(2 клас)
Тема:
ТЕМА: Птахи. Довкілля ластівки і синички
МЕТА: Формувати поняття «птахи»;
Дати уявлення про довкілля ластівки і синички, їх пристосованість до умов життя;
Про зимуючих і перелітних птахів, їх
значення у довкіллі;
Розвивати пізнавальні інтереси, вміння встановлювати взаємозв'язки між живою і неживою природою; спостережливість, кмітливість, зв’язне мовлення;
Виховувати любов та бережливе відношення до природи.
ОБЛАДНАННЯ: опорна схема, звукозапис «Спів пташок», таблиці, малюнки, картини.
Хід уроку
Актуалізація опорних знань.
Подумайте, щоб вивчати довкілля, треба його
питати
Довкілля моделювати
спостерігати
Які моделі довкілля ми вже складали?
Довкілля дерев
комах
тварин
Вивчення нового матеріалу.
Сьогодні ми продовжимо встановлювати зв"язки у довкіллі.
Послухайте і відгадайте загадку, а відгадка буде темою сьогоднішнього уроку.
( Включаю звукозапис «Голоси птахів»)
Прилетіли гості,
«Сіли на помості.
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати.
(Птахи)
Оголошення теми і завдань уроку.
Сьогодні ми вивчаємо довкілля пташок і змоделюємо довкілля ластівки і синички (визначимо їх зв"язки у довкіллі).
2.1 «Прив’язування» нового матеріалу до засвоєного раніше
Бесіда з учнями. Виявлення їх знань про пташок.
Почнемо розмову аро пташок з того, що Ви бачили, вже знаєте, спостерігаєте.
ПОДУМАЙТЕ! (Путівничок)
2.2 Демонстраційний експеримент
За якими ознаками можна впізнати пташок?
Яких ви знаєте пташок?
(Розгляд малюнків)
2.3 Виклад змісту нового матеріалу
1) Вчитель: Птахи поширені по всій земній кулі. Налічується 8 видів пташок, з яких 700 живе на Україні. Життя більшості пташок пов’язане з повітрям. Пір’я полегшує їх політ. У здорового птаха пір’я блискуче і чисте, бо птахи дуже акурат-ні. Вони купаються в воді, у росі, у траві, в піску. Після чого енергійно струшуються і акуратно розгладжують пір’я дзьобом.
Літають птахи по-різному. Одні довго можуть три-матися в повітрі, інші ні. Летіти птахи можуть на висоті до 1000 м. Швидкість польоту різна. Наприклад, шпак за 1 хв. – 1236 м, поштові голуби – 1100 – 1900 м. У птахів дуже добре розвинутий зір, слух і почуття рівноваги (помічають з висоти польоту дрібних комашок).
Птахи – великі ненажери, тому вони поїдають без-ліч комах, жуків, гусені, чим і приносять велику користь. Якби людина споживала стільки їжі, як птахи, то на день їй треба бу-ло б з’їдати 40 буханок хліба.
А що є домівкою пташок ?
(гнізда, дупла, нори, кора, пні, на землі, шпаківні, синичники)
Люди бережуть, шанують, люблять пташок за ... ?
Чим приваблюють нас птахи?
(тим, що знищують шкідників); (співом, поведінкою).
Чи зараз чути спів пташок? Чому?
2) Поняття про зимуючі і перелітні птахи
(Таблиці)
Яких пташок ви бачили цими днями ?
Чому пташки полетіли у теплі краї?
Першими летять комахоїдні, а потім водоплавні.
(Орієнтування по зорях)!!!
3) Довкілля ластівки
А зараз поговоримо про довкілля кого…?
Загадка: Швидко скрізь цей птах літає,
безліч мушок поїдає.
За вікном гніздо будує
Тільки в нас він не зимує.
(Ластівка)
Що дізналися із загадки?
Хто бачив сьогодні ластівку?
4) Вірш «Ластівка» М. Удовиченка
Ластівки немає –
Відлетіла вже.
Десь її стрічає.
Сонечко чуже.
Хоч воно і гріє,
Та на чужині
Ластівка марніє.
Не співа пісні.
Щастя для пташини
Там, де в’є гніздо.
Там, де батьківщина,
Хоч земель є сто.
Як живеться ластівці у вирії?
5) Робота з підручником
Читання статті «Ластівка»
6) Робота над змістом статті.
Що дізналися про ластівку?
7) Доповнення знань про ластівку
Будова тіла ластівки
По чому легко впізнати ластівку
(по хвості, пір’я, якого нагадує виделку).
Довгі гострі крила пристосовані до тривалого і стрімкого польоту. Ноги короткі, тому ластівки рідко сідають на землю (не зв’язані з землею). Невтомні трудівники. За лі-то одна ластівка знищує близько 1 мдн. мошки. Живляться виключно комахами, яких ловлять на льоту (не зв’язані з деревами).
Чи бачили ви як ластівки будують гнізда?
Гнізда будують із глини, змочуючи її слиною і утрамбовують дзьобом. Гніздо будують 5-10 днів. Після чого від-кладають 4-7 білих з рудуватими цяточками яєць. Пташенята вилуплюються на 14-16 день. Вони голі, безпорадні. Ростуть швидко. Батьки приносять їм їжу 300/600 разів на день.
Є три види ластівок (малюнок):
сільські;
міські;
берегові (живуть у норах до 1 м).
8) Моделювання довкілля ластівки (сонце, небо, повітря, гніздо, комахи)
Фізкультхвилинка
Народ багато склав пісень, приказок про лас-тівку. Нагадаємо ластівці, що ми з нетерпінням чекаєм!
1. Прилітай же, ластівко, до двора, до двора,
Тут тебе чекає вже дітвора, дітвора.
Прилітай же, ластівко, прилітай
І наше Загвіздя ти звеселяй.
2. Синичко, синичко, пташко маленька.
9) Бесіда про синичку
А чи бачили ви цими днями синичку?
Хто не замилується цими жвавими, веселими пташками. Довкола сніг, мороз, віхола, а вона все скаче і співає.
Послухайте казку про цю пташку.
Ця невеличка пташка забарвлена в яскраві жовті і чорні кольори. Живе в парках, садах, лісах. Крім дупла мо-же збудувати гніздо в щілині стіни, в залізній трубі, поштовій скриньці, консервній бляшанці чи, навіть, у старому че-ревику .
Відкладають 3-10 яєць.
Поїдають комах, жуків, гусінь, різне насіння, від-ходи і, навіть, сало чи м"ясо. Синиці ретельно обстежують дерева, оглядають кору.
За добу синичка з"їдає стільки шкідників, скільки важить сама. Пара синичок може врятувати сад на 40 яблунь.
Живуть у нас постійно.
Отже, чим відрізняється довкілля синички від довкілля ластівки?
2.4 Практичне застосування
Робота в групах (путівничок)
Прочитати останній абзац. Визначити головну думку (допомога пташкам взимку).
Чим відрізняється довкілля синички від довкілля ластівки?
(дерева, живлення, зимуюча, насіння, гусінь).
2.5 Обґрунтування нових знань
1) Бесіда. Повторимо головне, про що ми говоримо на уроці.
За якою ознакою впізнаємо птахів ?
На які дві групи можна поділити птахів?
(зимуючі, перелітні).
2) Робота в групах. Змагання-гра:
Замалювати кружечки, де намальовані перелітні птахи.
3) Природоохоронна робота.
1. Яку користь приносять птахи?
Що скажемо путівникові?
«Знай, люби і бережи»
2. Читання "Пам’ятки"
3. Інсценізація вірша «Птиця».
Може треба зловити пташки і годувати їх?
4.