Скористайтеся пошуком, наприклад Реферат        Грубий пошук Точний пошук
Вхід в абонемент

Бібліотечний урок "Ілюстрація в книжці"

Бібліотечний урок
«Ілюстрація в книжці»
для учнів 2 класу

Мета: Пояснити учням значення малюнків для розкриття змісту книжки. Допомогти дітям відчувати силу графічного мистецтва. Розвивати художній смак другокласників, збагачувати мову.

Обладнання. Грамзапис симфонічної казки "Івасик-Телесик", малюнки-ілюстрації художників Є. Рачова, Є. Васнєцова, ілюстровані твори дитячої літератури художників В. Мельниченко, В. Голозубова, інших художників. видавництва "Веселка".

Хід уроку.

1. Вступне слово бібліотекаря.

Питання учням. Які книжки ви любите читати: з малюнками чи без них?

Ілюстрація – малюнок, який розкриває і поглиблює зміст тексту. Ілюст-рації бувають: сторінковими, тобто на всю сторінку; у тексті – частина сторін-ки.

Заставки – на початку розділу, частини чи книжки. (Демонстрування різ-них ілюстрацій з книжки Т. Коломієць "Найперша стежечка").

Художник для ілюстрації обирає епізоди, що найповніше розкривають зміст тексту або окремих фрагментів літературного твору. Кінцівка найчас-тіше відтворює завершальну дію книжки чи розділу. Заставка зображує яс-краві моменти, епізоди, які можуть підказати читачеві, про що піде мова у тексті.

Заставка і кінцівка можуть бути орнаментальними. Орнамент має відпо-відати характеру описаної в літературному творі епохи. Орнамент – узор, ві-зерунок. Художнє оформлення виконується олівцем, тушшю чи фарбами.

Створити якусь ілюстрацію до літературного твору – справа не з легких. Художник_ілюстратор насамперед глибоко осмислює задум автора, має доб-ре знати час, описаний у творі, характери героїв, їхній зовнішній вигляд, по-бут, одяг, речі вжитку і т. д., щоб ілюстрація цілком відповідала ідеї твору, не суперечила історичній достовірності.

Як же створити ілюстрацію?

Ознайомтеся з текстом, визначте, через які образи та епізоди можна ви-разно передати мовою ілюстрацій ідею твору. Продумавши та уявивши тему майбутнього малюнка, зробіть ескіз, а воли він продуманий у всіх деталях, можна перенести його на папір належних розмірів і промалювати деталь-ніше.

2. Про художників, які ілюструють книжки .

Євген Михайлович Рачов – художник-казкар, фантазер. У героях-твари-нах Рачова ми впізнаємо людей добрих і злих, веселих і сумних. Майже 60 років ілюструє художник книжки для дітей. Наші тата і мами свого часу ра-діли цим малюнкам… Дідусі і бабусі теж пам’ятають із дитинства казки з ілюстраціями цього чудового художника. Не старіють його ілюстрації до ка-зок "Рукавичка" (укр. нар. казка), "Лисиця і заєць", "Півник-золотий гребі-нець", "Маша і ведмідь" (рос. нар. казка), байок С. Михалкова, І. Крилова тощо.

"Я дуже люблю дивитися на тварин, – згадує художник. – Вони, як люди, вміють радіти, переживати. Це видно по їх очах. Я уявляю собі це і ма-люю". Ось який чудовий художник на світі живе і для нашої радості казки малює.

Розглядаючи і читаючи книжки, ми з вами звертали увагу, що видають їх різні видавництва. Понад 50 років існує видавництво "Веселка".

Багато обдарованих художників ілюструють тут книжки. Один із них Володимир Васильович Голозубов. В його ілюстраціях мало барв. Перева-жають жовті, коричневі, зеленуваті, червоні або чорні. Малюнки не яскраві. Схожі на народні іграшки. Звірі тонконогі, веселі, схожі на людей.

На міжнародній виставці у Братиславі малюнки київського художника отримали почесний приз "Золоте яблуко".

Яскравими малюнками вирізняються книжки художниці Валентини Григорівни Мельниченко.

Вона щедро використовує різні барви, малюнки тут легкі, фантастичні, розташовані у книжках щільно – часто ілюструє журнал "Барвінок".

3. Підсумок уроку.–

Що таке ілюстрація?–

Які бувають ілюстрації?–

Хто їх створює?–

Відгадайте назву твору і прізвище художника-ілюстратора:

а) Слухання уривку грамзапису казки "Івасик-Телесик" (Укр. нар. казка, художниця В. Мельниченко);

б) З якої казки ці рядки і хто її ілюстрував? "Ведмедик поглянув на свій поломаний стільчик і заверещав: – Хто сидів на моєму стільці й зламав його?

(Казка "Троє ведмедів", худ. Ю. Васнєцов).

в) відгадайте автора ілюстрації.

(Вірш "Бобер" з книжки "Печу, печу хлібчик", худ. В. Голозубов);

г) До яких казок ілюстрації та хто їх автор?

("Маша і ведмідь", "Вовк і козенята", худ Є. Рачов).

Нагородження переможців значками "Знайко з 2 кл."