Реферат на тему:
Конспект уроку українського читання в 8 класі
Урок теми: “Усна народна творчість”
Тема: дума “Втеча трьох братів із города Азова, з турецької неволі”
Мета. Формувати інтерес до самостійного читання книжок, розширювати коло читацьких інтересів.
Закріплювати та поглиблювати знання учнів про усну народну творчість.
Перевірити усвідомлення учнями змісту думи.
Удосконалювати вміння визначати тему та головну думку твору.
Розвивати словесно-логічне мислення, пам’ять.
Коригувати довільну увагу, мовлення. Використати можливості уроку для виховання доброти, милосердя, прагнення допомагати іншим, мужності, справедливості.
Обладнання. Записи на класній дошці (дата теми уроку), слова для загалькорекційної частини. Виставка книг усної народної творчості. Книги. Таємниці віків.
Тип уроку. Урок обговорення самостійно прочитаного твору.
Хід уроку
І. Підготовчий етап.
Організаційна частина.
(Привітання з учнями. Перевірка готовності учнів та класного приміщення до уроку).
Загальнокорекційна частина.
Гра “Назви “зайві” слова”.
На класній дошці прикріплені картки із словами:
прислів’я, загадка, пісня, оповідання, дума, приказка, повість, казка.
Прочитайте слова, записані на дошці.
Скажіть, які з цих слів є “зайвими”?
Чому ці слова “зайві”?
(Тому, що оповідання і повісті пишуть письменники, а всі інші твори склав народ, тобто, це види усної народної творчості).
ІІ. Основний етап.
Актуалізація опорних знань.
Коли виникла усна народна творчість?
Які є види усної народної творчості?
Що таке пісня?
Які є види народних пісень?
Перелічіть пісні, які ми читали.
Що таке дума?
Яку думу ми читали?
Як у давнину передавалась усна народна творчість?
А звідки зараз ми черпаємо перлини народної творчості?
Аналіз виставки книг усної народної творчості.
Ідуть віки, минають тисячоліття, але усна народна творчість супроводжує нас все життя.
І ось тепер ми полинемо в далеке минуле, торкнувшись сторінок книг, які є перед нами. Це не просто книги, а дорогоцінний скарб, який ми повинні берегти.
Пропоную розглянути виставку книг, і з назв зсувати про що в ній йдеться.
Повідомлення теми і мети уроку.
Який твір вам потрібно було прочитати?
Так, тема сьогоднішнього уроку – дума “Втеча трьох братів з города “Азова, з турецької неволі”.
Мотивація навальної діяльності учнів.
Для того, щоб більше дізнатися якими були наші предки, якою ціною вони здобували бажану волю, сьогодні на уроці ми будемо аналізувати думу “Втеча трьох братів із города Азова, з турецької неволі”.
Запис дати в теми уроку на класній дошці, учні – у зошитах.
Запитання учням для перевірки усвідомлення прочитаного.
Про які часи розповідається удумі?
Хто є головними героями думи?
Звідки втікали три брати?
Що просив братів молодший брат?
Чому брати відмовилися допомогти молодшому братові?
Про що свідчить вчинок братів?
Що розчулило серця старшого і середущого братів?
Як середущий брат вирішив допомогти молодшому братові?
У чому проявляється жорстокість старшого брата?
З чого видно, що старший брат жадібний?
Що подумав молодший брат, коли побачив шматки китайки?
Що сталося з молодшим братом?
Чому брати вирішили сказати батькам неправду?
Що сталося з братами?
Як ви розумієте рядки думи:
Полягла двох козаків голова вище ріки Самарки,
А третя у Савур –могилі.
А слава сяя не умре і не поляже
Однині і до віка...
Фізкультхвилинка.
Комплекс вправ.
Виконується в положенні стоячи.
Руки вгору. Потягніться тілом, Руки опустіть.
Положення голови злегка міняйте, повертайте бороду вправо, вліво, вгору (2 рази).
Руки в сторони, вгору і знову в сторони – вдих, вниз – видих.
Повороти тулуба вправо, вліво.
Руки витягніть вперед. Присідання.
Вибіркове читання.
Знайдіть і прочитайте, що відповіли брати на прохання молодшого брата допомогти йому.
Знайдіть і прочитайте, як вирішив допомогти молодшому братові середущий брат.
Знайдіть і прочитайте, що відповів старший брат на прохання середущого брата.
Знайдіть і прочитайте, як загинув молодший брат.
Знайдіть і прочитайте, якою була смерть двох інших братів.
(В ході вибіркового читання запитую учнів, які слова їм незрозумілі. Пояснюю значення слів:
байрак – ліс у яру, в долині, або яр, що поріс деревами;
жупан – старовинний верхній одяг, оздоблений хутром, що був поширений серед заможного козацтва ощирений серед заможного козацтва.
Показую учням малюнок, на якому зображено жупан
Характеристика героїв думи.
Яким у домі змальовано старшого брата?
Як старший брат ставився до молодшого?
Яким показаний середущий брат?
Коли середущий брат стає милосердним?
Яким був молодший брат?
Чому молодший брат не схожий на старшого і середущого?
Коригування плану думи.
Для того, щоб з’ясувати, як учні засвоїли зміст думи пропоную деформований план (записаний на дошці).
Що записано на дошці?
Прочитайте пункти плану.
Переставте їх у правильній послідовності.
План
Втеча трьох братів з неволі.
Прохання молодшого брата.
Жорстокість братів.
Милосердя середущого брата.
Знахідка молодшого брата.
Славна смерть молодшого брата.
Змова двох братів і їх загибель.
Переказування думи.
Учні переказують думу за допомогою плану (записаного на переносній дошці).
Визначення теми та головної думки твору.
Пригадайте, що таке тема твору?
Яка тема думи?
(Тема думи – втеча трьох братів з турецької неволі)
Пригадайте, що таке головна думка твору?
Яка головна думка думи “Втеча трьох братів із города Азова, з турецької неволі”
(Головна думка думи – слава про людей, які не зрадили рідну землю, не захотіли служити туркам, і ціною власного життя здобували валю буде жити вічно).
ІІІ. Заключний етап.
Підсумок уроку.
Який твір ми аналізувати сьогодні на уроці?
Хто є головними героями думи?
Яка тема думи?
Яка головна думка думи?
Чого вчить нас цей твір?
Пояснення домашнього завдання.
На наступний урок обговорення самостійно прочитаного твору вам потрібно прочитати поему Тараса Шевченка “Наймичка”.
Записую домашнє завдання на класній дошці, учні – у щоденниках.
Оцінюю відповіді учнів.
Після дзвінка з уроку оцінюю поведінку, зовнішній вигляд учнів та санітарний стан класу. Оцінки ставлю в зошит учкому.