Міністерство освіти і науки України
Тема. Множення двоцифрового числа на одноцифрове (№№ 840-846).
Мета. Ознайомити учнів і прийомом множення двоцифрового числа на одноцифрове; поглиблювати вміння учнів записувати розв’язання задач виразом.
Хід уроку.
І. Контроль, корекція і закріплення знань.
Усні обчислення.
Гра “Забий гол”
Завдання для опитування
Обчисліть двома способами:
1)
2)
За коротким записом складіть задачу про кролів у клітках:
С. – 24 кр.. по 8 кр.
Б. – 30 кр., по 6 кр.
В Улянки було 24 сірих кроликів, по 8 кролів в кожній клітці, а у Зорянки було 30 білих кроликів, по 6 кролів в кожній клітці. По скільки було кліток в Улянки і Зорянки, і на скільки кліток більше у Зорянки?
1)
2)
3)
Відповідь: на 2 клітки в Зорянки було більше.
Картки для опитування.
№ 1:
1.
Хлопчик читав книжку. 3 дні він читав по 20 сторінок щодня, а потім прочитав ще 30 сторінок. Скільки сторінок залишилося прочитати хлопчику, якщо в книжці 130 сторінок?
1) (ст.)
2) 60+30=90(ст.)
3) 130-90=40 (ст.)
Відповідь: хлопчику залишилося прочитати 40 сторінок.
№ 2:
1.
Хлопчик читав книжку. 3 дні він читав по 20 сторінок щодня, а потім прочитав ще 30 сторінок. Скільки сторінок прочитав хлопчик?
1)
2)
Відповідь: хлопчик прочитав 90 сторінок.
Усні обчислення
Провести у вигляді змагань між трьома командами – рядами. Приклади записані на дошці. За сигналом учителя з кожного ряду виходить один учень, розв’язує перший приклад. Йому на зміну виходить другий учень і т. д. Перемагає той ряд, який розв’яже усі приклади найшвидше і без помилок.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Підготовчі вправи і повідомлення теми.
Вправу 840 виконати фронтально.
Знайди добутки двома способами.
а)
б)
Знайди добуток зручним способом.
а)
Знайти добутки, обчислюючи спочатку значення виразу в дужках:
Вчитель зауважує: перші два приклади ми розв’язали, а в третьому треба 15 перемножити на 3. Двоцифрові числа ми ще не множили. Це – тема сьогоднішнього заняття.
Пояснення нового матеріалу.
Бесіда.
Треба навчитися множити двоцифрові числа на одноцифрові. Обчислимо вираз . Запишемо число 32 як суму десятків і одиниць . Одержимо такий вираз:. Яке правило треба використати? Запишемо обчислення:
Отже, спочатку помножили десятки на 3, одержали 90, а потім помножили одиниці на 3, одержали 6. разом буде 96.
Правило, щоб помножити суму на число, можна помножити на це число кожний доданок і знайдені добутки додати.
Первинне закріплення:
Вправа 841.
а) Поясни, як обчислити добуток
б) Знайди добутки.
Приклади першого стовпчика розв’язати з коментуванням, решту прикладів – самостійно. Під час перевірки самостійної роботи заслухати коментар до розв’язання декількох прикладів.
Задача 842.
Прочитати задачу. Колективно скласти схему її розв’язання: +
Записати розв’язання задачі самостійно. Після перевірки розв’язання задач з’ясувати, яке запитання треба поставити до задачі, щоб вона розв’язувалася за такою схемою: -
Для школи-інтернату привезли 3 мішки цибулі, по 36 кг у кожному, і 2 мішки часнику, по 35 кг у кожному. Скільки всього овочів привезли?
Відповідь: 178 кг овочів.
На скільки більше привезли в школу-інтернат цибулі, ніж часнику?
Відповідь: на 38 кг.
Задача 843.
У майстерні у двох сувоях по 21 м тканини в кожному і в одному сувої 15 м. чи вистачить цієї тканини, щоб пошити 11 занавісок, якщо на кожну з них витрачають по 5 м.
Прочитати задачу. Проаналізувати її за запитаннями: У скількох сувоях була тканина в майстерні? По скільки метрів тканини було у двох сувоях? Чи можемо дізнатися, скільки тканини було у майстерні? Як про це дізнатися? Скільки метрів тканини витрачали на одну занавіску? Скільки треба пошити занавісок? Чи можемо дізнатися скільки метрів тканини треба для пошити 11 занавісок?
Розв’язання задачі записати на дошці і в зошитах.
Відповідь: 55 метрів тканини треба для пошиття 11 занавісок.
Творча робота.
Скласти подібну задачу за схемою:
( : )·
У Петрика 10 яблук, а в Івасика у 2 рази менше, ніж у Петрика, а у Оленки у 3 рази більше, ніж у Івасика. Скільки яблук було у Оленки?
Відповідь: 15 яблук було в Оленки.
Підсумок уроку.
Обчислити із поясненням:
Домашня робота: №№ 845-846.
№ 845.
Столяр робить за день 12 рам, а його помічник – 7. скільки рам вони зробили разом за 5 днів?
Відповідь: 95 рам.
№ 846.