Складання симетричного замкнутого узору
Розгорнутий план-конспект уроку
з образотворчого мистецтва
на тему:
„Диво-орнамент”
Тема: Диво-орнамент
Мета: освітня: ознайомити учнів з різними видами орнаментів та особливістю стилізації природних форм.
розвиваюча: удосконалити вміння дітей планувати малюнок на площині аркуша паперу, розвинути образне мислення, асоціативну пам'ять та уяву;
виховна: виховати естетичне ставлення до навколишнього світу, прагнути до особистої творчості.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання для вчителя:
1. Зразки вишивок, тканин, кераміки тощо, де представлені орнаменти:
- у смужці;
- квадраті;
- у колі.
2. Зразки закінчених дитячих робіт попередніх років на тему уроку.
3. Таблиця „Стилізація в орнаменті”.
Обладнання для учнів:
- аркуш білого паперу;
- простий олівець;
- гумка;
- пензлі;
- палітра;
- гуашеві фарби;
- ганчірка.
План уроку:
1. Організаційна частина (6 хв).
2. Викладання нового матеріалу (10 хв).
3. Практична робота учнів (25 хв).
4. Підбиття підсумків уроку (4 хв).
ХІД УРОКУ
Частина 1
- Доброго дня! Сідайте.(перевіряю відсутніх, встановлюю причину відсутності) Чи всі готові до уроку?
Бесіда
- Що таке образотворче мистецтво? (це реальне або фантастичне відображення дійсності в художніх образах).
- Які види образотворчого мистецтва ви знаєте? (живопис, рисунок, графіка, скульптура, ДПМ, дизайн).
- У якому виді образотворчого мистецтва могли б застосовуватися орнаменти? (ДПМ, графіка, дизайн).
- Що таке стилізація? (це процес перетворення природного об’єкта (аналога), в результаті якого утворюється узагальнений творчий образ).
Частина 2
Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з різними видами орнаментів та спробуєте створити свій орнамент, стилізуючи природні форми.
Слово «орнамент» походить від латинського «ornamentum» - прикраси, «ornо» - прикрашаю. Тобто орнамент - це прикраса, це видуманий візерунок, що складається з красивих форм і різноманітних фарб. Окремі частини орнаменту взято з природи, але натуральні форми, а також їхній колір перероблені та стилізовані так, як підказують творча фантазія та художній смак виконавців. Озирніться навколо себе. Вас оточують різноманітні предмети побуту, на багатьох із них є візерунки, тобто орнаменти.
Орнаменти бувають геометричними, рослинними, складені з форм тваринного світу та змішаними, що утворюються поєднанням кількох мотивів.
У своїй побудові орнаменти мають певну закономірність, повторення елементів узору, певну симетрію. (Показ учням зразків орнаменту рослинних та геометричних форм.)
Розглянемо орнамент із рослинних форм. (Пояснюючи матеріал, вчитель одночасно демонструє учням таблицю).
Визначившись, якою буде композиція, статичною чи динамічною, почнемо працювати над зображенням мотивів, з яких вона буде складатися. Під час роботи над ескізними замальовками елемента (наприклад квітки), потрібно звернути увагу на характерні і найяскравіші його особливості, відкинувши зайві деталі. При цьому характерні особливості квітки можуть бути максимально спрощені, доведені до знаковості.
Так яким чином можна поміняти форму об’єкта? Наприклад, якщо дзвіночок має видовжену форму, її можна витягнути більш активно, а яблуко, приближене по формі до кола, можна максимально округлити.
Важливо також звернути увагу на ракурс об’єкта, що зображується. При статичній композиції потрібно уникати розворотів в три чверті та використовувати вид зверху чи збоку, розміщуючи елемент по вертикальній чи горизонтальній осях.
В динамічній композиції доречніше буде використовувати різні ракурси та нахили.
При декоративній трансформацій зображувального елемента дуже важливе значення мають ті частини форми, де є згини і злами. Якраз вони будуть являтися місцями для перетворення, особливо при досягненні статики або динаміки в орнаментальній композиції.
Колорит орнаментальної композиції також потребує перетворення. Він може бути умовним, взагалі не відповідати натуральному варіанту або заздалегідь продуманим.
Зображення тварин в орнаменті також потребує відповідної умовності передачі. Лишнє насичення деталями буде розбивати цілісність силуету і заважати загальному сприйняттю композиції. Бажано, щоб силует був не надто зрізаний та вписувався в прості геометричні фігури.
Пояснення завдання уроку
Сьогодні на уроці ви самі створите контурний малюнок орнаменту рослинних чи тваринних форм у стрічковій композиції, попередньо стилізуючи їх.
На чому слід зосередити увагу?
- орнамент треба намалювати великого розміру на всю площину аркуша;
- контурний малюнок слід виконувати легкими лініями.
На наступному уроці цей орнамент ви розфарбуєте аквареллю або гуашшю.
Учитель за допомогою малюнка на дошці послідовно пояснює загальну побудову та розміщення основних елементів узору на певних етапах. Проробляючи на дошці окремі деталі орнаменту: квіти, листя, слід указати на певну подібність їх до натуральних рослинних форм, але разом з тим підкреслити їх різницю, що полягає в декоративності як форми, так і кольору.
Частина 3
Практична робота учнів
Частина 4
1. Оцінка діяльності учнів під час уроку.
2. Показ кращих учнівських робіт.
3. Завдання для наступного уроку.
4. Проголошення уроку завершеним
5. Прибирання робочих місць.
Список використаної літератури
1. А.В. Климова, З.В. Ланіна „Образотворче мистецтво. Плани-конспекти уроків, 6 клас” 2006 р.
2. О.Р. Новицька „Основи композиції” Івано-Франківськ, 2007 р.
3. Г.М. Логвиненко „Декоративная композиция” Москва, 2005 р.