Скористайтеся пошуком, наприклад Реферат        Грубий пошук Точний пошук
Вхід в абонемент

ЗМІСТ

ЗМІСТ

ВСТУП……................……………………………………………………….......3

Розділ 1. Духовна боротьба..................................................................................6

Боротьба з гріхом........................................................................................6

Тяжкий гріх........................................................................................7

Легкий гріх.........................................................................................9

1.2Боротьба з недосконалостями....................................................................10

1.2.1 Розсіяння.............................................................................................11

1.2.2 Недбальство........................................................................................13

Розділ 2. Чесноти...................................................................................................15

2.1. Божі чесноти..............................................................................................15

2.1.1 Віра......................................................................................................16

2.1.2 Надія....................................................................................................18

2.1.3 Любов..................................................................................................19

2.2. Кардинальні чесноти……………………………………………….........21

2.2.1. Мудрість………………………………………………………........22

2.2.2. Мужність……………………………………………………….......24

2.2.3. Справедливість………………………………………………….....26

2.2.4. Поміркованість………………………………………………….....27

Розділ 3. Молитва…………………………………………………………….....29

3.1. Спільна молитва…………………………………………………….......29

3.1.1. Свята Літургія……………………………………………………....30

3.1.2. Богослужіння…………………………………………………….....32

3.2. Індивідуальна молитва…………………………………………............34

3.2.1. Усна молитва……………………………………………………....35

3.2.2. Розумова молитва……………………………………………….....37

ВИСНОВКИ……………………………………………………………………..39

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ…………………………………..41

 

В С Т У П

Кожна людина є створена на образ і подобу Божу і кожна повинна дякувати Йому за такий дар – життя. А дякувати буде тоді, коли буде жити згідно Його Заповідей та виконувати Його волю. Однак це духовне життя не є легким, як це уявляють собі багато людей, які хочуть так жити. Тут важливою є аскеза без якої людина не може йти дорогою досконалості, тому що “аскеза – це змагання зміцнити життя релігійне і моральне. Це намагання звільнитися від світу та прив’язання до нього. Це боротьба заради того, щоб бути вільним, що нього веде. Водночас це старання розвивати чесноти і природні, і Божі, і моральні” [16,c.7]. Без аскези духовне життя людини втрачається, бо не можливо жити з Богом, коли не боротися із спокусами, які ведуть до гріха, тому що піддавшись цій спокусі людина чинить гріх, а він розриває її єднання з Богом.

На сьогоднішній день, на відміну від часів перших християн, духовне життя людини відрізняється. Зараз люди, котрі виховані не у християнському дусі, та й ті, які живуть у християнській сім’ї, але відійшли від Бога, для того, щоб навернутися вимагають доказів. Вони, як той невіруючий Тома, який не повірив у Воскреслого Ісуса Христа поки не побачив Його на власні очі (пор.Ів.20,24-31). Так само й вони, поки не побачуть, щось таке, що могло б заставити їх повірити, доти не повірять. Але ми не повинні бути такими, як той Тома, вірити в Бога через якісь докази, але ми повинні бути як діти, які мають щиру віру без усяких доказів. Сам Ісус сказав, що коли ми не станемо такі як діти, то не ввійдемо в Царство Небесне.

Духовне життя на сьогодні є актуальною темою, оскільки більшість людей не сприймають і не живуть цим життям так як належить. Вони будують своє власне життя так, як вони вважають це за потрібне, кажуть що гріха не має в тому, що вони роблять, бо не вважають це гріхом, навіть коли воно є грішним. На чесноти дивляться по-іншому, а ніж це потрібно. Саме така поведінка людини була спонукою для написання даної праці.

В написанні дипломної праці використана така основна література, а саме: “Основи аскетики” отця Д.Шимчія ЧСВВ, де автор яскраво висвітлює різні питання, які найбільше цікавлять людину в її духовному житті; “ Невидима боротьба” Н.Святогорця, де дуже гарно описується внутрішня боротьба людини, що сприяє її духовному росту та вдосконаленню. Саме ця література була основою для написання першого розділу даної праці. Для другого розділу була використана праця отця Т.П.Олійника “ Сила Хрещення”. У ній автор описує всі чесноти, які повинна мати людина, для того, щоб жити в Божій присутності, тобто завжди пам’ятати про те, що Господь є поруч з нею і бачить всі її діла. У третьому розділі використовувалась така література як “Поради про молитву” отця М.Мескіна, де описується молитва, як злука з Богом та як акт та школа послуху. А також книжка отця Ю.Я.Катрія ЧСВВ “Господи навчи нас молитися”, де до кожного питання автор подає історії, через які людина краще і швидше може зрозуміти, що найголовніше є у розмові з Богом.

Дана праця ставить за мету показати, яку роль має аскеза в духовному житті людини, тобто чому потрібна духовна боротьба, чесноти і молитви в житті людини і які користі вона приносить їй. Праця міститься на 41 сторінках і складається з трьох розділів. У першому розділі йде мова про духовну боротьбу людини з тяжким і легким гріхом та з такими недосконалостями, як розсіяння та недбальство; про те, як вони впливають на людину та до чого вони ведуть, а також про користь та необхідність цієї боротьби.

У другому розділі говориться про чесноти, а саме про Божі чесноти: віру, надію й любов та кардинальні: мудрість, мужність, справедливість та поміркованість; про ознаки , по яких ми можемо пізнати чи дана чеснота є в нас насправді чи є щось зовсім протилежне. Також вказується дія чеснот на життя людини.

У третьому розділі розповідається про молитву – спільну, а саме Святу Літургію та Богослужіння та індивідуальну, до якої входять усна і розумова молитва. Також говориться про важливість молитви в житті людини та її користь, як людина повинна поводитися під час молитви і чому повинна бути уважною.

РОЗДІЛ 1

Духовна боротьба

Коли людина прагне дійти до досконалого життя, то не виключено є те, що вона зустріне на цьому шляху певні перешкоди, які не дадуть змоги вдосконалити її життя. Ці перешкоди поступово будуть віддаляти її від Бога. Щоб вони остаточно не остудили її серце, їй потрібно з ними вести боротьбу. Вона повинна здійснюватись завжди, тому що коли людина боротиметься час від часу, то вона нічого доброго не здобуде, а натомість може втратити і ті практики духовного життя, які мала. У цій боротьбі важливим є не впасти у


Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14