Скористайтеся пошуком, наприклад Реферат        Грубий пошук Точний пошук
Вхід в абонемент

Короткий переказ Пригоди Олівера Твіста (Чарльз Діккенс)

Короткий переказ твору Пригоди Олівера Твіста (Чарльз Діккенс)

Олівер Твіст народився у робочому будинку. Мати його встигла кинути на нього один лише погляд і померла; до виконання хлопчикові дев'яти років так і не вдалося з'ясувати, хто його батьки.

Жодне ласкаве слово, жоден теплий погляд ні разу не осяяли його сумовитих дитячих років, він знав лише голод, побої, знущання і поневіряння. З робочого будинку Олівера віддають в учні до трунаря, там він стикається з приютських хлопчиком Ное Клейпол, який, будучи старше і сильніше, постійно піддає Олівера приниженням. Той покірно зносить всі, поки одного разу Ное не відгукнувся погано про його матері - цього Олівер не виніс і відлупцював більш міцного і сильного, але боягузливого кривдника. Його жорстоко карають, і він біжить від трунаря.

Побачивши дорожній покажчик «Лондон», Олівер прямує туди. Він ночує в стогах сіна, страждає від голоду, холоду і втоми. На сьомий день після втечі в містечку Барнет Олівер знайомиться з оборванцем його років, який представився як Джек Даукінс на прізвисько Проноза, нагодував його і пообіцяв у Лондоні нічліг і заступництво. Проноза привів Олівера до скупникові краденого, хрещеному батькові лондонських злодіїв і шахраїв єврею Феджінові - саме її покровительство малося на увазі. Феджін обіцяє навчити Олівера ремеслу і дати роботу, а поки хлопчик проводить багато днів за спариваніем міток з носових хусток, які приносять Феджінові юні злодії. Коли ж він вперше виходить «на роботу» і на власні очі бачить, як його наставники Проноза і Чарлі Бейтс витягують хусточку з кишені якогось джентльмена, він з жахом біжить, його хапають як злодія і тягнуть до судді. На щастя, джентльмен відмовляється від позову і, повний співчуття до зацькованому дитині, забирає його до себе. Олівер довго хворіє, містер Браунлоу і його економка місіс Бедвін виходжують його, дивуючись його подібності з портретом юної вродливої жінки, що висить у вітальні. Містер Браунлоу хоче взяти Олівера на виховання.

Проте Феджін, боячись, що Олівер виведе представників закону на його слід, вистежує і викрадає його. Він прагне будь-що-будь зробити з Олівера злодія і добитися повного підпорядкування хлопчика. Для пограбування придивились Феджін будинку, де його дуже приваблює столове срібло, виконавцю цієї акції Біллу Сайксу, нещодавно повернувся з в'язниці, потрібен «нежирний хлопчисько», який, будучи засунуть у вікно, відкрив би грабіжникам двері. Вибір падає на Олівера.

Олівер твердо вирішує підняти тривогу в будинку, як тільки там виявиться, щоб не брати участь у злочині. Але він не встиг: будинок охоронявся, і наполовину просунути в віконце хлопчик був негайно поранений у руку. Сайкс витягує його, спливав кров'ю, і забирає, але, зачувши погоню, кидає в канаву, не знаючи точно, живий він чи мертвий. Прокинувшись, Олівер добредает до ганку будинку; його мешканки місіс Мейлі і її племінниця Троянд укладають його в ліжко і викликають лікаря, відмовившись від думки видати бідну дитину поліції.

Тим часом у робочому будинку, де Олівер народився, вмирає злиденна стара, яка свого часу доглядала за його матір'ю, а коли та померла, пограбувала її. Стара Саллі закликає наглядачка місіс Корні і кається в тому, що вкрала золоту річ, яку молода жінка просила її зберегти, бо ця річ, бути може, змусить людей краще ставитися до її дитини. Не доказавши, стара Саллі померла, передавши місіс Корні заставну квитанцію.

Феджін дуже стурбований відсутністю Сайкса і долею Олівера. Втративши контроль над собою, він необережно вигукує в присутності Ненсі, подружки Сайкса, що Олівер коштує сотні фунтів, і згадує про якийсь заповіті. Ненсі, прикинувшись п'яною, присипляє його пильність, крадеться за ним і підслуховує його розмову з таємничим незнайомцем Монкса. З'ясовується, що Феджін наполегливо перетворює Олівера в злодія на замовлення незнайомця, і той дуже боїться, що Олівер убитий і ниточка приведе до нього - йому потрібно, щоб хлопчик неодмінно став злодієм. Феджін обіцяє знайти Олівера і доставити Монкса - живим або мертвим.

Олівер само повільно видужує в будинку місіс Мейлі і Троянд, оточений співчуттям і турботами цих леді і їх домашнього лікаря доктора Лосберн. Він без приховування розповідає їм свою історію. на жаль, вона нічим не підтверджується! Коли на прохання хлопчика доктор їде з ним нанести візит докторові Браунлоу, з'ясовується, що той, здавши будинок, відправився до Вест-Індії; коли Олівер взнає хата при дорозі, куди завів його Сайкс перед пограбуванням, доктор Лосберн виявляє, що опис кімнат і господаря не збігається ... Але від цього до Олівера не відносяться гірше. З приходом весни обидві леді перебираються на відпочинок в село і беруть із собою хлопчика. Там він одного разу стикається з огидного виду незнайомцем, який обсипав його прокльонами і покотився по землі в припадку. Олівер не надає значення цій зустрічі, визнавши його божевільним. Але через деякий час особа незнайомця поруч з особою Феджіна відчувається йому у вікні. На крик хлопчика збіглися домочадці, але пошуки не дали ніяких результатів.

Монкс, між тим, не втрачає часу дарма. У містечку, де народився Олівер, він знаходить володарку таємниці старої Саллі місіс Криклій - вона до цього часу встигла вийти заміж і стати місіс Бамбл. За двадцять п'ять фунтів Монкс купує в неї маленький гаманець, який стара Саллі зняла з тіла матері Олівера. У


Сторінки: 1 2