Скористайтеся пошуком, наприклад Реферат        Грубий пошук Точний пошук
Вхід в абонемент

Аналіз ринку цементу України

Реферат

Аналіз ринку цементу України

(The analysis of the market of cement of Ukraine)

Споживання цементу в країні - завжди вважалось чудовим індикатором: відразу стає зрозуміло, багато в ній будують і ремонтують чи мало. Якщо ж говорити про Україну, то нажаль якраз мало. В країнах ЄС в рік виготовляється 500 кг. на середньостатистичну душу. В Україні ж - у п'ять разів менше. Ось і не йде інвестор на цемзаводи, а отже і хорошого цементу нерядових марок (які має сенс возити далеко) всередині країни буде виготовлятись все менше. Хоча за останні місяці намітились певні зрушення на краще.в принципі є підстави сподіватись, що це не прост коливання біля положення рівноваги.

Сировина і об'єми

Сировина для цементу - вапняк і багата оксидом кремнію глина. Їх запаси на землі практично необмежені. Крім того, в якості сировини активно використовуються шлаки - доменний та енергетичний (відходи спалювання вугілля).

Випуск портландцементу (він же силікатний - найпоширенішого з цементів) у світі досяг 1,3 млрд. т на рік і за оцінками західних спеціалістів, буде зростати на стільки ж через кожні 10 років.

На початку 40-х СРСР за рівнем виробництва цементу (близько 45 млн.т на рік) вийшов на перше місце в світі і міцно утримував першість до самого свого кінця. У 1984 році в СРСР виготовлялось 129,9 млн. т цементу, в Японії - 80,9 млн.т, в США - 67 млн.т

Максимальний об'єм виробництва цементу в Україні (1988 рік) - 22,4 млн.т. Потім обсяги виробництва впали і зараз ледве не дотягуюь до 6 млн.т.

Технологія

Виготовляють цемент так. Суміш тонко помелених компонентів обпалюють до початку спкання (1400-1600 С) в печах, що представляють собою злегка нахилені, викладені вогнетривкою цеглою стальні труби діаметром 3…5 м. та довжиною кілька десятків метрів. Піч лежить на роликах і повільно обертається. Випалений продукт (цементний клінкер) після вистигання перемелюєься.

Частка сировини в собівартості продукції - 21,6%. На випалювання 1 т клінкеру потрібно 189-224,3 куб.м. природнього газу та близько 140 кВт.год. електроенергії. Їх доля у собівартості складає 45…65%, а подекуди і вище.

У всьому світі зараз переходять на так званий "сухий" спосіб виробництва цементу, у нас поки що в ходу "мокрий". "Сухий" спосіб передбачає сушку шихти (вихідної суміші) і подальший її випал, "мокрий"- випал шламу (термін, що означає вихідну суміш вологістю до 40%). Реалізація "сухої" технології дозволить українським виробникам цементу знизити затрати енергії до 150 кг умовного палива на 1 т. клінкеру проти 230 кг на 1 т при "мокрому" способі.Впровадження ліній по "сухому" способу виробництва передбачено на ВАТ "Івано-Франківськцемент", ВАТ "Балцем, ВАТ "Єнакієвський цемзавод", ВАТ "Краматорський ЦШК "Пушка".

Суб'єкти

В державному концерні "Укрцемент" об'єднано 19 підприємств, що виготовляють більш як 95% українського цементу.Розподілені вонивкрай нерівномірно Більша частина з них розташована в зоні залягання осадочних порід, головним чином на сході України:

 • ВАТ"БАЛЦЕМ" (м.Балаклея, Харківської обл.)

Відкрите акціонерне товариство "Балцем" (в минулому - Балаклейський цементно-шиферний комбінат) - одне з найбільших багатогалузевих підприємств України по виробництву будівельних матеріалів. Форма власності - колективна. Підприємство збудоване у 1963р.

Виробнича потужність підприємства наступна:

 • Клінкер - 3 172 тис. тонн
 • Цемент - 4 026 тис. тонн
 • Азбестоцементні листи - 300 млн. умовних плиток
 • Азбестоцементні труби - 1200 км. умовних труб

Цемент виробляється за "мокрим" способом.

 • ВАТ "ДНІПРОЦЕМЕНТ" (м.Дніпродзержинськ, Дніпропетр. обл.)

Відкрите акціонерне товариство "Дніпроцемент" (Дніпродзержинський цементний! завод) - підприємство, що спеціалізується на випуску портландцементу та шлакопортландцементу за "сухим" способом виробництва. Будівництво заводу почалося уі 1929р. 1 серпня 1934р. підприємство було введено в експлуатацію з проектною потужністю! 200 тис. тонн на рік.

На 1.01.1998 року фактична потужність по виробництву цементу становить 615 тис.І тонн на рік.

Цемент виробляється за "сухим" способом.

 • ВАТ "ДОНЦЕМЕНТ" (м.Новоамвросіївка, Донецька обл.)

Амвросіївське відкрите акціонерне товариство "Донцемент" - одне з найстаріших. підприємств України. Початок виробництву цементу було надано більш ніж сто років тому. Перший завод збудовано у 1896р., останній - у 1953р. Підприємство постійно розширюються за рахунок введення в дію нових технологій Підприємство відоме в усьому світі, що засвідчують нагороди, отримані у Франції та Англії "За якість".

Виробнича потужність підприємства наступна:

 • Клінкер - 1 938 тис. тонн
 • Цемент - 2 500 тис. тонн
 • Азбестоцементні листи - 61,5 млн. умовних плиток
 • Азбестоцементні труби - 2 310 км. ум. труб

Підприємство має власну сировинну базу.

Цемент виробляється за "мокрим" способом.

 • ВАТ "ЄНАКІЇВСЬКИЙ ЦЕМЕНТНИЙ ЗАВОД"

(м.Єнакієве, Донецька обл.)

Підприємство введено в експлуатацію у 1938 році. Основними причинами будівництва заводу були гостра необхідність регіону у цементі та| наявність гранульованого шлаку поряд металургійного заводу.

Проектна потужність по виробництву цементу - 610 тис. тонн, а встановлена досягла 765 тис. тонн.

На даний час підприємство виробляє білий (декоративний) цемент за "сухим способом.

 • ВАТ "КРАМАТОРСЬКИЙ ЦЕМЕНТНО-ШИФЕРНИЙ КОМБІНАТ - ПУШКА"(м.Краматорськ, Донецька обл.)

Підприємство збудовано у 1959 році. Підприємство виробляє цемент та клінкер.

Основні виробничі потужності наступні:

а Клінкер - 580 700 тонн на рік

а Цемент - 700 000 тонн на рік.

 • Цемент виробляється за "мокрим" способом.
 • ВАТ "КРИВОРІЗЬКИЙ ЦЕМЕНТНО-ГІРНИЙ КОМБІНАТ"

(м.Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.)

Підприємство збудовано у 1952 році. ВАТ "КЦГК" випускає клінкер та цемент.

Основні виробничі потужності наступні:

 • Клінкер - 1 383 000 тонн на рік
 • Цемент - 1 150 000 тонн на рік

Цемент виробляється за "сухим" способом.

а також:

 • ВАТ "СТРОМАЦЕМЕНТ" (м.Амвросіївка, Донецька обл.)
 • ВАТ"ЗАПОРІЗЬКИЙ КОМБІНАТ АЗБЕСТО-ЦЕМЕНТНИХ ТРУБ" (м.Запоріжжя)
 • ВАТ"ХАРКІВСЬКИЙ ЗАВОД ІЗОЛЯЦІЙНИХ ТА АЗБЕСТО-ЦЕМЕНТНИХ МАТЕРІАЛІВ" (м.Харків)
 • ВАТ"ХАРКІВСЬКИЙ ДОСЛІДНИЙ ЦЕМЕНТНИЙ ЗАВОД" (м.Харків)

Другим центром розміщення цемзаводів є Західно-український регіон:

 • ВАТ "ПОДІЛЬСЬКИЙ ЦЕМЕНТ"

(м.


Сторінки: 1 2