У нас: 141825 рефератів
Щойно додані Реферати Тор 100
Скористайтеся пошуком, наприклад Реферат        Грубий пошук Точний пошук
Вхід в абонемент





Тема: Озера і водосховища

Тема: Озера і водосховища

Мета: продовжити формувати в учнів систему знань про поверхневі води шляхом вивчення озер, водосховищ, типів озерних улоговин; розвивати практичні вміння учнів визначати географічне положення озер та водосховищ шляхом перенесення узагальненого прийому визначення географічного положення об’єкта.

Обладнання: фізичні карти світу, України, області; картини озер, схема стічного і безстічного озера, підручники.

Тип уроку: комбінований.

Метод: пояснювально-ілюстративний.

Хід уроку

І – організація класу.

ІІ – Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

Бесіда за запитаннями

що таке річка?

Назвіть елементи річки

Яка будова річкової долини?

Що таке пороги і водоспади?

Назвіть типи живлення річок?

Яку роботу здійснюють річки?

Гра “Знайди на карті”

Двоє учнів біля карти. Один з них називає річки, а інший показує. Потім – навпаки.

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.

Отже, на попередньому уроці ми вивчали річки.

До якої оболонки землі вони належать?

Назвіть склад гідросфери.

Сьогодні ми приступаємо до вивчення також водних об’єктів гідросфери – озер і водосховищ.

Запишіть тему уроку в зошити. Озера дуже широко використовуються людиною в її господарській діяльності. Вони слугують людині джерелом води для водопостачання і зрошування; з води озер отримують лікувальні грязі, солі; у них ловлять рибу; береги озер – це чудові місця відпочинку.

IV. Вивчення нового матеріалу.

З 5 класу вам відомо, що таке озеро.

Озеро – це заглибина на суходолі, що заповнена водою.

- Як ви думаєте, яка різниця між озером і морем?

Яка різниця між озером і річкою.

Заглиблення, у яких знаходяться озера, називають озерними улоговинами.

За походженням озерних улоговин, озера поділяють на озера.

тектонічні залишкові стариці

вулканічні загатні лиманні

Тектонічні озера утворюються внаслідок велетенських тріщин і розсування ділянок земної кори.

Прикладом такого озера є найглибше озеро світу – Байкал. Знайдіть його на фізичній карті півкуль.

Розгляд фотографій озера Байкал. Розповідь учениці про озеро Байкал.

Вулканічні озера. Під час виверження вулкана утворюється гора. Вершина гори – зрізаний конус з отвором – кратером. Інколи це верхня частина обвалюється і на місці конуса виникає провальна воронка, яка часом наповнюється водою. Так утворюється вулканічне озеро. На території Північної Америки в Кордильєрах знаходиться найглибше серед вулканічних озер – Кратерне. Його глибина досягає 570 м.

Не менш цікавим є вулканічне озеро Піч-Лейк.

Розповідь учня про озеро вулканічне.

Озера залишкові – це залишки давніх морів, що відокремилися в результаті повільних опускань земної кори. Серед них – найбільші за площею озера світу – Аральське та Каспійське море.

Розповідь про Каспійське море.

Цікаве походження загатних озер. Так, в 1911 році під час землетрусу в горах ??? шлях річці, Мур габ перекрила величезна каміна бурила, що звалилась з гір. Так, утворилося озеро ??? – одне з наймолодших озер на Землі. На території України теж є загатне озеро – це Сине вір.

Розповідь про озеро Сине вір.

Озеро-стариці часто можна бачити в долинах рівнинних річок – це ділянки колишнього русла річки, що змінила в цьому місці свій напрям. Таких озер багато в долині Дністра, на території нашої області. Проте, за розмірами вони невеличкі. На Україні серед таких озер можна виділити Любязь (Прип’ять).

Озера лиманні утворюються через відділення піщаними косами узбережних ділянок морів. Таким озером виступає найбільше озеро України – Ял пуг.

Знайдіть його на фізичній карті України.

Всі озера за водним режимом можна поділити на 2 групи:

стічні озера, - безстічні озера.

Розгляд малюнків “Стічні та безстічні озера”.

За солоністю всі озера поділяють на солоні і прісні.

Стічні озера в основному прісні, а безстічні – солоні.

Вода, що живить озера, приносить розчинені речовини. Так, у 1 л річкової води їх міститься 0,2 – 0,3 г. Але за тривалий час в озеро може надійти дуже велика кількість речовин. Із стічного озера їх виносять річки. У безстічному озера і розчинені речовини залишаються. Тому солоність таких озер постійно зростає.

Цікавим озером являється озеро Балхаш – єдине в світі озеро, яке має різну воду. Вузькою протокою озеро розділене на 2 частини – західну з прісною водою і східну – з солоною.

Не менш цікавим є солоне озеро – Мертве море.

Крім природних водойм – озер в світі, існують і штучні водойми. Серед них – водойми. Серед них – водосховища.

Аналіз правила “водосховище” на ???

Розгляд малюнка 56 (ст. 94) в ???.

Водосховища відіграють різноманітну роль в житті людини. Насамперед під час повеней в них накопичується вода, а потім, на протязі року вонаоберає турбіни електростанцій. Вода водосховищ використовується промисловими підприємствами, для зрошення полів.

З 5 класу ви вже знаєте про одне водосховище, адже знаходиться воно на Івано-Франківщині, в нашому краї. Це Бурштинське, що побудоване на притоці Дністра – річці Гнила Липа.

Учні показують водосховище на карті області. На фізичні й карті України знайдіть водосховища на Дніпрі.

Київське, Канівське, Кременчуцьке.

V. Закріплення матеріалу.

Завдання 1.

“Відгадай моє походження”.

Демонстрація малюнків озер. Учні відгадують походження їх.

Завдання 2.

“Доповни речення”:

а) природні заглибини, заповнені водою, називаються ...

б) озера поділяються за водним режимом на ...

в) найглибшим озером світу є ...

г) найбільшим за площею озером світу є ...

д) в нашій області є таке водосховище ...

Завдання 3 (випереджуюче)

“Озерні цікавинки”

Розповіді учнів про найцікавіші озера.

VI. Д/з: 18, на контурних і картах позначити найбільші озера світу

VII.Підсумок уроку.

Сьогодні на уроці ми з вами вивчали озера і водосховища. Проте, взяти все за урок неможливого. Тому черпайте знання із додаткового матеріалу.

Плануючи навчально-виховний процес, вчитель завжди вирішує питання, як забезпечити високу якість знань учнів при оптимальному навантаженні. Важливим фактором, що забезпечує нормальне навчальне навантаження, являється реалізація внутріпредметних


Сторінки: 1 2