Бібліотечний урок «Твій друг – книга
Бібліотечний урок
«Твій друг – книга»
для учнів 2 класу
Мета: Пояснити учням значення малюнків для розкриття змісту книж-ки; дати дітям відомості про елементи книги, викликати інтерес до неї. До-помогти дітям відчути красу і силу графічного мистецтва. Розвивати худож-ній смак учнів, збагачувати їх словниковий запас. Виховувати любов і береж-ливе ставлення до книжки.
Обладнання. Комплекс яскраво-ілюстративних книг, великого формату, для самостійної роботи учнів по визначенню окремих елементів книги; книж-кова тематична виставка: "прочитайте, це цікаво"; ілюстровані твори дитячої літератури.
Хід заняття.
1. Підготовка до вивчення нового матеріалу.
2. Оголошення теми і мети заняття.
Загадка: Сама мовчить, а всіх вчить. (Книга)–
Сьогодні ми будемо говорити про книгу, про її елементи, про людей, які допомагають книзі стати привабливішою для читача.
Перше знайомство книги починається з обкладинки. У дитячих книгах роблять барвистими, привабливими. Обкладинка не тільки "одягає книгу, але захищає від пошкоджень. Коли ви помацаєте листочки книги, то відчуєте, що обкладинка зроблена з цупкого паперу.
Обкладинка, зроблена з твердого картону шкірою, тканиною, назива-ється палітуркою. оли нижку "роздягнути" , тобто перегорнути назива-ється сторінками. Основною опорою яка тримає сторінки є корінець.
Перша сторінка за обкладинкою називається титульною.
Вона розповість вам про те, хто написав книгу, коли і де її видано. Зав-жди звертайте увагу на прізвище авторів, в майбутньому це допоможе ви-б-рати кращу з книг. Кожна книга має назву, з якої часто можна дізнатися, що розповідається в ній, але так буває не завжди. Тоді вам допоможе підзаголо-вок. Він може повідомити про зміст книжки.
На титульній сторінці є вихідні дані. Вміщуються завжди внизу і розпо-відають коли, яким видавництвом і де було випущено книгу. Дуже часто на титульній сторінці вміщують прізвище художника, який зробив малюнки. Ці малюнки називаються ілюстраціями. Ілюстрації допомагають дізнатися про зміст книги.
3. Словникова робота.–
Довідкове віконечко допоможе нам зрозуміти матеріал уроку.
Ілюстрації в книжці. –
Першим віконечком є слово " Ілюстрація". Вимовте його поскладово, цілим словом, повільно, швидко.
Ілюстрація – малюнок, який розкриває і поглиблює зміст тексту. Ілюст-рації бувають: сторінковими (на всю сторінку – продемонструвати); у тексті – частини сторінки (продемонструвати); заставки-малюнок на початку роз-ділу, частини книжки (продемонструвати). Наприклад, для ілюстрації худож-ник обирає епізоди, що найповніше розкривають зміст тексту або окремих його частин.
Кінцівка відтворює завершальну дію для книжки чи розділу. Заставка зображує яскраві моменти, епізоди, які можуть підказати читачеві, про що піде мова у тексті.
Заставка і кінцівка можуть бути орнаментальними. Орнамент має відпо-відати характеру описаної в літературному творі події(епохи). Орнамент – узор, візерунок. Художнє оформлення виконується олівцем, тушшю чи фар-бами. Художник-ілюстратор глибоко обдумує задум письменника, має добре знати час, який описує в творі автор, характери героїв, їхній зовнішній ви-гляд, одяг, взуття, речі вжитку, щоб ілюстрація відповідала задуму твору, не суперечила історичній правді.–
Чи можна створити ілюстрацію самому? Так. Для цього слід ознайо-митися з текстом (прочитати). Визначити, через які образи, епізоди можна виразно передати мовою ілюстрацій задум твору. Продумати і уявити майбут-ній малюнок, зробити ескіз. А потім перенести його на папір потріб-них розмірів і намалювати детальніше.
4. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь про художників-співавторів дитячих книжок.
а) Бесіда.–
Найдавнішим і найбільш відомим видавництвом для дітей в Україні є "Веселка". На нашій виставці є книжки цього видавництва.–
Хто віднайде серед цих книг ті, які випустило видавництво "Веселка"?
б) –
Прочитайте де і коли видана ця книжка, хто виконав малюнки до неї.
Бібліотекар.–
Погляньте на малюнки. Які вони? (Яскраві, легкі, фантастичні).
в) Серія листівок.–
Діти, погляньте на обкладинку. З чого видно, що це українські казки? (Одяг, предмети побуту).
2. Гра "Відгадай, до якої казки малюнки."
а) Малюнок до казки "Кривенька качечка".–
Погляньте, подумайте і скажіть до якої казки цей малюнок (Кривенька качечка).–
Кого ви бачите на передньому плані?–
–
б) Малюнок до казки "?
До якої казки ілюстрація.––––
3. Фонетична розминка.–
Що просить лікар сказати, коли дивиться горло хворого?–
Дмухніть на кульбабу.–
Погасіть свічку.–
Як квакає жабка?–
Як гарчить собака?–
Як цокає годинник?–
Як кличуть курчат?–
Як фиркає кіт?
5. Закріплення знань:
1. Практичне орієнтування в книжці.
нижка " ", (К. : Веселка, ).
Назву книжки закрити.–
Діти розгляньте малюнок на обкладинці книжки.–
Чи здогадались ви, яка це казка?–
Що допомогло вам? –
Яким зображено… ?–
Взяти книжку і дізнатись із першої сторінки:
а) її назву;
б) хто автор;
в) прізвище художника;
г) де видано книжку.
Ілюстрації до казки "Телесик", як і попередні, виконала Валентина Мель-ниченко.
2. Переказ казки за ілюстраціями.–
А тепер за ілюстраціями до книжки спробуйте її переказати.
3. Розповідь бібліотекаря.–
Валентина Григорівна Мельниченко виконала ілюстрації ще до таких відомих дитячих книжок М. стельмаха "У бобра добра багато", братів Грімм "Червона шапочка" та до українських казок "Рукавичка", "Кривенька качеч-ка". (К.: Веселка"). Її малюнки теплі, світлі, промовисті. На них ми бачимо мудрого і рішучого котигорошка, самовіддану і кмітливу дівчину.
6. Підсумок уроку.
1. Бесіда.–
Що нового ви дізнались на уроці?–
Кого вважаємо співавторами книжки?–
Як слід ставитись до книжок – що ти порадиш своїм молодшим сес-тричці, братикові, товаришеві.