МІНІСТЕРСТВО НАУКИ ТА ОСВІТИ УКРАЇНИ
Конспект уроку з математики на тему:
Множення одноцифрового числа на багатоцифрове.
4 клас.
Тема: Множення одноцифрового числа на багатоцифрове. Задачі на спільну роботу (№№ 633 – 642).
Мета: Ознайомити учнів з прийомом перестановки множників при письмовому множенні; вчити розв’язувати задачі на спільну роботу. Закріплювати знання порядку виконання дій у виразах; вдосконалювати обчислювальні навички.
Хід уроку.
І. Мотивація навчальної діяльності.
Творче завдання.
Порахуйте “ланцюжки”, складіть і запишіть отримане слово. (Тварини)
и 48 : 8 9: 3 4 = 72 н 16 + 7 + 28 + 14 = 65
в 63 : 9 8 : 2 = 28 р 86 – 10 – 28 – 8 = 40
т 54 : 6 8 : 3 = 24 а 93 – 10 – 49 – 4 = 30
и 27 + 5 + 19 + 13 = 64
Кого ми називаємо тваринами (Живі організми, які дихають, ростуть, розмножуються, відмирають, живляться іншими організмами.
На які групи за місцем проживання поділяються тварини (Дикі і свійські.)
Робота з підручником.
Відкрийте підручники на с. 113 і скажіть, які тварини зображені на малюнку (Свійські, або живуть біля людини, людина їх годує, влаштовує їм житло і одержує від них користь – м’ясо, сало. Молоко, вовну, пух, шкіру.
3. Гра “Ти мені, я тобі”.
Учні працюють парами або групами, відповідаючи один одному на питання до завдання №625 на с. 113 (усно).
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда.
До цього ми з вами говорили про свійських тварин, а є ще дикі. Яких тварин називаємо дикими? (Живуть у дикій природі. Самі добувають їжу, самі влаштовують житло, в якому з’являється потомства). У нашій місцевості дикі тварини живуть у лісі. А для чого нам, людям, потрібен ліс? Про це ви дізнаєтесь з математичного диктанту.
Математичний диктант.
Береза на якій 20000 листків, може бути домівкою для 60000 комах. Скільки комах зможуть жити на березі, яка має 30000 листків?
600000 : 20000 = 30 (к.)
30 30000 = 900000 (к.)
Відповідь : 900000 комах.
Ліс площею 3 га поглинає за 1 год. 24 кг вуглекислого газу. Скільки вуглекислого газу зможе переробити ліс, площа якого 5 га, за 4 год?
24 : 3 = 8 (кг)
8 5 =40 (кг)
40 4 = 160 (кг)
Відповідь : 160 кг.
Скільки гектарів лісу повинно бути в місці з населенням 80000 чоловік, якщо ліс площа якого 1 га, переробляє стільки вуглекислого газу, скільки видихає 200 чоловік?
80000 : 200 = 400 (га)
Відповідь : 400 гектарів.
Хвойний ліс площею 1 га фільтрує за рік 35 т пелюки, а листяний ліс – у 2 рази більше (з такою ж самою площею). Скільки пелюки за рік відфільтрує хвойний ліс площею 5 га? Листяний площею 6 га? Разом?
35 5 = 175 (т) 35 6 = 210 (т)
35 2 = 70 (т) 175 + 210 = 385 (т)
Відповідь : 385 тон пелюки.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Багато цікавого ви дізналися про ліс, і дикі тварини приготували вам сюрприз. Той з вас, хто сьогодні на уроці покаже гарні знання, буде працювати активно вміло отримає звання “Майстер множення” і винагороду від тварин.
ІV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
Фронтальна робота.
Два мешканці лісу розв’язували приклад 8 · 3247. Вони розв’язували його двома способами:
х 8 х 3247
3247 8––––––––
–––––
25976
32
16
24–––––––
25976
Який спосіб, на вашу думку, найзручніший?
Який закон множення можна використовувати для зручності рахування при множені одноцифрового число на багато цифрове?
(Переставний закон множення)
Практичне використання законів множення.
Переставним законом множення можна користуватися і при розв’язувані задач.
а) розгляньте розв’язування задачі №634 на с.115.
Задача. У пошивочний цех швейної фабрики привезли 2756 шматків тканини, по 7м у кожному. Скільки всього метрів тканини привезли?
7 · 2756 = 19292 (м)
х 2756
7
––––––––
19292
Відповідь: 19292 метри тканини.
б) поясніть порядок дій у виразі і завдання №635(2) ст.115
Перевір правильність обчислення виразу.
Дії записуємо нижче, під виразом, у зошиті.
4 · 65701 – 867 : 3 = 262515
х65701 867 3 262804
4 6 289 –– 289
–––––– ––– ––––––––
262804 26 262515
24
–––
27
27
–––––
0
V. Закріплення та осмислення знань.
Бесіда.
Що, по – вашому, означає працювати разом?
Коли кажуть що люди гарно працюють разом?
Задача №637 на с. 115
24 т води перший насос може викачати за 6год, а другий – за 3год. За скільки годин викачують цю воду обидва насоси, якщо будуть працювати одночасно?
І: 24 т – 6год
24 т – ? год
ІІ: 24 т – 3год
Самостійне розв’язання за планом (с.115)
Перевірка: учень зачитує дії і пояснює їх.
24 : 6 = 4 (т)
24 : 3 = 8 (т)
4 + 8 = 12 (т)
24 : 12 = 2 (год)
Відповідь: за 2 години.
Додаткові завдання.
а) 2 км 50 м – 2050 м г) х · 5 – 15 = 60
б) 860хв – 14год 20хв х · 5 = 60 + 15
в) 96 : х = 64 – 48 х · 5 = 75
96 : х = 16 х = 75 : 5
х = 96 : 16 х = 15
х = 6 15 · 5 – 15 = 60
96 : 6 = 64 – 48 60 = 60
16 = 16
Самостійна робота.
Мета : перевірити рівень сформованості обчислювальних навичок.
Варіант 1 -