РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ПРИКЛАДНИХ ЗАДАЧ З ТЕМИ «РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ТРИКУТНИКІВ»
Розв'язування прикладних задач з теми «розв'язування трикутників»
Під час вивчення теми з геометрії в 9-му класі «Розв'язування трикутників» 3 години відводиться на розв'язування прикладних задач. Пропоную роз-робку цих трьох уроків.
УРОК 1
Тема. Розв'язування прикладних задач.
Мета: формувати в учнів уміння і навички творчо-го застосування знань з теми до розв'язування при-кладних задач; показати практичну спрямованість ма-тематичних знань; розвивати логічне мислення учнів, виробляти в них потребу в засвоєнні знань, виховува-ти любов та інтерес до математики.
Обладнання: таблиці, картки із завданнями, алго-ритми.
ХІД УРОКУ І. Актуалізація опорних знань учнів.
Закінчити речення (усно):*
Квадрат будь-якої сторони трикутника дорівнює сумі квадратів двох інших сторін без...*
Сторони трикутника пропорційні до...*
Кожне з відношень дорівнює...
Ви пригадали теореми синусів, косинусів та наслідки з них, які застосовуються для розв'язування трикут-ників.
Запитання до учнів
1. Що означає розв'язати трикутник?
2. Скільки елементів потрібно знати, щоб розв'яза-ти трикутник?
3. Які типи задач на розв'язування трикутників ми розглянули?
4. Повторіть алгоритми розв'язування кожного типу задач (алгоритми є на картці в кожного учня).
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Для чого ми вивчаємо розв'язування трикутників? Чи потрібне воно в повсякденному житті? (Учні відповідають.)
Ш. Повідомлення теми і мети уроку.
Історична довідка
Прикладна математика — це окрема математична наука. Існує вона кілька тисячоліть. Учені Стародав-нього Єгипту обчислювали площі полів і об'єми при-міщень, уся математика тоді була прикладною. У V— IV ст. до н.е. в Греції почала створюватися теоретична
(чиста) математика. У юнці другого семестру на уроках алгебри ви будете вивчати елементи прикладної матема-тики, якою ця наука є нині Значний вклад у розвиток прикладної математики вніс український математик Михайло Кравчук (демонструється портрет).
IV. Розв'язування задач.
1. До уроку кілька учнів підготували розв'язання задач, з якими по черзі ознайомлюють усіх учнів кла-су. Всі записують розв'язання в зошитах.
Задача 1. Визначити висоту об'єкта:
а) до основи якого можна підійти;
б) основа якого недоступна.
а) Вибираємо на місцевості точку А.
Дано:
АС = а\
BAC = .
Знайти:
ВС.
Розв'язання
ВС = АС tgA4C = a-tga.
Відстань АС вимірюємо на місцевості рулеткою, Z ВАС вимірюємо за допомогою астролябії.
Розв'язання
На прямій, що проходить через основу Н об'єк-та, позначимо дві точки В і С. Відстань ВС і кути АБИ, АСВ вимірюємо. Нехай ВС = а., Z.ABH = a, ZACB = $.
За цими даними можна знайти всі елементи А АВС.
/LABC — зовнішній кут трикутника АНВ, суміж-ний з кутом а. Z АВС = 180е — а; ZВАС= 180е - ((180е - а)+ Р)= = 180°- 180°+ а - р = а-р.
ВС = АВ . sin(a - р) sin p '
.д _ -gC-sinp g-sinp sin(a - Р) sin(a - Р)
Шукана висота є елементом Ь.АНВ. З ЬАНВ (Z#=90e):
.„. . п . а * sin a- sin p AH = AB-sma =——————. sui(a - P)
Задача 2. Знаходження відстані до недоступної точ-ки: знайти відстань між точками А і В, розділеними перешкодою.
Розв'язання
Вибираємо на місцевості точку С. Вимірюємо кути А і С, а також відстань АС.
Нехай Z^4 = a, ZC = y,AC= b. Задача зведеться до розв'язування трикутника за стороною та двома прилеглими до неї кутами.
Знаходимо Z# Z5= 180° — (a + у) = p.
За теоремою синусів знаходимо АВ:
АВ АС . ло AC-sin j b-sinj -— = -—-, звідки АВ = ——. = —г-г1. sin у sinp sinp sinp
Задача 3. Визначити ширину річки.
Розв'язання
На протилежному березі річки вибираємо видимий нам предмет (дерево, кущ).
На березі річки позначаємо два пункти А і В, відстань між якими вимірюємо: АВ = а. Кути CAB і
СВА також вимірюємо. Z CAB = a, Z CBA = р. Зада-ча зводиться до розв'язування трикутника за сторо-ною та двома прилеглими до неї кутами. ZC= 180e-(a + p)= у.
АВ _ АС . с_ ЛД-sinp^ д-sinp sin у sinp' sin у sin у
~п л~ . a-sin a-ship CD = AC * sin a = ——————-. sin у
Задача 4. Два туристи вирушили по двох прямолі-нійних дорогах, які виходять з однієї точки під кутом a. Перший рухається зі швидкістю vl км/год другий — зі швидкістю v2 км/год. Яка відстань буде між ними через t год?
Розв'язання АВ = v,/i AC = v2/.
За теоремою косинусів шукана відстань буде | ВС = д/vf /2 + v^ /2 - 2 v, v214 cosa . І
2. Колективне розв'язування за готовим малюнком \ на таблиці.
Задача 5. На горі знаходиться башта, висота якої 100 м. Спостерігач А, що стоїть біля підніжжя гори, ба-чить вершину баш-ти під кутом 60° до горизонту, а вер-шину гори — під кутом 30° до гори-зонту. Знайти ви-соту гори.
Розв'язання
Нехай висота башти ВС = 100 м, висота гори BD =
= Е, Z CAD = 60°,
Z BAD = 30b. Тоді ЛАВС = 90° + 30е = 120°; Z CAB = = 30°, Z^C5 = 30°,TOMyA8 = BC=100M. H =^AB =
= 50м.
Відповідь. 50 м.
3. Групове розв'язування задач.
Учні сідають групами. У кожній групі учитель при-значає консультанта. Групи одержують картки із зав-даннями. Учні розв'язують задачі, представники від груп пояснюють розв'язання.
Картка № 1
Знайти відстань від точки А до недоступної точки
С, якщо ЛА = 58°ІГ, Z5 = 72°30', АВ = 80 м.
Розв'язання
ZC = 180° - (ЗВЧГч- 72°300 = 180° - ІЗОЧГ = 4918'
АВ _ АС АВ sin В = 80 * sin 72°ЗГ _ sinC sin В' sinC