РІВНЯННЯ
Многочлени
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів з теми; формувати вміння узагальнювати; ви-ховувати культуру математичних записів; розвива-ти вміння самостійності у здобутті знань; працю-вати з додатковою літературою.
Тип уроку. Урок корекції, узагальнення та сис-тематизації знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Оголосити тему і мету уроку.
II. Аналіз контрольної роботи.
Учням, які одержали за контрольну роботу оцінки високого рівня, виставити оцінки тематичної атестації.
Біля дошки троє учнів самостійно розв'язують завдання, в яких на контрольній роботі були допу-щені помилки. .
З рештою учнів проводиться усне опитування.
1. Які з виразів є многочленами:
а)2х – 1; б) 23a3m2;
в) х3 + 21х2 + ; г) а2b + 6ab2 – 7a
Назвіть степені цих многочленів. Сформулюй-те означення многочлена; степеня многочлена.
2. Зачитайте многочлени в порядку спадання степенів:
а) 7х - 12 + х2 - 2х3; б) z + 3z3 + 4 .
3. Подайте многочлен у вигляді суми (різниці) многочленів:
3x3 - 2х2 - х + 4.
Як поставити дужки перед знаком «плюс»; пе-ред знаком «мінус»?
4. Розкрийте дужки:
-2a2b(4ab2 - 5b).
Яке при цьому застосовується правило?
5. Добуток (а + Ь)(с + d – т) замініть много-членом, що тотожно йому дорівнює. Скільки членів має цей многочлен?
6. Многочлен третього степеня зі змінною х помно-жили на многочлен сьомого степеня зі змінною х Який степінь матиме многочлен, що є добутком цих двох многочленів:
(х3 + 1)(х7 + 12х6+х5)?
Після цього анулюються розв'язання, які викону-вали учні біля дошки, звіряються із завданнями в зо-шитах для контрольних робіт.
III. Розв'язування задач.
Розв'язується задача типу, якого не було в конт-рольній роботі.
Розв'язати цю задачу біля дошки можна запропону-вати учню, який претендує на високий бал, але припу-стився помилки в контрольній роботі.
Задача. Трицифрове число закінчується цифрою 7. Якщо цю цифру переставити на перше місце, то число збільшиться на 324. Знайти трицифрове число.
Щоб розв'язати задачу, слід повторити:
1. Що означає запис ?
2. Як подати число у вигляді многочлена?
3. Яке число записане рівністю 500а + 50b + 25 = = 675?
Розв'язання
= 100а+ 10а + 7 ,
= 700 + 10а + b.
Оскільки друге число збільшилося на 324, то
100а + 10b + 7 + 324 = 700 + 10а + b;
90а+96 = 369;
10а + b = 41,
a = 4, b= 1.
Дане трицифрове число = 417 . Відповідь. 417.
IV. Тестування з теми.
Учням, які вже одержали підсумкову оцінку, про-понується вивчити додатковий матеріал.
Додатковий матеріал
Множення многочленів у стовпчик Добуток двох многочленів від однієї букви зручно обчислювати в стовпчик.
Приклад 1. Помножити 2а2 - За +1 - і 3а2 + а - 4.
1) Переконаємось, що многочлени записано в стан-дартному вигляді.
2) Запишемо їх один під одним так, щоб подібні члени стояли в одному стовпчику.
3) Будемо множити множене спочатку на — 4, потім
на а і, нарешті, на За2.
4) Результати запишемо так, щоб подібні члени зна-ходилися в одному стовпчику:
2a2-3a+1
3a2+12a-4
-8a2+12a-4
2a3-3a-4
6a4-9a3+3a2
6a4-7a3-8a2+13a-4
Приклад 2. Виконати дії:
(2x3-4x + l)(x-2).
1) Подамо многочлени у стандартному вигляді:
(2х3 + 0х2-4х+1)(х-2).
2) Запишемо їх так, щоб подібні члени стояли вдному стовпчику, і помножимо перший многочлен спочатку на (–2), потім на х. Результати запише* гак, щоб подібні члени стояли в одному стовпчику подамо:
2х3+0х2-4х + 1
x -2
-4x3-0x2+8x-2
2x4+0x3-4x2+x
2x4-4x3-4x2+9x-2
Приклад 3. Виконати дії у стовпчик:
а) (с2-2с + 2)(с2-1);
б) (4m2 + 6)(4т - 6);
в) (х-2)(х2-х + 3)-5х2.
Геометричний зміст формул
Поясніть зміст формул.
1) a(b + c) = ab + ac .
2) (а + b)(c + d) = ас + be + ad + bd .
3) Користуючись малюнком, запишіть істинну тотожність для додатних а, Ь, с, т, п:
(т + п)(а + b + с) = ... .
Решті учнів пропонуються різнорівневі тести у двох варіантах. Правильні відповіді на запитання те-сту складуть ключове слово (БАВ). За цим словом учні самостійно оцінюють свою роботу.
Після цього біля дошки відповідає один з учнів, які працювали з додатковим матеріалом.
Тести з теми «Многочлени»
1-й варіант Оцінюється 2 балами
1. Перетворити (2у + і)(5у - 6) у многочлен стан-дартного вигляду і визначити його степінь.
А. 10у2 - \1у - 6, 2-й степінь.
Б. 10y1 - 1у - 6, 2-й степінь.
В. ІЗу2 - 6 , 2-й степінь.
Г. Інша відповідь.
2. Який із запропонованих многочленів подає многочлен
3ху2-6х6+8хy-9y + 11
у вигляді суми двох многочленів?
А. (3ху2 - 6х6) + (8ху - 9у'+11).
Б. (3ху2 - 6х6) + (-8xy + 9у -11).
В. (3ху2 - 6х6 + 8ху - 9у) + 11.
Г. Інша відповідь.
3. Розв'язати рівняння
4 +2(3-2с) = 1-е'.
А. 4. Б. - . В. 3. Г. Інша відповідь. З .
Оцінюється 3 балами
1. Перетворити (х - 2)(х -11) - 2х(4 - 3х) у мно-гочлен стандартного вигляду і визначити його степінь.
А. 7х2 + 15х - 22, 2-й степінь. Б. 7х2 - 2 їх + 22 , 2-й степінь.
В. 8х2, 3-й степінь. Г. Інша відповідь.
2. Який із запропонованих многочленів подає многочлен
Зху2 -6х6 + 8ху- 9^ + 11 у вигляді різниці двох многочленів?
А. (Зху\-6хв + 8ху)-(9у-П). Б. Зху2-(6х6-8ху + 9у-11).
В. (Зху2 - 6х6 + 8хк) - (9у +11). Г. Інша відповідь.
3. Розв'язати рівняння
3х(х-7)-х(4 + Зх) = 5.
А. 1. Б. —5. В.. Г. Інша відповідь.
Оцінюється 4 балами
1. Перетворити (х2 + 2у)(х3 + 7у)-6х3(х2 - 8y) у многочлен стандартного вигляду і визначити його степінь.
А. -5л:5 + 57х3у + 14у, 11-й степінь.
Б. -5х5 + 50х3у + 7х2у + 14у2, 5-й степінь.
В. 66x10y4, 14-й степінь.
Г. Інша відповідь.
2. Який із запропонованих многочленів подає многочлен
3xу2 - 6х6 + 8ху