Тренінгове заняття по розвитку творчих здібностей учнів 5 класу
„Мандрівка в Королівство Мислення”
Тема: Мандрівка в Королівство Мислення (заняття по закріпленню тем з
розділу „Мислення”)
Мета:
закріпити знання дітей про операції мислення (порівняння, аналіз, синтез, абстрагування);
формувати вміння мислити творчо, використовувати творчі здібності в процесі різних ситуацій;
розвивати швидкість, продуктивність, оригінальність мислення, уяву та фантазію;
виховувати творчу активність, наполегливість, впевненість.
Обладнання: макет замку Творчості, демонстративний матеріал: плакати „Наші правила”, „Кросворд”; малюнки персонажів: Король, принцеса, писар; роздатковий матеріал: розрізні картинки; чарівна скринька.
Хід заняття
На дошці макет казкового замку, плакати „Наші правила”, „Кросворд”.
Привітання. Вступне слово тренера. Сьогодні ми з вами помандруємо у Королівство Мислення. У нас буде незвичайний урок – у формі тренінгу.
На занятті ми закріпимо знання, набуті на попередніх заняттях у вправах і практичних діях
Як завжди на тренінгових заняттях ми будемо дотримуватись певних правил. Ось вони:
Активність.
Право кожного висловитись.
Один говорить – інші слухають.
Тут і тепер.
Не критикувати.
Прийняття правил.
У нас є кросворд, який ми будемо розгадувати протягом заняття, в результаті розгадування в нас вийде приємне для всіх слово.
Ось він – демонстрація.
Щоб потрапити у Казковий замок, нам самим треба стати казковими героями. Зараз кожен з вас обере собі казкового героя і коротко про себе розкаже. Так ми з вами познайомимось.
Вправа Знайомство
Діти по колу обирають бейджики із казковими героями і представляють себе як казкового героя, даючи собі характеристику.
Замок охороняють вартові. Що вони нас пропустили, нам слід розкодувати замок – Розгадати число, яке менше за 100. Завдання: За допомогою найменшої кількості запитань розгадати число. 2 хвилини на обдумування (це було до момент завдання).
Запитання:
Це число одноцифрове чи двоцифрове? (2)
Перше число більше, менше чи дорівнює 5? (менше)
Воно парне чи непарне? (непарне)
Більше чи менше за 2? (більше)
Перше число – 3.
Друге число більше, менше чи дорівнює 5? (менше)
Це число парне чи непарне? (парне)
Це число більше чи менше за 3? (більше)
Отже кодоване число – 34.
Двері замку відкриваються. Нас зустрічає Король. Він дуже розумний і пропонує вам заняття на кмітливість.
Завдання:
У замку є 2 блазні. Вони чимось схожі і чимось розрізняються. Знайдіть відмінності. Їх 10. (Додаток 1)
Запитання:
Яку операцію мислення ви застосували?
„Це перше запитання нашого кросворду.
Порівняння” – записуємо у кросворд.
Вчитель. Блазні люблять веселити всіх і грати в різні ігри. Зіграємо гру „Склади картинку”. (Для цього кожен обирає конверт із картинкою (індивідуально)). (Додаток №-2).
Після складання картинок – запитання: „Яку операцію мислення ви застосували, складаючи картинку?”
Відгадане слово – 2 запитання (синтез) кросворду.
Фізкультхвилина на розслаблення.
Вчитель. Блазні люблять грати з принцесою – (демонстрація малюнка принцеси). У неї є чарівна скринька, де багато речей. Вам слід описати їх за формою, кольором, з яких частин складається, приховані властивості.
Кожен учасник вибирає якусь річ і описує її (іграшкові дзеркало, гребінець, книжка, стілець, ножиці, сумочка, перо, блокнотик... )
Діти по колу описують предмет, що витягли із чарівної скриньки.
Яку операцію мислення застосували в цій вправі? (записуємо у кросворд (запитання №3) – Аналіз.
Вчитель. Все, що ми говорили треба записати. Хто в королівстві записую? Правильно, писар.
Він пропонує вам завдання.
Завдання:
Із 4 слів 3 слова чимось подібні, одне з них не підходить – воно зайве. Виключіть зайве слово (індивідуальне завдання на листочку для кожного учня). І назвіть його. (Додаток 3). Діти по колу називають.
Запитання.
Яку операцію мислення ви застосували в процесі вибору зайвого слова.
Це запитання кросворду – абстрагування (виділення головних і абстрагування від другорядних властивостей предметів).
Отже, 4 слово кросворду – абстрагування, записуємо.
У нас при розв’язані вийшло чарівне слово – ПРИЗ. Але його ви отримаєте, коли вийдете із замку, двері якого зачинені. Щоб повернутися із замку вам слід із героїв казок, якими ви є, скласти казку. Для цього ділимося на 4 групи:
нахили – здібності – талант – обдарованість
діти складають і розігрують казки. Виходять із замку.
Наприкінці заняття підводиться підсумок і отримують казковий приз.