Ну й кумедні ж ці сестрички:
Білі коси й жовті личка! (Ромашка)
7. А що то за Олена —
Така струнка й зелена;
Торкнеш її — свербить
І чухати кортить. (Кропива)
Сьогодні ми будемо говорити про рослину, яка зга-дується в цьому кросворді. Я вам загадаю ще одну загад-ку і ви здогадаєтесь, про яку рослину йде розмова.
На сонечко я схожий
І сонечко люблю.
До сонця повертаю
Голівоньку свою. (Соняшник)—
То про що ми будемо з вами говорити? Показую картину «Сонце і соняшник».—
Де ви бачите тут соняшники?—
Як ви думаєте, чому соняшник так називається? Читаю вірша Орисі Бурак-Довгань.
«А ДО МЕНЕ СОНЕЧКО ЙШЛО»
А до мене сонечко
В гості йшло.
Зупинилось й соняхом
Розцвіло.
Золотистий соняшник
Під вікном
Розквітає сонячним
Та й вінком.
Ой ти сонце — соняшник
У дворі,
Як від тебе радісно.
Дітворі!—
Яку іще назву соняшника ви зустріли в цьому вірші?
(Сонях).
А ще соняшник називають квіткою сонця.—
Чому ж соняшник так схожий на сонце і чому він повертає за сонцем свою голівоньку. От послухайте про це легенду.
СОНЯШНИК
Дуже давно, коли іще не було нас, Сонце сходило на Зем-лю зі своїми дітьми — доньками. Сонечкові донечки вдень жили на землі, а ввечері йшли на небо. Одного разу вони ве-селились в гайку, а коли стало Сонце сідати, стали збира-тись додому і дівчатка.
Відійшли вони далеченько від гаю, аж молодша донька згадала, що забула свій віночок. Вона повернулась, але на тому місці сидів красивий хлопець. Він заговорив з донькою Сонця словами, солодшими за мед, просив красуню залиши-тись з ним, обіцяв любити її все життя, запевняв, що в нього їй буде краще, ніж в батька — Сонця. І дівчинка зго-дилась... жити на Землі, де співають солов'ї, цвіте калина та існує любов.
Даремно звало Сонце доньку додому, сердилось, поперед-жувало, що на землі чекає її важке життя, але донька за-лишилась з коханим. Для неї почалось буденне життя з постійними клопотами. Юнак більше трудився, ніж говорив ніжні слова, а часто за них зовсім забував.—
Ти багато працюєш, я мало тебе бачу, скучаю за то-бою. Ти, мабуть, мене вже не кохаєш?—
Ми, люди Землі, бачимо щастя не тільки в коханні, а й у труді, — відповів хлопець.—
Тоді навчи і мене трудитись і я стану земною, бо я ду-же кохаю тебе.
Юнак промовчав, а красуня ще більш засумувала за бать-ком-Сонцем та сестрами. Забула про свою гордість і хотіла повернутись в батькове царство. Але Сонце вже не змогло забрати дочку, бо вона вже вросла в землю.
Змочило Сонце її своїми сльозами, і тоді красуня стала квіткою, яка з тугою за батьківщиною завжди повер-тається головою до Сонця.
З тих пір і називають люди цю рослину Соняшником.—
То куди повертає свою голівку соняшник?—
За сонцем.
Фізкультхвилинка.
Заучуємо загадки з рухами.
На Сонечко я схожий .
І Сонечко люблю
За Сонцем повертаю
Голівоньку свою.
Я вам розповіла легенду про соняшник. А ось послу-хайте, звідки ж насправді з'явився соняшник в Україні.
Батьківщина соняшника — далека Америка. До нас ця рослина прийшла як красива квітка. Соняшник висаджува-ли на квітниках. Потім насіння соняшника стали вирощу-вати на городах, щоб ласувати ними, потім щоб робити з нього різні корисні речовини.
А в Північній Америці соняшник і до цього часу — бур'ян. Він там росте на дорогах, біля залізничних колій, на узліссях. Американці купують у нас насіння соняшника і сіють їх на полях. І багато хто з нас вважає, що соняшник — це українська рослина і що в Америці він ніколи не ріс.—
Давайте ж ми розглянемо цю рослину пильніше. Діти розглядають соняшник, називають стебло, листя, пелюстки, кошик.
Що знаходиться в кошику?
(Робота над картиною «Соняшник»).—
Люблять люди соняшник, але чи тільки за красу? Яка користь від соняшника?
1. Смачне насіння.
2. Олія.
3. Халва.
4. Маргарин, майонез.
5. Ліки (від склерозу, від виразок, висипів, розпарені пелюстки прикладають до синців, і