|
ема |
ількість годин
1-2 |
Відношення величин та їх властивості |
2
3 |
Пропорція |
1
4-5 |
Розв'язування вправ |
2
6 |
Відсоткове відношення двох чисел. Знаходження відсоткового відношення |
1
7 |
ідсоткові розрахунки |
1
8 |
Розв'язування задач. Самостійна робота |
1
9 |
Урок систематизації та корекції умінь і знань учнів |
1
10 |
Контрольна робота |
1
11 |
Пряма і обернена пропорційні залежності |
1
12 -13 |
Розв'язування задач |
2
14 |
Розв'язування задач. Самостійна робота |
1
15 |
Задачі на пропорційний поділ |
1
16-17 |
Розв'язування задач |
2
18 |
Розв'язування задач. Самостійна робота |
1
19 |
Підсумковий урок |
1
20 |
Контрольна робота |
1
РОК 1
Тема. Відношення величин та їх властивості.
Мета: ознайомити учнів з поняттям відношення, його властивістю і використанням у народному гос-подарстві.
ХІД УРОКУ І. Повідомлення теми, мети уроку.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Розв'язування задач.
1. № 491 (з підручника).
2. Урожайність пшениці на першому полі — 48 ц з 1 га, на другому полі — 36 ц з 1 га. У скільки разів урожайність пшениці на першому полі більша від урожайності на другому полі? Яку частину уро-жайність на другому полі становить від урожайності на першому полі?
озв'язання
1) 48 : 36 = 4 : 3 = (раза).
2) 36 : 48 = 3 : 4 = (частини).
III. Пояснення нового матеріалу.
— називають відношенням числа 48 до числа 36.
Відношення 6 км до 15 км дорівнює 6:15 = .
Відношення чисел або величин можна виражати у відсотках. Наприклад: 2 : 5 = 0,4 = 40 %.
IV. Розв'язування задач.
За підручником: № 492 (а, г, є), 493 (а, г, є), 496, 507.
V. Домашнє завдання.
За підручником: п. 6.1, № 494.
УРОК 2
Тема. Відношення величин та їх властивості.
Мета: формувати в учнів уміння й навички зна-ходження невідомого числа у відношенні, розвивати обчислювальні навички.
ІД УРОКУ
І. Організаційний момент. II. Мотивація навчальної діяльності.
Розв'язування задач біля дошки (№ 492, 493, 495, троє учнів).
Розв'язання
492. б) 72 : 18 = 4; в) 42 : 14 = 3;
д) 0,56 : 0,07 = 8; е) 14 : 3,5 = 4;
ж) 9,1:0.7=13; з)
493. б) 3 м : 5 см = 60; в) 1,2 км : 80м = 15;
д) 4 кг : 250 = 16; е) 720 г : 3,6 кг = ;
є) 1 м : 1 дм = 10; з) 4 дм : 250 см = ;
495. а) х : 3,5 = 4, б) 7,2 : де = 1,2,
х = 14 х = 6
в); х = 84 г) х = 32,5
д) ; х=50, е) ; х =
Самостійне розв'язування задач.
1. Знайти відношення:
а) 15 до 45; б) 3,5 до 0,7;
в) ; г) 1 т до 25 ц;
ґ) 2 грн. до 50 к.; д) 25 см до 4 дм.
2. Скільки відсотків становить число 6 від 12?
(50 %.)
Усне розв'язування вправ № 498—500.
III. Формування умінь і навичок.
Розв'язування вправ №502, 505; 509 (самостійно). Розв'язання
502. а) 1 : = 3 : 2; б) : = 4 : 3;
в) 3 : 2 = 17 : 14; г) 0,5 : 0,04 = 50 : 4;
ґ) 0,08 : = 8 : 25; д) : 0,12 = 50 :9. 4 З
505. Масштаб означає, що 1 см на плані
відповідає 500 м на місцевості.
Довжина: 170 м : 500 см = 17 000 см : 500 см = 34;
Ширина: 110 м : 500 см = 11 000 см : 500 см = 22.
IV. Домашнє завдання.
За підручником: № 501, 504.
УРОК З
Тема. Пропорція.
Мета: ознайомити учнів з означенням і властиві-стю пропорції та формувати уміння й навички її за-стосування до розв'язування вправ; розвивати інте-рес до предмета.
ІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Два учні виконують завдання, записані на карт-ках.
артка 1
Одна труба має довжину 1,6 м, друга — 2 м. У скільки разів друга труба довша за першу? Яку час-тину становить довжина першої труби від довжини другої?
артка 2
Фермер зібрав 36 т пшениці і 4,5 т гороху. Скільки відсотків становить маса гороху від маси пшениці?
Решта учнів колективно розв'язують задачі.
1. Висіяли 100 горошин, зійшло 85. Знайти схожість гороху у відсотках.
2. Перше число становить 80 % від другого. Скільки відсотків становить друге число від першо-го?
3. Скільки відсотків становить число 15 від числа 20?
4. Завдання з п. 6.2. З даних відношень виберіть рівні між собою.
Відповідь. 15 : 20 = 6 : 8;
42 : 7 = 24 : 4;
18 : 6 = 3 : 1;
40 : 80 = 2 : 4;
1,4 : 5,6 = 4 : 16;
III. Вивчення нового матеріалу.
Рівність двох відношень називається пропорцією.
Приклади: 6 : 3 = 10 : 5; 6 : 10 = 3 : 5;
3 : 6 = ...; 10 : 6 = ....
Пропорцію можна записати так:
a : b = c : d, або
середні
члени
крайні члени
аd = bс— основна властивість пропорції.
ІV. Формування умінь і навичок.
Розв'язування вправ.
1. № 515.
Відповідь, а) 9 : 3 = 21 : 7; 21 : 9 = 7 : 3;
3:9 = 7:21; 9:21 = 3:7.
2. № 516 (усно).
3. № 517.
озв'язання
є) 3,1: 9,3 = x : ,
х • 9,3 = 3,1• ,
х =
ж)
х•
х=0,03•
х= 0,02
VI. Домашнє завдання.
За підручником: п. 62, № 515 (б, в), 517 (а, г).
УРОК 4
Тема. Розв'язування вправ.
Мета: закріпити навички й уміння учнів викори-стовувати властивості пропорції у процесі розв'язу-вання рівнянь і цікавих задач, розвивати логічне мислення, виховувати увагу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний