ПЛОЩА ТРИКУТНИКА Урок з геометрії в 9-му класі
Площа трикутника Урок з геометрії в 9-му класі
Тема. Площа трикутника. Розв'язування задач.
Мета: повторити формули для знаходження площі трикутника; закріпити навички використання фор-мул для розв'язування складніших задач; виховувати в учнів свідоме ставлення до праці, потребу в само-стійному здобутті знань.
ХІД УРОКУ І. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Сформулювати означення площі та її власти-вості.
2. Сформулювати і записати формули для обчис-лення площі трикутника.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Четверо учнів розв'язують задачі, аналогічні до тих, що пропонувалися для домашнього виконання.
Задача 1. Бічна сторона й основа рівнобедреного трикутника відносяться як 5 : 6. Обчислити площу трикутника, якщо проведена до основи висота дорів-нює 24 см.
Розв'язання
Нехай ABC — даний рівнобедрений трикутник, АВ : АС =5:6, BD = 24 см. Для обчислення площі трикутника ABC використаємо формулу
S = .
Нехай х — довжина одиничного відрізка, тоді АВ = = 5х см, АС = 6х см, BD — висота, медіана і бісектри-са трикутника ABC, оскільки він — рівнобедрений.
Тому
AD = ^AC = 3x (см).
З трикутника ABD (Z D = 90е): АВ2 = BD2 + AD1, 25*2=9х2 + 242,
X = 6, ОСКІЛЬКИ X > 0 .
Тому АС = 6 * 6 = 36 (см). Отже,
5 =— 36-24 = 432 (см2). Відповідь. 432 см2.
Задача 2. Висота прямокутного трикутника, опу-щена на гіпотенузу, ділить її на відрізки 16 см і 9 см. Обчислити площу трикутника.
Розв'язання
Нехай BD = 16 см, DC =9 см.
Площу трикутника обчислимо за формулою S =
Оскільки AD2 = DC-BD, то
,
Відповідь. 150 см2.
Задача 3. Бісектриса прямого кута прямокутного трикутника ділить гіпотенузу на відрізки 15 см і 20 см. Обчислити площу трикутника.
Розв'язання
Нехай дано прямокутний трикутник ABC, у якого A= 90o. Тоді
Бісектриса кута трикутника ділить протилежну сторону на відрізки, які пропорційні двом іншим сто-ронам. Тому маємо:
АС: АВ = CD: BD = 15:20 =
Нехай х — довжина одиничного відрізка, тоді АС = Зх см, АВ = 4х см. За теоремою Піфагора
ВС2=АВ2+АС2,
352=9х2+16х2,
х= 7, оскільки x > 0.
Тому АС = 21 см, АВ = 28 см,
Відповідь. 294 см2.
Задача 4. Обчислити площу трикутника, якщо його сторони а = 13, b = 14, с = 15.
Розв'язання
За формулою Герона площа трикутника
,
, де a, b, c – сторони трикутника
Відповідь. 84 см2.
2. У той час, поки четверо учнів працюють над індивідуальними завданнями, інші учні класу усно розв'язують задачі.
Задача 5. Знайти площу рівностороннього трикут-ника зі стороною а.
Задача 6. Знайти площу прямокутного трикутни-ка за гіпотенузою с та гострим кутом 30е.
Задача 7. На медіані BD трикутника ABC взято довільну точку М. Довести, що площі трикутників АВМ і СВМ рівні.
III. Розв'язування задач.
Задача 8. Перпендикуляр, опущений з середини основи на бічну сторону рівнобедреного трикутника, ділить її на два відрізки 9 см і 16 см, починаючи від вершини, яка протилежна основі. Обчислити площу трикутника.
Розв'язання
ВМ — медіана і висота трикутника ABC. Тоді MD це висота, проведена з вершини прямого кута три-кутника ВМС на гіпотенузу, BD = 9 см, DC = 16 см.
MD2= ВD,
MD=
З
Тоді
AC = 2MC = 40 (cm).
Площа триктуника ABC
5 = 1.15-40 = 300 (СМ2). Відповідь. 300 см2.
Задача 9. Знайти площу рівнобедреного трикутни-ка, основа якого дорівнює ЗО см, а периметр — 80 см. Розв'язання
Нехай основа АС рівнобедреного трикутника ABC дорівнює ЗО см. Його площа
S = jAC-BD,
де BD L АС. .
АВ = ВС, тому периметр трикутника р — 2АВ + + АС, звідки
АВ = 1(р-ЛС),
АВ = 1(80-ЗО) = 25 (ем). З AABD (ZD=90°):
BD = JAB2 - №jAC\ = V625-225 = 20 (см), тому
5 = |-20-30 = 300 (см2). Відповідь. 300 см2.
Задача 10. Висота прямокутного трикутника, про-ведена до гіпотенузи, ділить гіпотенузу на частини, одна з яких на 7 см більша за іншу. Знайти площу трикутника, якщо проведена висота дорівнює 12 см. Розв'язання
Площу трикутника ABC обчислимо за формулою
.
Нехай х см — довжина DC, тоді BD = (х + 7) см. З ABC (А = 90е) за властивістю висоти, про-веденої до гіпотенузи, маємо:...
AD2 = BD DC,
122=х (x+ 7),
x2 + 7x-144 = 0,
x1 = 9, x2 = -16.
Оскільки за умовою задачі х> 0, то DC = 9 см, BD = 9 + 7 = 16 (см).
Отже,
(9 + 16) = 6·25 = 150 (см2).
Відповідь. 150 см2.
Задача 11. Сторони трикутника дорівнюють 40 см і 25 см, а висота, проведена до третьої сторони, до-рівнює 24 см. Знайти площу трикутника. Розв'язання
Нехай АВ = 40 см, ВС = 25 см, BD АС, BD = 24 см.
З:
Тому АС = 32. + 7 = 39 (см). Площа трикутника
S = -AC-BD = ~39-24=468 (см2). Відповідь. 468 см2. . IV. Підсумок уроку.