Тема: Книжкова графіка
План проведення відкритого уроку
Тема: Книжкова графіка
Листівка-ілюстрація
Мета: Поглиблювати знання про художню ілюстрацію як вид книжкової графікі; навчати самостійно обирати сюжет та композиційне рішення; поглиблювати уявлення про малювання фігури людини; розвивати навички роботи за уявленням; формувати образне, логічне, просторове мислення, вміти аналізувати, порівнювати, узагальнювати;розвивати творчу уяву; стимулювати розвиток допитливості; формувати в учнів ставлення до народної казкияк до видатного добутку українського народу; виховувати любов до книги, вміння міркувати, гарний смак, охайність, увагу.
Обладнання: репродукціх картин відомих художниківта навчальні роботи з методичного фонду; вітальні листівки; матеріали для демонстрації послідовності й техніка виконання роботи («Схема виконання листівки»)
Матеріали та инструменти: листівки та кольоровий картон, тасьма, блискітки, гелеві ручки (срібна або золота)., бісер, клей пва, ножиці, лінійка, простий олівець, пензель для клею, ємність для води, серветки для витерання рук та пензлів.
Основні поняття: «ілюстрація» і «хокку»
Тип: комбінований урок
Коментар
За бажанням вчителя матеріалом для ілюстрування може бути буль-яка інша віршована форма літературного тексту.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
Бесіда
Вчитель пропонує учням розповісти про свої улюблені вірші;
Охарактеризувати книжкову ілюстрацію як вид гряфіки; пригадати виражальні можливості цього виду мистецтва; згадати вже знайомі види композиції та композиційні прийоми.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя
Народ любить і охоче створює народні пісні – стислі поетичні формули, де немає жодного зайвого слова. З народної поезії ці пісні переходять в літературу, продовжують розвиватися ній і дають початок новим поетичним формам. Так народилися в Японії національні віршовані форми: п’ятивірші – танка і тривірші хокку.
Ритміка японської поезії заснована на чергуванні певної кулькості складів.
Рими немає: звукова і ритмічна організація тривіршу – предмет великої турботи японських поетів.
Хокку притаманний стійкий метр. У кожному вірші певна кількість складів: п’ять у першому, сім у другому, і п’ять у третьому – всього вісімнадцять складів.
Розміри хоку такі малі, що порівняно з ним європейський сонет здається великою поємою. Воно містить у собі невелику кількість слів, проте його насиченість досить значна. Мистецтво писати хокку – це передусім уміння сказати багато чого в небагатьох словах. Стислість ріднить хокку із народними прислів’ями. Але найчастіше хокку відрізняється від прислів’я за своїми жанровими ознаками. Це не повчальний вислів, коротка притча або влучна гострота, а поетична картина, накидана одним-двома штрихами.
Хокку (хайку) – ліричний вірш, відзначається граничною стилістю і своєрідною поетикою. Воно зображує життя природи і життя людини на фоні кругообігу пір року.
Організація сприйняття творів мистецтва
Слово вчителя
(Вчитель демонтрує учням репродукціі картин художників, що поєднують текст та зображення у єдиній композиції.)
Розкажіть, як, на вашу думку, художники досягають композиційної рівноваги та єдності в цих картинах.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Творче завдання
Слово вчителя
Сьогодні ми спробуємо відтворити у маленькому форматі листівки хміст хокку. Оберіть вірш, який вам найбильше подобається, та виконайте ілюстрацію для нього.
Пояснення до творчого завдання
Із кольорового або листівкового картону виріжте листівку. Зігніть навпіл. Виконайте ескіз ілюстрації. За потреби можете використати об’емні та напівоб’емні елементи зображення, виконані у техніці паперопластики або орігамі. Намагайтеся відтворити зміст віршованого твору, використовуючи мінімальні зображувальні засоби. Бажано, щоб ілюстрація відтворювала настрій тексту та викликала ті самі почуття. (Учитель демонструє порядок виконання роботи, супроводжуючи його поясненнями.) Зберіть листівку за допомогою клею ПВА.
Індивідуальна робота за творчим завданням
V. Підбиття підсумків
Коментар
Наприкінці уроку учні мають давати визначення поняття «ілюстрація» уміти аналізувати, порівнювати, спрощувати, узагальнювати природню форму; демонструвати творчу уяву, спостережливість, акуратність, увагу.